Ciekawostki

Co pralka i smartfon mają ze sobą wspólnego? Technologia Samsung Smart w łazience

przeczytasz w 3 min.

Inteligencja sprzętu AGD, komunikacja ze smartfonem, to nie tylko bajer, ale przydatne rozwiązanie, które ma oszczędzić cenny czas.

Samsung WF80F5E5U4W pralka

Plany Samsunga związane z inwazją technologii Smart w codziennym życiu nabierają konkretnych kształtów. Inteligentne pralki sterowane za pomocą smartfonów oraz z wbudowaną łącznością Wi-Fi to już nie tylko zapowiedzi. Mieliśmy okazję obejrzeć pralkę WF80F5E5U4W z serii Crystal Gloss w wersji bez Wi-Fi, a także lodówkę RB31FDRNDSA z technologią NoFrost.

Niedawna informacja o pralce Samsung Arno wywołała burzę dyskusji, ale i spore zainteresowanie. Sonda wskazała, że większość dość krytycznie podchodzi do takich rozwiązań. Inteligentne aparaty, telewizory to owszem, ale żeby pralka? W tym momencie można zadać pytanie ilu z krytykujących samodzielnie pierze, wie jak trudno zaplanować pranie przy masie różnokolorowych ubrań, albo kto z was walczył z awarią pralki...

To ostatnie nie powinno mieć nigdy miejsca, przynajmniej tak z szelmowskim uśmiechem powiedział nam Paweł Narog z Samsunga, ale czasem awaria może być czymś trywialnym. Powiecie: no tak, kobieta zawsze coś zepsuje. To dlaczego wielu mężczyzn wzbrania się przed korzystaniem ze sprzętu AGD, poza ekspresem do kawy, która orzeźwi nas po całej nocy spędzonej przed ekranem komputera?

Abstrahując od tego jak nowe technologie wpływają na ceny produktów, a w przypadku inteligentnych pralek Samsunga są to kwoty rzędu 3100 - 3300 złotych, technologia Smart może być bardzo przydatna. Tylko czasem nie chcemy tego dostrzec.

Samsung RB31FDRNDSA lodówka

Prezentacja sprzętu, w której uczestniczyliśmy, składała się z dwóch części. Najpierw pokazano nam lodówkę, która za sprawą technologii NoFrost nie wymaga rozmrażania, a dzięki systemowi MultiFlow i dodatkowych otworom z nawiewem powietrza, częste otwieranie lodówki nie wpływa negatywnie na temperaturę wewnątrz. Na wszystkich półkach jest ona na odpowiednim, równym poziomie, w okolicy 3-3,5 stopnia Celsjusza.

Gdy w przypadku urządzeń AGD padają słowa Smart czy Wi-Fi, często nastawiamy się negatywnie do produktu. Nieraz przez brak wyobraźni, która powinna nam podsunąć różne scenariusze zachowania się pralki. Na przykład pralka nie chce się uruchomić, a my zupełnie nie wiemy dlaczego. Włączone pranie zostaje przerwane, podczas gdy my nieświadomi problemu czekamy spokojnie na zakończenie prania. Często, wracając z pracy lub ze spaceru chcielibyśmy mieć pranie gotowe do rozwieszenia.

Samsung Smart Washer aplikacja
Samsung Smart Washer - zarządzanie pralką z tabletu lub smartfona.

Samsung Smart Check odczytywanie kodu
Odczytujemy kod z wyświetlacza pralki ...

Samsung Smart Check diagnoza
...i po chwili będzie wiadomo co jej dolega.

Tym wszystkim problemom i planom najłatwiej sprostać, mając pralkę współpracującą ze smartfonem.  Nawet jeśli nigdy nie dotykaliście się prania, to docenicie ciekawe funkcje takie jak np. SmartCheck w pralce Samsunga. W przypadku, gdy system SmartCheck wykryje nieprawidłowości w działaniu urządzenia, na ekranie pralki wyświetli się specjalny kod, który można odczytać smartfonem podobnie jak kod 2D. Model Samsung Arno z Wi-Fi prześle nam te informacje bezprzewodowo. I po chwili wiemy co jest nie tak. Czy konieczne jest wezwanie serwisanta, a może to tylko niedomknięte drzwiczki. Skoro komputery potrafią raportować co z nimi nie tak, to pralki również powinny.

