Aparaty cyfrowe

Samsung ISOCELL: poprawiona technologia BSI-CMOS da lepsze zdjęcia - trafi do Galaxy S5?

przeczytasz w 1 min.

Samsung zaprezentował nową technologię sensorów ISOCELL dla urządzeń mobilnych. Daje ona lepszy zakres dynamiczny i minimalizuje zakłócenia sygnału.

Samsung ISOCELL sensor

Najgorętszą informacją z perspektywy użytkownika nastawionego na gadżety, która ostatnio dotarła do nas z obozu Samsunga, dotyczy smartfona z wyświetlaczem o zakrzywionym ksztalcie, który ma zadebiutować w Korei już w przyszłym miesiącu. Jednak z perspektywy mobilnego fotografa bardziej interesująca jest nowa technologia ISOCELL. To poprawiona technologia matryc światłoczułych BSI CMOS, w której zminimalizowano wzajemne zakłócenia (cross-talk) pomiędzy pikselami. Przepływ sygnału do sąsiednich pikseli negatywnie wpływa na jakość zdjęć i dokucza przede wszystkim w sytuacjach, gdy mamy bardzo silne źródła światła uchwycone na zdjęciach.

Nowe rozwiązanie Samsunga, które charakteryzuje się o 1/3 mniejszym wypływem sygnału do sąsiednich pikseli zadebiutuje w sensorze S5K4H5YB, który będzie miał rozdzielczość 8 Mpix i rozmiar klasy 1/4”. Rozmiar piksela wyniesie 1,12 um. Czy ten sensor trafi do nowego Samsunga Galaxy S5 i pozwoli koreańczykom jeszcze bardziej wywindować swoją poprzeczkę dla jakości smartfonowych zdjęć? Rozpoczęcie masowej produkcji tych układów w 4 kwartale tego roku nie musi niczego jeszcze przesądzać. Wiemy jednak, o co chodzi w tym ISOCELL.

Technologia zakłada lepsze ekranowanie poszczególnych pikseli, większa wydajność mikrosoczewek skupiających światło, co przekłada się na efektywnie większą głębokość studni potencjału dla pojedynczego piksela. Na zdjęciach będzie zauważalna większa dynamika, lepsza kolorystyka i mniej straconych przestrzeni, które obecnie zostają prześwietlone na zdjeciach. Przykład co daje sensor CMOS z technologia ISOCELL na ilustracji poniżej.

Porównanie BSI ISOCELL technologie

Zapewne Samsung ISOCELL nie zagwarantuje drastycznego skoku jakości obrazu, ale jak to się mówi, małymi kroczkami można dojść do wielkich rzeczy. Wystarczy porównać jakość zdjęć ze smartfonów, przepraszamy, telefonów w 2005 roku i obecnie. Chcielibyśmy, by taki skok był zasługą jednej premiery, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. A w 2014 roku podobno 66% smartfonów będzie miało sensory 8 Mpix.

Źródło: Samsung

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michur
  -3
  Czyli HTC miało nosa z Ultrapikselami
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No właśnie, niech polepszą samą jakość zdjęć, a nie ciągle tylko większa rozdzielczość. Jeśli uzyskany efekt faktycznie będzie wyglądał podobnie do przedstawionego obrazka, to będzie to absolutna rewelacja.
   • avatar
    gagex123
    0
    Chyba nic nie zastąpi rozsądnej ilości pikseli do wielkości matrycy...
    A tak nawiasem, co jeszcze trafi do kolejnej serii galaxy S - pamiętajmy, że nie dalej jak rok temu S IV był w ceramicznej obudowie i z super-mega wybajerzonym aparatem. No i procesor zostawiał wszystko w tyle. I ekran.
    Nie oszukujmy się - samsung nie pozwoli sobie w tym momencie na rewolucje, a raczej stopniową ewolucję, jak Apple. Czemu? Bo i po co. Flagowa seria ma kolosalny rozgłos, zyski są wielkie, to po co je zmniejszać drogimi bajerami, czy obudowami z materiałów, które znacznie podnoszą koszt produkcji?
    Za duży kawałek tortu mają, nie ma potrzeby bić się o więcej radykalnymi krokami.
    • avatar
     simondd
     0
     A nie widzę różnicy między tymi zdjęciami.