Procesory

Skonstruowanie 1000-rdzeniowych procesorów jest możliwe

z dnia
Jakub Szuppe | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Szuppe
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Takie stwierdzenie padło z ust inżyniera Intela Timothy'ego Mattsona w  trakcie odbywającej się w Nowym Orleanie konferencji Supercomputer 2010. Firma jest w stanie opracować procesor zawierający nawet tak wiele rdzeni dzięki zastosowaniu technologii Single-Chip Cloud Computer.

Zdaniem Intela przedstawiona w kwietniu bieżącego roku architektura Single-Chip Cloud Computer (SCC), która na początku miała umożliwić zbudowanie procesora złożonego z 48 rdzeni, jest w pełni skalowalna. "Mogę po prostu dokładać coraz więcej i więcej kolejnych rdzeni" - stwierdził jeden z twórców tego rozwiązania, Timothy Mattson. Jednocześnie dodaje, że przy liczbie rdzeni większej niż około tysiąc wydajność układu zacznie spadać z powodów problemów z komunikacją. Zbyt duże "zamieszanie" spowodowałoby straty w szybkości działania.

  Warto przeczytać:
 

Architektura Intela zapewnia wszystkim rdzeniom procesora taki sam dostęp do pamięci podręcznej. Jest to technika znana pod nazwą spójności cache. Niestety, kiedy chcemy, aby na procesor składały się setki rdzeni, pojawia się pewien problem - tak zwana ściana spójności. Gdy dokładamy kolejne rdzenie, połączenia stają się coraz bardziej skomplikowane, aż dochodzimy do miejsca, w którym dołożenie następnej jednostki wykonawczej przyniesie więcej szkód niż korzyści. Intel pokazał, że zawsze jest jednak jakieś rozwiązanie.
 


 

Postanowiono zrezygnować ze spójności na rzecz wbudowania w każdą parę rdzeni dodatkowego miejsca na przesył danych oraz zintegrowanego routera. Dzięki temu mogłoby ze sobą współpracować nawet wspomniane 1000 rdzeni. Prototypowe CPU są tworzone już od przeszło roku. Jednak na razie są to tylko testy samej techniki połączeń. Nie jest istotna wydajność układu, dlatego dla uproszczenia naukowcy wykorzystują na razie rdzenie Pentium zaprojektowane jeszcze w 1994 roku.

48-rdzeniowy procesor SCC

Badania mają cele czysto naukowe. Mattson zastrzegł, że ta technologia nie znajduje się żadnych, nawet najdalszych planach produkcyjnych Intel. Zapewne nigdy nie wyjdzie ona z pracowni, jednak - jak każdy nowy pomysł - będzie ona mogła mieć wpływ na sposób projektowania przyszłych jednostek CPU.
 

Źródło: PCWorld, Intel (pdf)

