Monitory

Samsung: giętkie AMOLEDy na CES 2011

Elastyczne wyświetlacze AMOLED są obiektem zainteresowania wielu firm od pewnego już czasu. Na targach CES 2011 możemy spodziewać się prezentacji tego typu konstrukcji na stoisku Samsunga.

Pomysł e-papieru czy elektronicznych gazet to marzenie wielu osób. Co chwila zdaje się słyszeć głosy, że już prawie, już za chwilę, znikną kioski z prasą, a zastąpią je sklepy z ekranami mogącymi dowolnie zmieniać kształt. Niestety, jak na razie nie możemy liczyć na masową produkcję tego typu urządzeń.

Warto przeczytać:
Prawdziwy e-papier już w 2011 roku
 Giętkie ekrany AMOLED odmienią elektronikę

Samsung - jedna z firm pracujących nad giętkimi ekranami - na odbywających się w tym tygodniu targach CES 2011 zaprezentuje swoje prototypowe ekrany AMOLED. Co prawda nie jest to pierwsza prezentacja tych rozwiązań, ale miejmy nadzieję, że to dobry znak.

Pierwszym z zapowiedzianych urządzeń jest elastyczny ekran AMOLED o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości WVGA 800 x 480 pikseli. Pod względem rozdzielczości nowe rozwiązanie Samsunga przebija poprzednie elastyczne ekrany aż czterokrotnie. A wszystko dzięki zastosowaniu bardziej odpornego na temperatury (rzędu 400-500 stopni Celsjusza) plastiku - warto wiedzieć, że tak wysokie temperatury są niezbędne przy procesie produkcyjnym. Urządzenie ma mieć grubość około 2 mm - wyświetlacz daje się zwinąć w rulon o średnicy 2 centymetrów.

Drugim z zaprezentowanych produktów ma być 19-calowy przezroczysty ekran AMOLED. Samsung określa go mianem „pierwszego dużego przeźroczystego ekranu AMOLED”. Oczywiście ze względu na rozmiar nie znajdzie on zastosowania na rynku smartfonów, tabletów czy e-gazet, ale zbliża nas do wizji reżyserów filmów sci-fi. Ekran działa z 30-procentową przezroczystością obrazu. Może być wykorzystywany do oglądania TV czy pracy na komputerze.

Samsung poczynił ostatnio ogromne inwestycje w fabrykę wyświetlaczy OLED nowej generacji - ma być ona gotowa w 2012 roku. Być może w końcu na rynku elastycznych, i przezroczystych, wyświetlaczy rozpocznie się ruch, który upowszechni tę technologię. Bo któż nie chciałby mieć takiego monitora u siebie na biurku? A właściwie - dlaczego tylko na biurku.
 

Źródło: HotHardware

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rakoth
  0
  Tylko co mi po przezroczystym monitorze? Do domowego użytku to mało praktyczne.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja nie chce przezroczystego monitora... nie mam zamiaru oglądać tego co mam ZA monitorem...

   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie chodzi o przezroczysty monitor a wykonany w tej technologi. Matryce AMOLED, są świetne, żywe kolory, brak problemów z kątami widzenia, czytelne w słońcu, cienkie, elastyczne, energooszczędne... Ja już chcę taki na biurku. Wyświetlacz w akcji można zobaczyć między innymi w telefonie samsung wave 8500.
    • avatar
     CougarV6
     0
     Właśnie... Czy ktoś oprócz reżyserów filmów typu Avatar ma pojęcie o co chodzi z przeźroczystym ekranem?. Może jestem niedomyślny ale nie widzę ani jednej zalety takiego urządzenia oprócz wyglądu.
     • avatar
      betonowy
      0
      "ekran AMOLED o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości WVGA 800 x 480 pikseli"... hmmm... RETINA OWNAGE - ekran 3,5" (ipod 4g / iphone 4) -960 x 640, bardzo duza jasnosc i czytelnosc (~350 pikseli na cal!!!). Jedyna rewolucja samsunga to gietkosc matrycy AMOLED.

      i nie, nie jestem fanboyem APPLE :)

      dobry produkt broni sie sam!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Moim zdaniem zamiast tej pani na monitorze OMLET powinni pokazac np. smietnik.