Oprogramowanie

Skype instaluje niechciany software

przeczytasz w 1 min.

Nowa aktualizacja Skype Extras Manager bez zgody użytkownika dodawała do jego dysku program EasyBits Go.

Czy to przypadek, że krótko po przejęciu Skype przez Microsoft zdarza się taki precedens? Jeśli mieliśmy pecha włączyć piątą wersję popularnego oprogramowania komunikacyjnego, prawdopodobnie zyskaliśmy nieproszonego gościa na dysku. To już przypomina działanie programów typu malware. Co prawda antywirusy nie wykrywają plików niechcianej aplikacji, ale bardzo ciężko ją usunąć.

Problem został poruszony na oficjalnym forum Skype. Wkrótce potem, na blogu administracyjnym została umieszczona informacja, że faktycznie na skutek błędu instalowany jest program od firmy partnerskiej, EasyBits. Równocześnie użytkownicy zostali zapewnieni, że zespół robi wszystko, co w ich mocy, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Skype - logo

Co zaś z tymi, którzy już nadziali się na niepożądaną aplikację do gier? Raczej nie ma się czego obawiać, mimo groźnym podejrzeniom, nie wygląda to na żaden złośliwy program. Aby go usunąć, można albo ręcznie zablokować dostęp, a później pozbyć się plików z dysku i rejestru  (ścieżka HKEY_CURRENT_USER\Software), albo zaufać firmie EasyBits i pobrać ich deinstalator. Tylko czy po takiej wpadce ufamy jeszcze w nieznane pliki .exe?

Czyżby Skype strzeliło sobie w stopę i dostarczyło tematu do spekulacji fanom teorii spiskowych? Może ktoś z czytelników jest zwolennikiem twierdzenia, że przez "nieumyślne" zainstalowanie programu Microsoft obdarował użytkowników szpiegującą ich aplikacją? 

Więcej o ostatnich włamaniach:

Źródło: Niebezpiecznik

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stork
  0
  Play games (EasyBits GO) mam na pulpicie, wiem ze to przypadek, każdemu gigantowi oprogramowania się to zdarza.
  Nic sie nie stało ;)
  • avatar
   wizdar
   0
   Prawda jest taka, że jeśli Microsoft chciałby nas szpiegować (o ile nie robi tego już teraz) to nie potrzebowałby wydawać 8 mld dolców na Skype. Chyba, żeby nie kierować podejrzeń bezpośrednio na siebie.

   Mnie widocznie ta aktualizacja minęła, ale mogę się zdziwić.
   Ostatnio skype się aktualizuje nawet nie pytając czy może :)
   Z aktualizacji na aktualizację coraz gorzej wygląda i zmieniają co się da w interfejsie.
   • avatar
    atheros
    0
    Nie wiem ilu jest tu programistów, ja jestem jednym z nich. Mogę powiedzieć tylko jedno. Dołączenie zewnętrznego oprogramowania do instalatora (nie ważne jakiego), to nie jest tak, że niechcący roztargniony pracownik źle gdzieś kliknął. Można by to bardziej porównać do spędzenia 2 godzin na instalacji windowsa z przeczytaniem i zaakceptowaniem EULA a na zakończenie stwierdzić: "Jak to się stało? Przecież chciałem zainstalować Linuxa".

    To jest po prostu jakieś absurdalne wytłumaczenie.

    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Caly Skype jest niechcianym programem. Przeciez to trojan i backdoor w jednym. Wszystko zaszyfrowane, odwolania do BIOSu (po co?), wysylanie danych nie wiadomo gdzie. Podziwiam (w cudzyslowie) ludzi instalujacych Skypa.
     • avatar
      Kropeczka
      0
      Polecam starsze wersje Skype - są w sieci.
      Jakoś tak dziwnie im nowsza, tym gorsza jakość połączeń, natomiast sama wersja waży więcej, więcej śmieci i innych atrakcji.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "Wkrótce potem, na blogu administracyjnym została umieszczona informacja, że faktycznie na skutek błędu instalowany jest program od firmy partnerskiej, EasyBits. " to ja się pytam czy program przed wydaniem nie jest sprawdzany przez piszących go pod każdym kątem ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No przecież to oczywiste :] A co maja powiedzieć ? Ups.. Sorry, wykryliście nasze oprogramowanie które podstępnie, bez pytania przemyciliśmy na wasz PC w celach (wiadomo jakich) ? Wiadomo że, nie ! Ściemę pociśli, a ludzie to kupią.
        MS testował jak jeszcze można Skypa wykorzystać. Pewnie następne programy będą lepiej ukryte.