Smartfony

Smartfony Huawei Mate 30 bez Google Play - producent będzie lansował własny sklep

przeczytasz w 1 min.

System Android bez wsparcia i usług Google to coś, do czego nikt w Europie nie jest przyzwyczajony. Huawei ma pomysły na poradzenie sobie bez współpracy z Google, ale trudno wyrokować czy i kiedy zaczną one dobrze działać.

Alternatywy dla Google Play

Okrojona wersja systemu w Huawei Mate 30, Huawei Mate 30 Pro oraz Huawei Mate 30 RS to oczywiście pokłosie szeroko komentowanych napięciać na linii USA - Chiny. O ile na rynku chińskim brak wsparcia i usług Google nikogo z tamtejszych użytkowników już nie dziwi, w innych częściach świata będzie czymś nowym, czymś co może zauważalnie ograniczyć zainteresowanie nowymi smartfonami Huawei. Jak producent zamierza temu zapobiec?

Lansowany pomysł wydaje się najprostszym z możliwych. Zakłada bowiem dynamiczny rozwój AppGallery, czyli sklepu dostępnego na urządzeniach mobilnych Huawei. Nie jest szczególnie popularny, zmienić mają to jednak solidne inwestycje i pokusy, jakie producent przygotował dla deweloperów. Zdecydował się przeznaczyć miliard dolarów na działania zachęcające deweloperów do zainteresowania się tworzeniem dla AppGallery i szeroko pojęty rozwój platformy. Będzie chętniejszy do dzielenia się zyskami - odda deweloperom 85% zysków z aplikacji/gry, w porównaniu z 70%, które oferuje Google.

Huawei Mate 30 bez Google Play

Poza tym nie jest wykluczone, iż smartfony pozbawione Google Play będą oferowały nie tylko AppGallery, ale też zewnętrzne sklepy - F-Droid i Aptoide. Wprawdzie to dla Huawei mniej opłacalne rozwiązanie, ale jeśli przyczyni się do pozostania użytkowników z marką, to bardzo realne.

Jak zainstalować Google Play na własną rękę

Można przypuszczać, że niektórzy z użytkowników (nazwijmy to, ci bardziej świadomi mobilnego świata) zdecydują się zainstalować Google Play na własną rękę. To możliwe i mniej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Sprowadza się do pobrania paczki APK (np. z apkmirror) i przejścia krótkiego procesu instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, aby w ustawieniach smartfona aktywować opcję pozwalającą na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.

Trudno teraz wyrokować, które z powyższych rozwiązań będzie wybierane najczęściej. Żadne nie wydaje się idealne, każde niesie za sobą pewne ograniczenia. Być może pojawi się jeszcze inne, póki co to bowiem pierwsze komentarze po wczorajszej premierze smartfonów, a na konferencji producent nie poświęcał temu tematowi najwięcej uwagi.

Źródło: bgr, Huawei

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  O wiele lepiej by huawei zrobiło, gdyby pozwalali na wgrywanie bez przeszkód i utraty gwarancji custom romów, i aby wspierali twórców custom romów przez choćby dostarczanie sterowników do komponentów smartfona. wtedy huawei by nie odpowiadał za to co wgra sobie użytkownik, ale nie ma przeszkód by huawei miał nie pomagać użytkownikowi w takich działaniach :)

  od lat czekam na słuchawkę otwartą na dowolny ROM, niekoniecznie z androidem który już mi bokiem wychodzi, tak samo jak iOS.
  • avatar
   nevermind
   3
   Ok 5000 zł za wersję PRO, już to nie wróży sukcesu a co dopiero brak podstawowych usług google, a żeby je zainstalować to trzeba kombinować gdzieś pewnie z 80% osób będzie miało z tym problem.
   • avatar
    Barubar24
    3
    Bez usług Google da się żyć, ale problemem są apki bankowe, BLIK, allegro, płatności NFC itp. Tego nie da się zastąpić. Po co komu smartfone za duże pieniądze, skoro nie będzie mógł zapłacić zbliżeniowo w sklepie czy przelać kasę będąc na mieście? Jak ktoś kupuje smartfone to po wyjęciu z pudełka, chce od razu z niego skorzystać, bez kombinowania z wgrywaniem plików APK - to dobre dla Geeków, ale nie dla statystycznego użytkownika.
    • avatar
     MarioA
     2
     Developerzy mają teraz dwie platformy - Android i iOS. Ze względu na koszty jest to rozwiązanie idealne. Powstanie trzeciej platformy zwiększyło by koszt produkcji aplikacji o jedną trzecią. Plusem jest, że AppGallery to dalej Android i APK jest praktycznie takie samo. Ale potrzebne są dodatkowe działania związane z publikacją. Nie trwa do długo, ale jednak.

     Nie widzę tutaj sukcesu AppGallery poza rynkiem Chińskim. Może od wersji Huawei Mate 50 albo 60 będzie się to zmieniać. Problem w tym, że 95% ludzi po prostu używa smartfonu, nie grzebie i nie kombinuje. Te 95% nie wrzuci sobie Google Play i będzie narzekać na brak apek. A do nadgonienia w ich ilości są lata świetlne. No, chyba że ktoś używa tylko social mediów to nic nie traci i różnicy nie zauważy :)
     • avatar
      stalkerpl
      1
      tak to jest gdy jedna korporacja ma 90% usług w swoich rękach i żadnego godnego przeciwnika, większość ludzi woli gotowe rozwiązania niż kombinowanie i szukanie alternatyw
      • avatar
       Rebelmind
       -2
       Właściwe pytanie brzmi: jak brak usług G wpłynie na sprzedaż Mate 30 na rodzimym rynku? Bo jak na razie to tamtejsze prognozy są zdeczka insze...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Swoją drogą ciekawe jest, że na dwóch tabletach Huawei które mam aplikacja Google Play działa nieprawidłowo - o co tutaj chodzi ???