Ciekawostki

Londyn zmienia budki telefoniczne w zasilane słonecznie ładowarki

przeczytasz w 1 min.

Londyńczycy i turyści mogą ładować swoje komórki w nieużywanych już budkach telefonicznych.

Solarbox

Jedno z najważniejszych pytań naszych czasów – co zrobić z tymi wszystkimi nieużywanymi budkami telefonicznymi? Dwójka przedsiębiorców z Londynu znalazła rozwiązanie, które naprawdę może się podobać. Sześć słynnych czerwonych budek w angielskiej stolicy zostanie pomalowanych na kolor jaskrawozielony i przekształconych w stacje ładujące. Skąd prąd? Z paneli słonecznych na ich dachach.

Od kilku lat państwa z całego świata likwidują nieużywane już budki telefoniczne. Tymczasem w samym Londynie wciąż stoi niemal 8 tysięcy budek, z czego zaledwie niewielki procent jest wykorzystywany do innych celów – na przykład do przechowywania awaryjnego wyposażenia medycznego. Rozwiązaniem ma być Solarbox.

Solarbox to przemalowana na zielono budka telefoniczna z panelami słonecznymi na dachu. W ten sposób rozwiązywany jest telefoniczny problem dzisiejszych czasów – nie to, gdzie możemy wykonać połączenie, lecz by mieć wystarczająco wysoki poziom naładowania akumulatora w komórce, by w ogóle móc to zrobić.

Budki Solarbox zostały wyposażone w 86-centymetrowe panele słoneczne i są całkowicie bezpłatne (dzięki wyświetlanym na ekranie wewnątrz reklamom). Każdy egzemplarz jest w stanie naładować około 100 telefonów dziennie, a podwyższenie poziomu o 20 proc. zająć ma zaledwie 10 minut. Właściciele zamykają je na noc, sprawdzają i czyszczą, aby zapewnić komfort użytkowania.

Obecnie uruchomione budki Solarbox cieszą się niemałą popularnością i już na początku przyszłego roku uruchomionych ma zostać kolejnych pięć. Co byście powiedzieli na coś takiego w Polsce?

Źródło: SlashGear, BBC

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  W Polsce od razu powybijali by szyby i wyrwali kable do zasilania.
  • avatar
   jkbrenna
   2
   nie mam ochoty sprawdzic, ale to "Budki Solarbox zostały wyposażone w 86-centymetrowe panele słoneczne" nic mnie nie mowi...
   • avatar
    danio1611
    1
    Ciekawe ile dni w roku w Londynie jest słonecznie...
    • avatar
     wizard2233
     1
     zamiast wsadzić lepszą baterie do np. smartfona postawią butki co 100m z ładowarkami..
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Pod przykrywką zielonej energii montowane będą kolejne badziewia ze wszędobylskimi reklamami. Jeszcze tylko brakuję ekshibicjonistów w długich płaszczach, któzy będą zaczepiać przechodniów i pokazywać im swoją reklamę.
      • avatar
       webster58
       -1
       W polsce ... widzę to jako idealne miejsce dla przestępczości. w środku zawsze może sobie ktoś kucać, otwierają się drzwi i wiadomo że delikwent ma smartfona do skrojenia. proste. to jak wywieszanie kiełbasy na wejściu do hycla.
       • avatar
        stalkerpl
        -1
        to sie niec sprawdzi, juz niedługo wyjda lepsze baterie a po za tym telefon bedzie miał własne solarne zasilanie, to kwestia max 3-5 lat a moze nawet wczesniej
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tylko po co przemalowuja piekne czerwone, zabytkowe budki na szpetny zielony kolor?

         Swoja droga tyle tego slonca jest w Londynie, ze pewne komorka laduje sie w takiej budce z tydzien.