Internet

Śmierć gotówki? Jeszcze nie teraz

przeczytasz w 1 min.

Prawie co drugi Polak z kontem bankowym, spytany przez TNS Kantar, przyznał, że robi zakupy w Internecie. Aż 63 proc. z nich wybiera inną formę płatności niż gotówka. 

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Kantar (na zlecenie KIR i Związku Banków Polskich) pokazują, że płatność gotówką jest coraz rzadziej wybierana przez polskich e-zakupowiczów. W ciągu roku popularność tej formy spadła o 11 punktów procentowych. Wieści o śmierci gotówki są jednak mocno przesadzone, bo „za pobraniem” to wciąż numer jeden w rankingu (37 proc.).

Oczywiście oznacza to, że rośnie zainteresowani polskich konsumentów metodami bezgotówkowymi. KIR wskazuje, że nie tylko klasycznymi przelewami elektronicznymi, ale też takimi rozwiązaniami jak BLIK, przez który w samym 1. kwartale 2019 roku użytkownicy zrealizowali 40 milionów transakcji

„Rosnąca powszechność form płatności bezgotówkowych, nie tylko w obszarze e-commerce, ale także w sklepach tradycyjnych jest faktem, z którym nie sposób polemizować. Konsumenci wykazują coraz większe zaufanie do […] wygodnych, bezgotówkowych narzędzi płatności – komentuje Przemysław Soboń, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR. – Polacy wiedzą, że płacenie [w taki sposób] jest szybkie, intuicyjne i co najważniejsze – bezpieczne”.

Z innych raportów (takich jak Postawy Polaków wobec form płatności eService) wynika jednak, że choć Polacy coraz chętniej stawiają na rozwiązania bezgotówkowe, zdecydowanie nie są gotowi, by pożegnać banknoty i monety. Szczególnie w przypadku tych małych kwot wciąż górują fizyczne pieniądze – czy to z woli klientów, czy też z braku innej możliwości (czyli po prostu braku terminala w sklepie osiedlowym czy innym punkcie tego typu). 

Brak terminali czy awarie banków to ważne powody, dla których nadal nosimy (i korzystamy) z gotówki, której śmierć przynajmniej na razie nie nadejdzie. Szacuje się, że musi minąć jeszcze co najmniej 5, a może i 10 lat, aby rzeczywiście można było myśleć o przechodzeniu w znaczącym stopniu na płatności bezgotówkowe.

Źródło: KIR, eService, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  10
  Płatności bezgotówkowe - największa forma kontroli nad obywatelem. Nie tylko wiadomo co i gdzie kupował, ale również jak obywatel nie pasuje, można mu zamrozić konta i już nie nie zrobi, niegroźny. A gotówki się nie skontroluje.

  Jestem CAŁKOWICIE PRZECIWNY - aby gotówka znikła.
  Płatności bezgotówkowe tylko jako dodatkowa forma płatności np. do wygodnych zakupów przez Internet.
  • avatar
   roman106
   2
   Najbardziej do przodu wyszła Wenezuela. Tam gotówki już się nie używa.
   • avatar
    michael85
    2
    Ludzie to idioci. Oddając gotówkę oddajemy całkowicie swoją wolność. Brak prądu, upadek sektora finansowego i nie masz nic. Nawet bułki nie kupisz. Zdaje się że na Cyprze to przerabiali.
    • avatar
     sebmania
     1
     najgorsze jak jesteś już przy kasie a tu okazuje się że niema czytnika kart i szukaj pan bankomat lub schowaną stówkę
     • avatar
      pawluto
      1
      Gotówka i tylko gotówka !
      • avatar
       alien666
       0
       "Konsumenci wykazują coraz większe zaufanie do […] wygodnych, bezgotówkowych narzędzi płatności ..." Nie wykazują zaufania,a przyzwyczajenie i lenistwo(związane z wygodą stosowania kart,przelewów online).Wirtualne pieniądze łatwiej można zniszczyć,zablokować.Gotówka to gotówka - ISTNIEJE FIZYCZNIE.