Sieci

Te rzeczy blokują Wi-Fi w domu. Warto je sprawdzić

przeczytasz w 2 min.

Sieć Wi-Fi pozwala w prosty i szybki sposób zapewnić dostęp do internetu wielu urządzeniom elektronicznym. Problem pojawia się wtedy, gdy sygnał jest za słaby. Może to być spowodowane kilkoma rzeczami.

Szybkość internetu i zasięg sieci wpływa na ogólny komfort użytkowania komputera. Co prawda istnieją metody, by wzmocnić zasięg sieci Wi-Fi, ale na początku można zastanowić się nad wyeliminowaniem problemów, które mogą ograniczać zasięg.

Słaby zasięg sieci Wi-Fi - to wina przeszkód

Jednym z najczęstszych powodów osłabienia zasięgu sieci bezprzewodowej są przeszkody, które stoją na drodze fal. Sygnał bezprzewodowy ma znaczne problemy z przenikaniem przeszkód, co może ograniczać zasięg i zmniejszać prędkość sieci.

Ściana blokująca sygnał Wi-Fi

Największym problemem okazują się grube ściany, lustra i ogrzewanie podłogowe. Tutaj raczej trudno o wyeliminowanie problemu, więc można próbować zmienić lokalizację samego routera.

Podobne problemy mogą być powodowane przez akwarium lub metalowe przedmioty, które skutecznie ograniczają rozchodzenie się fal z sieci bezprzewodowej. W takim przypadku sytuacja jest dużo łatwiejsza, bo można pomyśleć nad zmianą lokalizacji przedmiotów.

Inne urządzenia elektroniczne ograniczają sieć Wi-Fi

Inne urządzenia elektroniczne też mogą ograniczać zasięg sieci bezprzewodowej. Problem może pojawić się wtedy, gdy obok routera znajduje się telewizor, dekoder, konsola do gier czy nawet mikrofalówka.

Telewizor blokuje sygnał sieci Wi-Fi

W takim przypadku możemy spróbować przestawić dane urządzenie (co jednak nie zawsze jest możliwe) lub też zmienić lokalizację samego routera.

Zakłócanie się sieci bezprzewodowych

To jednak nie wszystko, bo zasięg sieci bezprzewodowej może być ograniczany przez… inne sieci bezprzewodowe. Szczególnie może być to widoczne w wielorodzinnych budynkach, gdzie funkcjonuje kilka lub kilkanaście sieci.

Inne sieci mogą zakłócać działanie sieci Wi-Fi

Całe szczęście da się rozwiązać i takie problemy. Jeśli nasze urządzenia pozwalają na obsługę dwuzakresowego Wi-Fi, możemy próbować zmienić zakres sieci z 2,4 GHz na 5 GHz. Co prawda taka częstotliwość ma mniejszy zasięg, ale za to jest stabilniejsza i mniej podatna na zakłócenia. Ponadto możemy próbować zmienić kanał sieci, aby uniknąć działania kilku sieci w tym samym paśmie.

Źródło: inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  7
  Jak czytam takie bzdety że 5 GHz jest stabilniejsza i mniej podatna na zakłocenia to od razu kończe dalsze czytanie...
  • avatar
   pAwEx
   -2
   Odwieczny i nierozwiązany problem każdego operatora.
   • avatar
    janex2
    0
    Może by wypadało wspomnieć o kanałach, RTSie Beaconie itd, Jak się dobrze skonfiguruje, to zdecydowanie poprawia stabilność przy większej ilości routerów