SSD

Dyski Samsung SSD 840 EVO nadal borykają się z problemami odczytu

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
36 komentarzy Dyskutuj z nami

Dane dłużej obecne na dysku odczytywane są z niższymi transferami.

Samsung SSD 840 EVO

Jakiś czas temu pisaliśmy, że dyski Samsung SSD 840 EVO borykają się z problemem spadków wydajności w odczycie starszych plików. Producent wydał więc nowe oprogramowanie, które miało wyeliminować usterkę – przez pewien czas wydawało się, że też tak się stało, lecz w sieci pojawiły się doniesienia o powrocie problemów.

Objawy przypominają te z ubiegłego roku – dane obecne na nośniku ponad miesiąc są odczytywane z transferami rzędu 30-100 MB/s, podczas gdy powinny być z transferami rzędu 430-530 MB/s. Wprawdzie "swieże” dane obsługiwane są z pełną prędkością, lecz z reguły to właśnie starsze pliki są ważniejsze w praktycznego punktu widzenia.

Producent podobno jest świadomy powrotu usterki, ale jeszcze nie opublikował oficjalnego stanowiska w tej sprawie i nie pochwalił się żadnym skutecznym rozwiązaniem. Na obecną chwilę jedyną skuteczną metodą poprawy transferów jest skopiowanie danych, sformatowanie dysku i ponowne wklejenie danych. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu, bowiem z czasem i tak będzie on powracać.

Samsung SSD 840 EVO 250 GB - normalna wydajność  Samsung SSD 840 EVO 250 GB - spadek wydajności
Wydajność odczytu danych - po lewej wykres obrazujący poprawne transfery, a po prawej widać wyraźny spadek wydajności

Źródło: TechReport, Sweclockers

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  no nie wygląda to ciekawie, na miejscu użytkowników już dawno zwróciłbym ten dysk
 • avatar
  vincentlaw
  Właśnie chciałem kupić wersję 250GB. Dzięki za artykuł, który pozwoli mi rozważyć moją decyzję. Co polecacie w zamian? do 500zł.
 • avatar
  Detrioux
  Nie wszystko złote co się świeci.
 • avatar
  Omega93
  Dobrze zrobiłem że wybrałem 840 pro :)
 • avatar
  Wasek
  Kiedy napisaliście o aktualizacji firmware to zrobiłem test dysku , który wyszedł nie zadowalająco. Po aktualizacji było świetnie. Cały czas było 450 MB/s. Teraz skoro o tym piszecie postanowiłem zrobić test i tak się przedstawiają wyniki (czyli wydajność spadła, chociaż nie jest tak tragiczna jak przedstawiają grafy w artykule):

  http://s12.postimg.org/mpygnx3kt/samsung_ssd_840_evo.png
 • avatar
  cyna76
  dziwne , nie miałem i nie mam tego problemu u siebie , oczywiście firmware zminiłem "na zaś"
 • avatar
  Konto usunięte
  Dlatego nauczony przykrym doświadczeniem innych, wyznaje zasadę że "popularnych marek się nie kupuje". Od roku używam dysku GOODRAM C100 240GB i nie mam z nim żadnego problemu, a przy okazji moje pieniądze zostają w kraju (taki elektroniczny patriotyzm ;-)
 • avatar
  Lord_Nikkon
  Ja nie wiem. Mam dwa dyski EVO po 250GB (system i drugi na gry). Była aktualizacja zrobiłem choć spadków nie miałem. Teraz też jest ok i to zarówno przy starszych danych jak i przy tych nowych.
 • avatar
  Konto usunięte
  Mój takich spadków nie ma, no chyba że w przedziale od 0 do 30GB, a potem wraca do normalnych wartości. Spadek jest do 150mb/s. Oczywiście używam nowego oprogramowania.
  -1
 • avatar
  erte0
  Ciekawe czy dyski innych producentów na tych samych kościach nie będą miały (lub już też nie mają) tego samego problemu.
 • avatar
  loctor
  "Na obecną chwilę jedyną skuteczną metodą poprawy transferów jest skopiowanie danych, sformatowanie dysku i ponowne wklejenie danych. "
  Bzdura. Zamiast takich kombinacji alpejskich wystarczy użyć małego i darmowego programu DiskFresh, który zrobi to samo ale w locie podczas pracy systemu. Bez nipotrzebnego przenoszenia danych na inny nośnik, bez przestoju w pracy, bez problemu.
 • avatar
  Barubar24
  ja pierdziu, a ja właśnie kupiłem taki dysk 500 GB i czekam na dostawę.
  I zacząć się martwić czy nie?
 • avatar
  Szymon331
  Niech mi ktoś powie jak to jest możliwe?

  Dane to dane, bity, kod zero-jedynkowy. Jak to się dzieje że dane się w jakiś sposób starzeją? Pleśnieją na tym dysku i nie mogą tak szybko śmigać przez kontroler?
 • avatar
  Konto usunięte
  pewnie znowu będzie update firmware - a może samsung wymieni dyski na inne ? :D
 • avatar
  Szaman_Kielbas
  Jeżeli Samsung do końca marca nie naprawi tego błędu to będę zmuszony oddać dysk z powodu niezgodności czy ukrytej wady itd... lub wymienię na inny tez Samsunga gdzie tego błędu nie ma. Gdyby nie ta wada to był bym bardzo zadowolony z tego dysku. Mam nadzieję, że Samsung nie będzie robił problemów z ewentualnym zwrotem lub wymianą tych dysków jeżeli nie uda im się stale naprawić pomyłki. Od tego zależy ich opinia.