Polecamy artykuły:    
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  endrju_sdr
  Zupełnie jak z megapikselami w komórkach...
 • avatar
  deel77
  Jakiś czas temu SGI pokazało, jak się później okazało, prototyp komputera z dużą ilością (powyżej 1000) procesorów Intel ATOM. Od tamtego czasu nic o projekcie nie wiadomo. To co teraz robi Intel też pewnie będzie raczej podstawą dla CPU planowanych na drugą połowę 2020 niż trzeci kwartał 2011:)
 • avatar
  Gasek
  A ja mam dwa;)
 • avatar
  Lightning
  Lepiej by było gdyby zaczęli od 100...
 • avatar
  Macieyerk
  NASA ma pewnie więcej rdzeni.
 • avatar
  WaxYL
  Co z tego że nie ujrzymy tego, ale prawa autorskie już wykupione.
 • avatar
  szujeq
  1k rdzeni przy 32, 64 czy nawet planowanych 128 bitach to trochę za dużo chyba, więcej danych będzie przepływać w procesorze nt. przydzielania wątków niż danych obliczanych... takie moje zdanie
 • avatar
  wildthink
  No dobra - tysiąc rdzeni, ale jaka wydajność pojedynczego? Przecież powierzchnia rdzenia ma mniej więcej te same wymiary od iluś tam lat, więc nawet zmniejszenie procesu technologicznego nie zwiększy zbytnio ilości tranzystorów. Dostaniemy więc przykładowo 1mld tranzystorów podzielone na 4 rdzenie lub na 1000 rdzeni. To jaka będzie wydajność tego drugiego rozwiązania? Przecież nie 250 razy większa, pewnie tylko kilka razy (o ile wogóle będą wydajniejsze - ukł. komunikacji też będą się z tych tranzystorów składać). Pracowni badawczych ten pomysł raczej nie opuści - jak sam Intel zresztą zapowiada.
 • avatar
  Konto usunięte
  dokladnie rdzieni - to nie sukces.
  Pytanie jest jaka moc obliczeniowa bedzie mial taki procesor w przeliczeniu na wat, bo w przypadku superkomputerow jest to jeden z glownych wyznacznikow oplacalonosci projektu.
 • avatar
  menelutor
  Kiedy w końcu będzie można kupić Intel Polaris:-)? Czekam już ze 3 lata.
 • avatar
  terkad
  Gdybym miał technologie intela, programistów jak z nvidia, to zrobiłbym CPU z milionami rdzeni bez utraty wydajności. A gry sto razy lepsze od Crysisa by się nie przycinały.

  Myśle że i producenci proców wiedzą jak, ale gospodarka kapitalistyczna strasznie hamuje postęp techniczny.

  W sumie może to i dobrze.

  Poza tym na nowo trzeba zdefiniować słowo wydajność. Bo dzisiaj mało kto wie co to jest wydajność. W końcu to nie test super pi.

  I w zasadzie już dzisiaj takie rzeczy istnieją. Weźmy chipy kart graficznych, dwa razy SLI po 512 rdzeni. To już jest 1024 rdzeni.

  Więc nawet ktoś tutaj się spóźnił i prubuje mówić że 1000 rdzeni to jest możliwa przyszłość, kiedy to jest już teraźniejszość.

  To że karty są raczej do specyficznych zadań, to owszem, ale każdy układ jest do specyficznych rzeczy. Tak jak tworzy się określone rzeczy do określonych zdań.
  .
 • avatar
  Irrlicht
  1000 rdzeni jest super. Co najwyżej procek będzie miał wielkość paletki do ping-ponga i trzeba będzie go chłodzić z obu stron ;-) (nóżki to by się zrobiło naokoło ;-) ) I będzie te 1000 rdzeni czekać tysiące cykli, nim dostaną do wszamania kilkaset bajtów. No chyba że chipset obsłuży przynajmniej 128-kanałowy dostęp do pamięci. Pamięci by się umieściło naokoło tego placka, po obu stronach płyty, żeby tworzyły wzór słoneczka. Do tego dobrać jakieś ładne pastelowe kolorki na PCB i pierdyknąć logo "Hello kitty".
 • avatar
  m89_89
  Przeżywacie te procesory, jakby miały za rok pokazać się na rynku. Ani tego, ani grafenu w procesorach nie ujrzymy przed 2020 rokiem, a do tego czasu i problem wielkości układu i wydajności oraz szereg innych aspektów będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nie ma nad czym dyskutować, póki ni pokażą gotowego produktu.
 • avatar
  Boncorek
  Cyrix już pewnie naszykował 10000zł i szuka na allegro 1000 rdzeniowego intela na lga 775!
 • avatar
  KamiKAzeDBC
  Ja myślę, że przez najbliższe dwa lata 4 rdzenie będą królowały, a następnie 8 lub 16. Choć do serwerów i super komputerów pewnie te 64x np. 2GHz były by mile widziane :)
 • avatar
  Eregus
  He he, już sobie wyobrażam procesory 1000-rdzeniowe o zegarze 1 Thz, Win w połączeniu z super-szybkim dyskiem SSD by się włączał w kilka sekund ;)
 • avatar
  m89_89
  to długo by się ładował, ale nie licz że ujrzysz taki procesor