Nauka

Samsung bije rekord szybkości 5G - 7,5 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Inżynierom firmy Samsung Electronics udało się uzyskać 30-krotnie lepszy rezultat niż w przypadku technologii 4G LTE.

Samsung 5G

Firma Samsung Electronics ustanowiła nowy rekord szybkości transmisji danych za pośrednictwem technologii 5G – aż 7,5 Gb/s. To ponad 30 razy szybciej niż 4G LTE.

Samsung jest jednym z głównych producentów pracujących nad rozwojem technologii 5G. W ostatnim czasie Koreańczycy dokonali dwóch ważnych osiągnięć na tym polu. Po pierwsze udało się pobić rekord szybkości – transmisja danych odbyła się z 7,5 Gb/s (940 MB na sekundę). Poza tym, udało się utrzymać połączenie 5G  1,2 Gb/s (150 MB na sekundę) podczas podróżowania z prędkością przekraczającą 100 km/h.

„Będziemy kontynuować nasze starania, aby zaprojektować zaawansowane technologie, które przyczynią się do zatwierdzenia standardu 5G” – zapowiedział ChangYeong Kim, szef DMC R&D Cener Samsung Electronics. – „Poza wykorzystaniem własnych możliwości, będziemy także współpracować z innymi liderami branżowymi i ośrodkami badawczymi z całego świata. Urządzenia mobilne, chmura, Internet Rzeczy – te sektory generują coraz większy popyt na standard telekomunikacyjny 5G”.

Koreański producent może pochwalić się także udanymi testami poza laboratorium – w plenerze. Firma Samsung wykorzystuje w swoich próbach technologii 5G pasmo 28 GHz – udało się jej ponoć pokonać bariery powodujące słaby zasięg sieci. Warto w tym miejscu dodać, że w ciągu 17 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac udało się osiągnąć 7-krotnie lepsze wyniki.

Wprowadzenie standardu 5G ma być niemałą rewolucją – mówi się, że finalnie prędkość może być nawet kilkadziesiąt razy większa niż ma to miejsce w przypadku sieci 4G LTE. Kiedy jednak to nastąpi? Tego nie wiadomo. 

Źródło: Samsung Tomorrow

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Super, ja chcę pierw powszechne 4G nie tylko w sieci ale i urządzeniach mobilnych...
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Czekam, aż 90% Polaków będzie miało internet 10MB/s, 5G potem
   • avatar
    krynka
    7
    Ktoś wie dlaczego niektóre komentarze są napisane pogrubioną czcionką?
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Oni mają 7,5 Gbps a u nas jest problem z 10 Mps. I gdzie tu 3 świat jest???
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Srutututu... Po co mi w Polsce taka prędkość skoro operatorzy dają jakieś głupie limity. W kilka minut całe 14 GB bym wykończył.
      • avatar
       ayufan
       2
       Franz nie wiem gdzie ty mieszkasz, ale u mnie w Polsce 4G jest i ma się dobrze :)
       • avatar
        Franz
        0
        Świetne wyniki i brawa dla Samsunga, tylko co z tego jak u nas nawet 4G nie ma i nic nie wskazuje, by w ciągu najbliższych paru lat miało się pojawić.
        • avatar
         iDMFMi
         -4
         Porównujecie Polskę z resztą świata -_- śmiechowe trochę... ale ja jestem z tego powodu smutny ;p chociaż i tak nie mieszkam w Polsce
         • avatar
          Dooku
          0
          A ja już od kilku lat na radiówce z 250kb/s maks, biorę jak najkrótsze umowy jak się kończą to chodzę po operatorach, dzwonie, szukam, sprawdzam, nic innego nie ma... Ostatnio jakiś stary artykuł z bodajże 2010 znalazłem że do 2014 cała polska w zasięgu LTE ma być a tu dalej lipa.