Nauka

Samsung Backup Memory to aplikacja, która ma pomóc osobom z Alzheimerem

przeczytasz w 1 min.

Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, ale da się zwiększyć komfort osób we wczesnym jej stadium.

Backup Memory

Choroba Alzheimera jest jedną z tych, których objawy znacząco pogarszają się z upływem czasu. Cierpiące na nią osoby mają trudności z pamięcią, które w pewnym momencie mogą doprowadzić do tego, że dotknięty chorobą zapomina o swoich bliskich i nie potrafi ich rozpoznać. Choć obecnie choroba jest nieuleczalna, Samsung udostępnił aplikację, która może pomóc pacjentom we wczesnym jej stadium.

Aplikacja nazywa się Backup Memory i jest owocem współpracy firmy Samsung i organizacji Tunisian Alzheimer’s Association. Wykorzystuje ona technologię Bluetooth – łączy się z urządzeniami w pobliżu i wyświetla informacje o znajdujących się wokół użytkownika osób. W skrócie: służy jako stymulator pamięci dla tych, którzy wykazują wczesne objawy choroby Alzheimera.

Aplikacja została już udostępniona osobom w Tunezji. Będąca członkinią Tunisian Alzheimer’s Association dr Meriam Labidi powiedziała, że Backup Memory spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. – „Kilku naszych pacjentów wypróbowało Backup Memory i zanotowaliśmy dobre rezultaty. Z chorobą Alzheimera wszystko, co utracisz, jest utracone na zawsze. Dzięki stymulacji poznawczej pacjenci mogą zachować swoje wspomnienia na dłużej i spowolnić niszczycielski wpływ choroby” – powiedziała dr Labidi.

„Backup Memory nie jest może technologicznym przełomem, ale zdecydowanie jest aplikacją dobrze wykorzystującą istniejące już rozwiązania. Jesteśmy zadowoleni z progresu, ale chcemy zrobić jeszcze więcej. Tak wiele można jeszcze z tego wycisnąć” – powiedział Azer Jaafoura, jeden z współtwórców aplikacji. 

Obecnie aplikacja Backup Memory jest dostępna do pobrania na platformie Google Play. Niestety na razie tylko po angielsku i francusku.


 

Źródło: Digital Trends, Samsung Tomorrow

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    "Choroba Alzheimera jest jedną z tych, których objawy znacząco pogarszają się z upływem czasu."
    A w innych nieuleczalnych chorobach tak nie jest?