Ciekawostki

SMS Premium - koniec z nadużyciami [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Aktualizacja: Oficjalnie wprowadzone zostały zmiany w prawie, które pozwalają chronić użytkowników nieświadomych zagrożeń związanych z SMS Premium.

Aktualizacja, 13 grudnia 2018: Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował w środę, że w życie weszły wreszcie zapowiadane od wielu miesięcy zmiany, dzięki którym usługi SMS Premium mają stać się znacznie mniejszym problemem, szczególnie dla mniej świadomych zagrożeń użytkowników. 

Zgodnie z wcześniejszymi planami, konsumenci mają być teraz lepiej chronieni przed oszustwami, polegającymi na wyłudzaniu pieniędzy przez tzw. SMS Premium, czyli wiadomości tekstowe, których wysłanie kosztuje nieraz kilkadziesiąt złotych. 

Sposobem na walkę z wyłudzaczami będzie limit określający maksymalną kwotę przeznaczoną na usługi SMS Premium w miesiącu (domyślnie: 35 zł). Podmioty oferujące tego typu usługi wpisują również numery do rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, co ma ułatwiać ich kontrolę. 

Więcej informacji o nowych przepisach można znaleźć w poniższym newsie…

 

News, 5 stycznia 2018: „Zostałeś wylosowany i wygrałeś nowiusieńki samochód, wyślij AUTO na ten numer, a nagroda będzie twoja”. Niestety są osoby, które dają się naciągać na wiadomości tego typu, czego efektem są rachunki na olbrzymie kwoty. Takim nadużyciom powodowanym przez usługi SMS Premium (które nie ograniczają się tylko do fałszywych konkursów) Ministerstwo Cyfryzacji mówi „nie”.

To „nie” jest konkretnie określeniem maksymalnego limitu dla usług SMS Premium na poziomie 35 złotych. Jeżeli użytkownik dobije do tej kwoty, aktywowana zostanie blokada, a operator prześle informację na ten temat. Wówczas będzie możliwe utrzymanie blokady albo też jej zniesienie (jeśli ktoś uzna, że nie ma potrzeby, by była ona włączona).

Jak wspomnieliśmy, domyślnie limit będzie wynosił 35 złotych, ale każdy będzie mógł u swojego operatora go zmienić – wśród dostępnych opcji znajdować będą się 200 zł, 100 zł oraz 0 zł (czyli całkowita blokada usług SMS Premium). 

Projekt, który przygotowało dowodzone przez Annę Streżyńską Ministerstwo Cyfryzacji, został już przyjęty przez Radę Ministrów i w ciągu najbliższych tygodni nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać. Inne zapisy dotyczą konieczności podawania zawsze aktualnych danych przez usługodawców Premium oraz ulepszenie systemu powiadomień o zagrożeniach (które teraz będą wysyłane na podstawie lokalizacji).

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pioyer
  9
  no wkoncu
  • avatar
   gormar
   4
   Jeżeli będzie można zmieniać te limity poprzez zwykły SMS to nie będzie to żadne zabezpieczenie. W Play można dokonać zmiany jedynie przez stronę WWW.
   • avatar
    kokosnh
    3
    jeszcze niech zrobią coś takiego z numerami "premium", to będzie już super.
    • avatar
     Avantu
     2
     W Playu jest taka opcja, chyba nawet domyślnie ustawiona na 35zł.
     • avatar
      miedzianek
      2
      Zamiast zająć się 'wyłudzaczami'...Wprowadźmy coś, co już istnieje, a nazywa się 'blokada sms premium' :D
      • avatar
       zVisior
       2
       SMS premium powinno być domyślnie wyłączone dla każdego nowego numeru. Jak ktoś chce to niech sam świadomie to sobie włączy.
       • avatar
        Pardek
        1
        Wątpliwe by na to poszli. Z tych SMSów operatorzy i budżet państwa mają gigantyczne pieniądze.
        • avatar
         baca130
         1
         Ja od lat mam wyłączone SMS Premium.
         • avatar
          M.K.1984
          1
          Blokada to podstawa do abonamentu.
          • avatar
           Mighn
           -4
           Tylko co państwo interesuje fakt, czy obywatel potrafi pomyśleć czy jest durniem i daje się oszukiwać? Niech się ministerstwa może zajmą tym, jak ich na codzień rolują korporacje i drenują z kasy a nie tym, że jakiś "Ziutek" nie potrafi ogarnąć kiedy go prymitywnie rolują na kasę.

           Następny krok to może czytanie wszystkich sms-ów i maili przez policję, w poszukiwaniu, czy aby w treści nie ma próby wy łudzenia kasy? a może rozmowy telefoniczne tylko pod opieką wyznaczonego oficera - bo a nuż ktoś obywatelowi chce wcisnąć jakiś towar którego obywatel kupić nie chce...
           • avatar
            pawluto
            0
            „Zostałeś wylosowany i wygrałeś nowiusieńki samochód, wyślij AUTO na ten numer, a nagroda będzie twoja”...
            To w Polsce jest takie prawo i nie ma prawnika który wygrałby sprawę z taką firmą wysyłającą takie sms ???
            Przecież w USA czegoś takiego nie ma bo tam prawnik w tydzień taką firmę puściłby z torbami ...