Oprogramowanie

Komunikator Skype zawierał backdoora dla NSA jeszcze przed przejęciem go przez Microsoft

przeczytasz w 1 min.

Komunikator Skype według raportu The New York Times zawierał backdoora umożliwiające inwigilację NSA jeszcze zanim kupił go Microsoft.

skype nsa microsoft backdoor komunikator inwigilacja

Afera dotycząca tajnego programu PRISM, za którym stoi amerykańska agencja NSA, nie pozwala o sobie zapomnieć. Zaraz po ujawnieniu projektu PRISM informowaliśmy o bieżących wydarzeniach związanych z dostępem służb do prywatnych danych użytkowników, teraz pojawiła się kolejna informacja, tym razem dotycząca komunikatora Skype, który już od dawna zawierał tzw. backdoora dla służb.

Jak stwierdzono w raporcie opublikowanym w The New York Times, grupa ludzi związana z komunikatorem giganta z Redmond, których tożsamości z uwagi na ich własne bezpieczeństwo, gazeta nie ujawniła, twierdzą, że firma Skype opracowała własny system monitorowania użytkowników. Cała procedura monitorowania, podsłuchiwania i podglądania użytkowników jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie miała zostać wdrożona jeszcze, kiedy Skype był osobną spółką, czyli co najmniej kilka miesięcy przed przejęciem przez Microsoft.

Zdaniem informatorów agencja NSA chciała uzyskać dostęp do komunikatora i kontrolować wszystkie czynności komunikacyjne jego użytkowników z pominięciem oficjalnych środków prawnych – w tym prośby o udostępnienie danych, czy też wniosków do sądu. Ich zdaniem kilka osób w firmie otrzymało polecenie stworzenia ukrytego w komunikatorze Skype systemu, który pozwoliłby NSA na dostęp do rozmów tekstowych oraz audio/wideo użytkowników w dowolnym momencie.

agencja nsa skype microsoft inwgilacja prism

Z danych, które ujawniono, firma Skype przystąpiła do programu PRISM już 6 lutego 2011 roku i jeszcze na ponad pół roku przed przejęciem jej przez Microsoft umożliwiała dostęp agencji NSA do danych użytkowników. Zdaniem wielu osób, wspomniane tylne drzwi dla NSA w komunikatorze zostały później usunięte przez Microsoft, jednak wydaje się to marnym pocieszeniem, gdyż sam Microsoft jest obecnie jedną z firm, która również przystąpiła do projektu, a ostatnie doniesienia tylko zdają się potwierdzać liczne spekulacje o możliwej inwigilacji użytkowników Skype.

Na koniec warto dodać, że firma Microsoft odmówiła komentarza w sprawie raportu The New York Times, a wcześniej, tuż po wybuchu afery z programem PRISM oficjalnie zdementowała, jakoby kiedykolwiek udostępniała NSA i innym agencjom dane użytkowników bez podstawy prawnej. Jak się jednak później okazało, te tłumaczenia nieco minęły się z prawdą.

Źródło: Softpedia, TheNewYorkTimes, electronictsworksplace (foto), massprivatei (foto)

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Takie dzialanie nigdy nas nie uchroni przed terroryzem a dlaczego? Bo to wlasnie terroryści trzymają ten program za rękę. Pisząc terroryści mam na myśli smierdzacych amerykanow ....
  • avatar
   PanoramiXus
   22
   Dlaczego mnie to nie dziwi? Mhm... może dlatego że było to oczywiste... No dobra nie spodziewałem się tego że M$ "odstąpi" od projektu.
   • avatar
    Konto usunięte
    14
    I co?

    Wychodzi na to że moje rozmowy przez komunikator na temat prywatnego projektu technicznego mogły być perfidnie prześwietlane.

    Wychodzi na to że gdy moja ukochana zmysłowo rozbierała się dla mnie przed kamerką Skype to jakiś inny facet tez przy okazji sobie podglądał.

    Całym umysłem życzę fali setek tysięcy procesów sądowych
    • avatar
     Buuren
     10
     zamknęli już kogoś za ten cały projekt?
     • avatar
      carbo888
      5
      w regulaminie skypa jest wpis ,że rozmowy tekstowe audio i video są archiwizowane/nagrywane :)
      • avatar
       OBoloG
       3
       Nie ma co się napieprzać jeomax.co.uk technologia już od dawna umożliwia śledzenie każdego kto ma dostęp do internetu albo poprzez sieć gsm, albo poprzez internet provider'a, albo po centralce analogowej, pewnie nawet gps w komórce to umożliwia. Włączenie mikrofonu w kom. tak że użytkownik tego nie wiem takie żeczy można samemu zrobić jak się posiedzi na youtubie złamanie hasła wpa-psk2 takiego do 6 znaków od kilku min wzwyż.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Już w 2006 roku pojawiely się wątki na temat tego, że skype starał się uzyskac dostęp do plików popularnych przeglądarek internetowych, w których były zapisane zapamiętane login'y i hasła użytkowników. Najbardziej interesujące będzie jak pojawią się wycieki na temat sprzętowego nasłuchu w firmware laptopów i telefonów.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Nie tylko to chwalą i chcą złapać gościa winnego wycieku. Ucichnie i zatuszują.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Szkoda że bardzo rzadko miałem zainstalowanego skypa. Właśnie usunąłem go z telefonu. Wszędzie inwigilacja, jeśli człowiek chciałby mieć prywatne życie w tych czasach to wyłączyć telefon, komputer i pozamykać drzwi i okna...
          • avatar
           polgalka
           -46
           Jeżeli ma to uchronić przed terroryzmem, to jestem za takim działaniem !?
           • avatar
            hazoc
            0
            tak zwana chmura to właśnie nic innego jak dostęp do prywatnych danych przez wszystkie służby specjalne. Dlatego na siłę wciskają do wszystkiego jakieś fileshare i inne dziadostwa.