Technologie i Firma

SegWit, czyli sposób na skalowanie Bitcoina, jeszcze w tym roku

przeczytasz w 1 min.

Rozwijany od wielu już miesięcy SegWit jest na ostatniej prostej i już w przyszły miesiącu może stać się częścią Bitcoin Core.

Wiecznie zapchana sieć Bitcoina to spory problem. Rozwiązaniem na tę bolączkę ma być SegWit. Może on zostać jeszcze w tym roku wprowadzony do Bitcoin Core.

SegWit (skrót od segregated witness) to mechanizm oddzielnych podpisów, który jest odpowiedzią na problem wielkości bloku i który pozwoli na uruchomienie łańcucha bocznego, przejmującego ciężar mikrotransakcji, będących przyczyną zapychania sieci Bitcoina.

Prace nad SegWit trwają już od wielu miesięcy i wygląda na to, że wreszcie mają się ku końcowi. Pieter Wuille z Bitcoin Core zapowiedział, że kod może zostać zaimplementowany już 15 listopada tego roku. 

Aby SegWit mógł efektywnie rozwiązać problem z wielkością bloków, nie wystarczy jednak sama implementacja. Najważniejsze jest to, by sami użytkownicy chcieli korzystać z tego standardu. Tylko wtedy, gdy większość „górników” i kopalni zdecyduje się na wspieranie uaktualnionej wersji, sieć faktycznie będzie mogła zostać odciążona.

Jeżeli SegWit nie pomoże, najpewniej spora część kopalni odwróci się od Bitcoin Core i przeniesie się do Bitcoin Classic, którego deweloperzy proponują zwiększenie rozmiaru bloku. 

Źródło: CoinDesk, CoinTelegraph

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!