Telewizory

Samsung (nie bez pomocy) znalazł sposób na tańsze telewizory OLED

przeczytasz w 1 min.

Koncern dofinansował firmę Kateeva, która pracuje nad technologią YIELDjet, mającą nie tylko obniżyć koszty, ale też zwiększyć wydajność produkcji.

YIELDjet
zdjęcie: Kateeva

OLED przez wielu uznawana jest za najlepszą obecnie technologię ekranów TV. Wyświetlacze mogą być cieniutkie, a nawet giętkie oraz cechują się dużym kontrastem i jasnością. Sam obraz natomiast wyróżnia się niezwykle wiernym odwzorowaniem kolorów. Największym problemem są jednak koszty produkcji. O ile LG dało radę je do pewnego stopnia zmniejszyć, Samsung wciąż pozostaje w tyle. Być może już niedługo.

Wygląda na to, że Samsung znalazł sposób na rozwiązanie problemów z ekranami OLED. Nie zrobił tego jednak sam. Koreański koncern dofinansował – kwotą kilkudziesięciu milionów dolarów – kalifornijską firmę Kateeva, która pracuje nad nową technologią YIELDjet, mającą nie tylko obniżyć koszty, ale też zwiększyć wydajność produkcji.

YIEDLjet to w rzeczywistości drukarka przemysłowa umożliwiające wyprodukowanie sześciu paneli OLED o przekątnej 55" w czasie od 90 do 120 sekund. Wyświetlacze są dostosowane do rozdzielczości 4K, a koszt ich produkcji finalnie ma być o 30 proc. mniejszy niż ma to miejsce w przypadku ekranów LCD.

Kateeva pracuje nad swoim rozwiązaniem mniej więcej od 2008 roku. Inżynierowie przyznają, że technika wymaga jeszcze dopracowania, ale jednocześnie zaznaczają, że pierwsze drukarki mogą trafić do koncernów jeszcze przed końcem tego roku – przynajmniej te dostosowane do drukowania mniejszych paneli (30-40 cali). 

Inwestycja firmy Samsung pokazuje, że w YIELDjet faktycznie drzemie spory potencjał. Kto wie, być może wreszcie doczekamy się naprawdę tanich OLED-ów.

Źródło: HDTV Test

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  40
  No to czekam na TV OLED tańsze o 30% od obecnych TV LCD.
  • avatar
   RafiXll
   38
   A finalny artykuł będzie i tak 300% droższy bo to nowość...
   • avatar
    vegasnight9
    3
    Świetna wiadomość !
    • avatar
     d i l
     1
     Zostaje jeszcze problem żywotności pikseli (m.in. OLED-y w komórkach). Oby nie było podobnie jak z plazmą, gdzie normalne użytkowanie mogło wypalić panel.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Niepokoi mnie tylko jedna rzecz. Wpierw zaobserwowałem ucinanie detali w cieniach na smartfonach z OLED, ale myślałem, że to może dotyczyć tylko telefonów :(. Przeczytałem ostatnio jednak recke tego nowego OLED LG i wadą było właśnie ucinanie detali w cieniach. Mam nadzieję że uda im się poprawić jeszcze te wady w przyszłych oledach
      • avatar
       fujiyama
       1
       To niech produkują monitory 30-35 cali 4K. Najlepiej zakrzywione.
       Mogę już stanąć w kolejce.
       • avatar
        loctor
        -1
        Zmniejszanie kosztów, szczególnie duże, wiąże się zazwyczaj tylko z jednym: pogorszeniem jakości.