Monitory

Samsung: giętkie AMOLEDy na CES 2011

przeczytasz w 2 min.

Elastyczne wyświetlacze AMOLED są obiektem zainteresowania wielu firm od pewnego już czasu. Na targach CES 2011 możemy spodziewać się prezentacji tego typu konstrukcji na stoisku Samsunga.

Pomysł e-papieru czy elektronicznych gazet to marzenie wielu osób. Co chwila zdaje się słyszeć głosy, że już prawie, już za chwilę, znikną kioski z prasą, a zastąpią je sklepy z ekranami mogącymi dowolnie zmieniać kształt. Niestety, jak na razie nie możemy liczyć na masową produkcję tego typu urządzeń.

Warto przeczytać:
Prawdziwy e-papier już w 2011 roku
 Giętkie ekrany AMOLED odmienią elektronikę

Samsung - jedna z firm pracujących nad giętkimi ekranami - na odbywających się w tym tygodniu targach CES 2011 zaprezentuje swoje prototypowe ekrany AMOLED. Co prawda nie jest to pierwsza prezentacja tych rozwiązań, ale miejmy nadzieję, że to dobry znak.

Pierwszym z zapowiedzianych urządzeń jest elastyczny ekran AMOLED o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości WVGA 800 x 480 pikseli. Pod względem rozdzielczości nowe rozwiązanie Samsunga przebija poprzednie elastyczne ekrany aż czterokrotnie. A wszystko dzięki zastosowaniu bardziej odpornego na temperatury (rzędu 400-500 stopni Celsjusza) plastiku - warto wiedzieć, że tak wysokie temperatury są niezbędne przy procesie produkcyjnym. Urządzenie ma mieć grubość około 2 mm - wyświetlacz daje się zwinąć w rulon o średnicy 2 centymetrów.

Drugim z zaprezentowanych produktów ma być 19-calowy przezroczysty ekran AMOLED. Samsung określa go mianem „pierwszego dużego przeźroczystego ekranu AMOLED”. Oczywiście ze względu na rozmiar nie znajdzie on zastosowania na rynku smartfonów, tabletów czy e-gazet, ale zbliża nas do wizji reżyserów filmów sci-fi. Ekran działa z 30-procentową przezroczystością obrazu. Może być wykorzystywany do oglądania TV czy pracy na komputerze.

Samsung poczynił ostatnio ogromne inwestycje w fabrykę wyświetlaczy OLED nowej generacji - ma być ona gotowa w 2012 roku. Być może w końcu na rynku elastycznych, i przezroczystych, wyświetlaczy rozpocznie się ruch, który upowszechni tę technologię. Bo któż nie chciałby mieć takiego monitora u siebie na biurku? A właściwie - dlaczego tylko na biurku.
 

Źródło: HotHardware

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rakoth
  0
  Tylko co mi po przezroczystym monitorze? Do domowego użytku to mało praktyczne.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja nie chce przezroczystego monitora... nie mam zamiaru oglądać tego co mam ZA monitorem...

   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie chodzi o przezroczysty monitor a wykonany w tej technologi. Matryce AMOLED, są świetne, żywe kolory, brak problemów z kątami widzenia, czytelne w słońcu, cienkie, elastyczne, energooszczędne... Ja już chcę taki na biurku. Wyświetlacz w akcji można zobaczyć między innymi w telefonie samsung wave 8500.
    • avatar
     CougarV6
     0
     Właśnie... Czy ktoś oprócz reżyserów filmów typu Avatar ma pojęcie o co chodzi z przeźroczystym ekranem?. Może jestem niedomyślny ale nie widzę ani jednej zalety takiego urządzenia oprócz wyglądu.
     • avatar
      betonowy
      0
      "ekran AMOLED o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości WVGA 800 x 480 pikseli"... hmmm... RETINA OWNAGE - ekran 3,5" (ipod 4g / iphone 4) -960 x 640, bardzo duza jasnosc i czytelnosc (~350 pikseli na cal!!!). Jedyna rewolucja samsunga to gietkosc matrycy AMOLED.

      i nie, nie jestem fanboyem APPLE :)

      dobry produkt broni sie sam!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Moim zdaniem zamiast tej pani na monitorze OMLET powinni pokazac np. smietnik.