Samsung WF80F5E5U4W pralka wyświetlacz pokrętło trybów
Pokrętło jest podświetlone podczas prania. Samsung daje na swoje produkty 10 lat gwarancji.

Bezprzewodowe sterowanie ze smartfonów z iOS lub Androidem dzięki opcji Smart Control pozwala na zdalne sterowanie całym przebiegiem procesu prania. Smartfon zawsze jest w pobliżu i poinformuje nas, gdy coś jest nie tak lub gdy trzeba już rozkładać suszarkę.

Samsung Eco Bubble test
Uczestniczka spotkania testuje na sobie Eco Bąbelki. Przy okazji sprawdziliśmy jak działa technologia DLNA przy komunikacji telewizor-tablet.

Spryt sprzętu AGD marki Samsung objawia się nie tylko stosowaniem technologii rodem ze świata IT. Pokazywana nam pralka wyposażona jest w technologię Eco Buble, dzięki której skuteczne pranie możliwe jest nawet w temperaturze 15 stopni C. Pralka, podobnie jak lodówka, jest też bardzo cicha - odgłos prania nie wedrze się brutalnie w nasz wirtualny świat i nie zakłóci nam rozrywek komputerowych, przynajmniej w takim stopniu w jaki czynią to niektóre modele innych urządzeń AGD.

Źródło: Samsung, Inf. własna, fot. Alicja Żebruń

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  25
  oho zaczyna się z pralkami tak jak wszyscy przepowiadali
  • avatar
   Dragonik
   10
   A funkcja lubię to z pejsbuka jest żeby ludzie wiedzieli że brudne gacie pierzemy?
   • avatar
    Nalovp
    3
    Celowo utrudnili obsługę pralki żeby wmówić ludziom by dokupili to tego telefon...
    • avatar
     Michur
     2
     A jak się popsuje czujnik monitorujący sprawność pralki?
     Mimo że jestem nastawiony na postęp to podłączanie wszystkiego do sieci łącznie z pralką i lodówka uważam za szczyt bezczelności.
     Wystarczy że wujek google śledzi nas przez androida a kamerki w tv samsunga i kinect microsoft zaglądają nam do domu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ale napisałem jak idiota ;) sorry za literówki.
      • avatar
       Kenjiro
       0
       To już kody błędów/ostrzeżeń są zbyt trudne, bo trzeba mieć do tego książkę kodów, a co więcej, umieć jej używać, znaczy czytać?! Dziś trzeba mieć tablet z aplikacją, która poprowadzi za rękę?!
       Aż się ciśnie na usta hasło do "windy" z Seksmisji...
       • avatar
        Marucins
        0
        Wszystko OK ale czemu to takie drogie :)
        • avatar
         projectdarkstar
         0
         Tak. Jedno i drugie działa na CPU ARM'a
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niestety w tym momencie powiedzenie "wyłącz pralkę bo laguje" straci swoją wartośc :D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Taa... w 15 stopniach.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Czytam i nie wierze. Połączyli AGD z siecią co dalej? Sedes :D?
            • avatar
             borat1979
             0
             Teraz widać produkuje się sprzęt dla kompletnych kretynów bo tylko idiota potrzebuje smartfona z aplikacją żeby ogarnąć, że nie zamknął drzwiczek pralki.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              No to teraz czekam na pozew od panów nadgryzionego jabłka o łamanie ich patentów i wzorów przemysłowych. Przecież jak się dobrze przyjrzeć tej pralce to ona ma zaokrąglone rogi :-)
              • avatar
               burzynski
               0
               Jak o tym słyszałem, to pomyślałem, że to zbedny gadżet, ale kiedy się już trochę wczytałem, to jednak jestem do tego przekonany:) Jednak, jeśli wszystko jest monitorowane, to jeset szansa, że pralka się nie uszkodzi.
               • avatar
                kaiko
                0
                To chyba źle szukałeś, bo na bank są. Tu masz jedną: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/samsung-pralka-lodowka-smartfon-wi-fi-technologia.html . Cena nie jest w sumie wyższa niż w przypadku innych pralek. Mnie się jeszcze ta technologia eco bubble podoba, bo dzięki temu detergent rozpuszcza się znacznie szybciej w wodzie.