SSD

Samsung ma pierwsze profesjonalne SSD z 3-bitową pamięcią NAND

przeczytasz w 1 min.

Firma Samsung rozpoczęła produkcję masową pierwszego wysokowydajnego dysku SSD, przeznaczonego dla serwerów i centrów danych.

Samsung pamięć 3-bit NAND

Samsung rozpoczął masową produkcję dysków półprzewodnikowych z serii PM853T, które bazują na kościach MLC NAND z 3-bitowymi komórkami wielostanowymi i w efekcie oferują znaczny przyrost wydajności dla losowego zapisu i odczytu danych. Nowe modele sprawdzą się w centrach danych obsługujących usługi internetowe, takie jak serwisy społecznościowe czy poczta e-mail.

Dyski Samsung PM853T zadebiutują jeszcze w tym kwartale i będą w wersji o pojemności 240 GB, 480 GB oraz 960 GB. Producent chwali się, że dzięki wykorzystaniu 1X-nanometrowych kości MLC NAND z 3-bitowymi komórkami  i zaawansowanego kontrolera, jego nośniki oferują wydajność do 420 MB/s przy zapisie i 530 MB/s przy odczycie danych. Liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę przy losowym zapisie to 14 000 IOPS, a przy losowym odczycie to 90 000 IOPS.

3-bitowa pamięć flash oferuje wysoką wydajność losowego zapisu i odczytu, a ponadto można liczyć nawet na 30% wzrost wydajności produkcji w porównaniu z dyskami SSD wykorzystującymi 2-bitową pamięć NAND. Parametry te są ważne dla centrów danych i operacji w chmurze i najprawdopodobniej, z racji tych zalet, trzybitowe dyski SSD zaczną błyskawicznie wypierać modele 2-bitowe. Samsung już ugruntowuje współpracę z globalnymi centrami danych i operatorami serwerów.

Źródło: Samsung

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lord_NeReVaR
  13
  Wszystko kosztem bezpieczeństwa i trwałości danych, poza tym jak dobrze pamiętam to Micron już parę lat temu wspominał coś o pamięciach 3bit/cell.
  • avatar
   gloryseeker
   9
   Ciekawe jak będzie z żywotnością i awaryjnością komórek mlc... powinni powrócić do slc. Ale na co komu stabilność w serwerach? ;)
   • avatar
    celorum
    5
    Nikt normalny czegoś takiego nie kupi. Przecież takie ssd mają tylko 300 cykli zapisu. Dwa, trzy lata i do śmietnika.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Jak ladnie marketingowo nazwane 3-bitowe, kiedy to sa po prostu TLC, czyli zywotnosc to DNO i oni chca do serwerow to dawac? Chyba nie tam gdzie mieli sie duzo danych, tylko wymagany jest szybki i tani dostep.
     • avatar
      Detrioux
      2
      Fajnie że Samsung nie owija w bawełnę i robi by jego produkty były jak na najwyższym poziomie. Prawdopodobnie konkurencja także wykorzysta 3-bitową technologię NAND. Czekam na testy i cenę tego prototypu, przede wszystkim cenę która mam nadzieje mnie nie zwali z krzesła
      • avatar
       Kenjiro
       2
       Podejrzewam, że do jakichś baz typu NoSQL się nada, może nawet z jednorazowym zapisem, gdzie tylko chodzi o szybki odczyt. Tylko, czy to w jakiś sposób konkuruje z pojemnością dysków SATA + dobrze zorganizowany cache? Obawiam się, że nie.
       • avatar
        irondick
        2
        Cały czas mnie nurtuje RAM-DYSK sprzętowy... to było dobre rozwiązanie. Ciekawe czemu tak mało popularne?
        • avatar
         Balrogos
         0
         Może mi ktos powiedzieć czym sie różnią : MLC, SLC, TLC bo sam juz sie nasluchalem tylu opowiesci ze to te wytrzymuja 10k zapisow te nowe a te stare wiecej i wogole sam juz nie wiem