Oprogramowanie

Scalado Remove usunie przechodniów ze zdjęć w smartfonie

przeczytasz w 2 min.

Zaawansowane algorytmy działają

Przypadkowo zabłąkany przechodzień w kadrze potrafi doprowadzić do pasji każdego fotografa. Dzięki technologii Scalado Remove użytkownicy aparatów w smaftonach nie będą musieli czekać na odpowiednia chwilę. Aplikacja dla systemu Android wykona serię zdjęć i połączy je w jedno, usuwając niechciane przez nas obiekty.

Próbowaliście kiedyś wykonać w ruchliwym miejscu zdjęcie, na którym nie będzie ani jednego przechodnia czy przejeżdżającego samochodu? Z pewnością zgodzicie się, że jest to bardzo duże wyzwanie, które wymaga cierpliwości zarówno od fotografującego, jak i ewentualnego modela. Można pokusić się o wykonanie fotografii na bardzo długim czasie naświetlania, ale mało kto ma zawsze pod ręką statyw, nie wspominając już o smartfonowych aparatach, dla których takie ekspozycje są wręcz nieosiągalne.

Scalado usuwanie przechodniów smartfon
Po co czekać, aż okolica opustoszeje. Scalado Remove usunie poruszających się w tle przechodniów, a także przejeżdżające samochody i wszelkie inne ruchome obiekty. Wystarczy wcisnąć spust migawki, a potem palcem wskazać, kto lub co ma zniknąć ze zdjęcia.

Receptą na idealne zdjęcie jest wykonanie serii ujęć i pomoc komputerowej aplikacji, która potrafi je połączyć, eliminując zarazem to co niechciane. Może to być funkcja Photo Merge w Photoshop Elements czy Photo Blend w Paint Shop Pro X4.

Fotografujący smartfonami, a tych są przecież miliony, oczekują jednak znacznie szybszych rezultatów. Przetworzone zdjęcie chcą mieć od razu, tu i teraz, a zabawę na komputerze pozostawiają bardziej cierpliwym użytkownikom cyfrówek. Stąd też pomysł Scalado, by przenieść technologię z komputerów bezpośrednio do aplikacji obsługującej aparat cyfrowy w smartfonie. W zwykłych aparatach cyfrowych tak daleka modyfikacja firmware przez niezależne firmy jest znacznie utrudniona.

Technologia Scalado Remove zaprezentowana będzie na targach 2012 Mobile World Conference. Jej działanie to połączenie techniki wielokrotnej ekspozycji z algorytmami selekcji i wycinania obiektów ze zdjęć oraz łączenia fotografii w jedną całość.

Jest to kolejne z rozwiązań Scalado, które czerpie korzyści z trybu wielokrotnej ekspozycji. W portfolio tej firmy znajdziemy między innymi Rewind, która pozwala na łączenie kilku zdjęć grupowych w jedno, na którym wszyscy mają odpowiednie miny.

Scalado Remove foto smartfon

Firma swoje technologie przetwarzania obrazu udostępnia deweloperom i firmom produkującym smartfony. Z rozwiązań Scalado w swoich aplikacjach do fotografowania i zarządzania zdjęciami korzystają między innymi HTC, Nokia, Sony Ericsson.

Wielu użytkowników smartfonów ucieszyłaby również niezależna aplikacja Scalado do fotografowania dostępna w Android Markecie, która integruje wspomniane technologie. Nie pogniewamy się także, gdy takie funkcjonalne rozwiązania trafią do tradycyjnych aparatów cyfrowych. Obecne modele mają na tyle dużą moc obliczeniową wbudowanych procesorów obrazu, by sprostać wymaganiom technologii Scalado.
 

Więcej o fotografii i smartfonach:

Źródło: Scalado

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Czyli koniec mistrzów drugiego planu :)
  Poza tym jest przechodzień będzie stał w miejscu to go program nie usunie.
  Ale i tak ciekawa aplikacja
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   lepiej żeby wymyślili technologię usuwania ciuchów z lasek :O)
   • avatar
    StartX_pl
    1
    To jest tylko mała zabawka zwana HTC, teraz pomyślcie jakie to może mieć zastosowanie w tubie propagandowej zwanej TV.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajna opcja do robienia szybkich fotek na jakies portale aby pochwalić się gdzie to się aktualnie przebywa. Ale mam takie pytanie i może ktoś mi wytłumaczy. POlega to na wielokrotnej ekspozycji. Więc mamy obraz tworzony z kilku różnych fotek. Tylko czy te kilka fotek muszę sam zrobić czy klikając spust migawki w smartfonie program sam wykona serię np 5 zdjęć. Bo jeżeli sam wykona tą serię to nasuwa mi się pytanie jaki musi być odstęp miedzy kolejnymi ujęciami aby usunąć wszystkie elementy obrazu bo seria 5 zdjęć wykonanych np w ciągu sekundy nie będzie sie różnić ale 5 zdjęć w ciągu 5 s będzie się już różnić naprawdę dużo.