Telewizory

Ten wirus wykorzystuje luki w zabezpieczeniach Smart TV

przeczytasz w 1 min.

Korzystacie z HbbTV?

Smart TV wirus

Wszystkie urządzenia, które są „inteligentne” są narażone na cyberataki. Gromadzą bowiem informacje o użytkownikach, których posiadanie może być bardzo opłacalne. Jedno z najnowszych wykrytych zagrożeń wykorzystuje luki w zabezpieczeniach telewizorów Smart TV. Złośliwe oprogramowanie zostało nazwane „Red Button Attack” i ukrywa się pod aplikacjami. Jak informuje redakcja Forbes – wirus jest już bardzo rozpowszechniony w Europie.

Nazwa „Red Button Attack” nawiązuje do czerwonego przycisku na pilocie telewizora, który przeważnie odpowiada za dostęp do treści sieciowych, jak na przykład usług „na życzenie”. Wirus wykorzystuje coraz popularniejszą w Smart TV technologię HbbTV – według danych Forbesa, około 90 proc. wszystkich telewizorów na terenie Niemiec korzysta z tego standardu.

Wirus funkcjonuje tak długo jak działa aplikacja. Haker w tym czasie „wtrąca się” do połączenia, przechwytując dane z komunikacji na linii użytkownik-serwer. „Red Button Attack” może znajdować się nawet w tych aplikacjach, które platformy certyfikują jako bezpieczne. Przechwycone dane mogą pochodzić z wszystkich usług, z jakich korzystamy – z portali społeczniościowych, platform, poczty, chmur i innych aplikacji. 

Jeśli więc nie korzystacie z HbbTV problem ten was nie dotyczy, przynajmniej na razie. Jeśli jednak tak – warto się choćby tylko na jakiś czas wstrzymać. Rozwiązanie jest w drodze.

Źródło: SlashGear, Engadget

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Za chile wyjdzie antywirus na Smart TV
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   "Przechwycone dane mogą pochodzić z wszystkich usług, z jakich korzystamy – z portali społeczniościowych, platform, poczty, chmur i innych aplikacji."

   Czyli co, haker włamie się na facebooka i zalajkuje bibera? -.-
   • avatar
    gormar
    1
    Pomijając błędy w tym artykule: wirus? Podajcie nazwę tego wirusa i jakie modele TV atakuje modyfikując adresy dla usługi HbbTV.

    To chyba jakiś spóźniony żart Prima Aprilis'owy. Przecież nikt nie zaprezentował udanego ataku. Gdzie jest tzw. "proof of concept". To nawet z mojego stosunkowo niewielkiego poziomu wiedzy wynika, że modyfikacja adresu dla serwisu HbbTV przesyłanego drogą radiową w pakietach DVB-T jako część jednego ze strumienii transportowego jest w praktyce niemożliwa. Co prawda nie ma tam żadnego szyfrowania, ale po pierwsze z wyprzedzeniem nie ma możliwości poznania miejsca pod którym należy dokonać modyfikacji, gdyż rozmiar strumieni (chociaż akurat przede wszystkim) wideo jest zmienny. Do tego co w sytuacji gdy adres linku HTML będzie dłuższy niż oryginalny? Po drugie transmisja chroniona jest za pomocą FEC (Forward Error Correction) i modyfikacja przekazu wymagała by również dokonania zmiany zapisanych tam wartości. W innym przypadku wszelkie zmiany albo zostaną skorygowane, albo pakiet zostanie uznany za uszkodzony.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Be smart, don't buy Smart! :D

     Tyczy się nie tylko samochodów ;P