Aparaty cyfrowe

Sony DSC-RX100: zaawansowany aparat kompaktowy z matrycą 1" - specyfikacja i cena

przeczytasz w 3 min.

Prawie jak Nikon 1

Podgrzewanie atmosfery wokół nowych, jeszcze nie zaprezentowanych aparatów to w branży foto coś całkiem normalnego. Tym razem Sony „przypadkiem” ujawniło zdjęcia i specyfikację niepokazywanego jeszcze aparatu na dwa dni przed oficjalną premierą. Należy on do nowej kategorii kompaktów z dużymi sensorami. Sony DSC-RX100 wyposażono w matrycę typu 1 cal o rozdzielczości 20 Mpix.

AKTUALIZACJA 06.06.2012 - Sony oficjalnie zaprezentowało aparat, a tym samym potwierdziło prawdziwość wcześniejszego przecieku.

Rosnąca rozdzielczość sensorów CMOS w cyfrowych kompaktach prędzej czy później zmusi wszystkich producentów do zainwestowania w technologie dużych matryc. Samsung powiedział wprost, że przyszłość należy do bezlusterkowców z sensorami APS-C i tam widzi swoje szanse na sukces.

Canon już wcześniej w tym roku pokazał kompakt z bardzo dużą matrycą - model G1X. Wprawdzie ochrzciliśmy go mianem pierwszego takiego aparatu na rynku, ale warto pamiętać, że Sony eksperymentowało z matrycami klasy APS-C w kompaktach już siedem lat temu.

Sony DSC-RX100
Sony DSC-RX100 - już oficjalnie

Sony nie jest aż tak postępowe jak Samsung, ale również dostrzega wady niewielkich matryc 1/2,3 cala (powszechnie stosowanych w aparatach kompaktowych). Firma zdecydowała się na zastosowanie w nowym aparacie matrycy klasy 1 cal. Ma ona wymiary takie same jak sensor stosowany w aparatach z serii Nikon 1.

Aparat Sony DSC-RX100, którego zdjęcia i parametry przedwcześnie zdobył japoński serwis digicame-info, przypomina zresztą w dużym stopniu cyfrówki z serii Nikon 1. Z drobną różnicą. Sony DSC-RX100 jest aparatem kompaktowym z obiektywem zainstalowanym na stałe.

Sony DSC-RX100 lampa

 

Sony DSC-RX100 lcd

Opublikowana przez digicame-info specyfikacja Sony DSC-RX100 okazała się prawdziwa i wygląda następująco:

 • sensor: Exmor CMOS klasy 1 cal, o wymiarach 13,2 x 8,8 mm, rozdzielczość 20,9 Mpix
 • efektywna rozdzielczość 20,2 Mpix
 • tryb wideo: 1080/50p
 • obiektyw: Carl Zeiss Vario-Sonnar T* o zakresie ogniskowych 28-100 mm (klatka o proporcjach 3:2) i jasności f/1,8-4,9
 • ekran LCD: 3 cale Xtra Fine TruBlack o rozdzielczości 1229 tysięcy punktów
 • czułość: ISO 125 - 6400 (rozszerzana do ISO 80 lub ISO 25600)
 • kodek foto: JPEG, RAW
 • kodek wideo: AVCHD, 28 Mbps
 • waga i wymiary: 240 gramów i 58,1 x 101 x 35,9 mm

Sony DSC-RX100 góra
Obecność trybów priorytetowych i manualnego sugeruje, że będzie to kompakt dla wymagających użytkowników. Pierścień wokół obiektywu pozwala na sterowanie ustawieniami aparatu.

Sony może liczyć na zainteresowanie amatorów fotografii swoim nowym aparatem. Brak wymiennej optyki wcale nie musi być w tym przypadku wadą, gdyż docelowa grupa to zapewne osoby, które nie myślą o dalszej rozbudowie systemu foto. Za to z jakości zdjęć powinni być zadowoleni.

Nikon 1 J1 sensor
Matryca w aparacie Nikon 1 J1. Podobna, ale o dwa razy większej rozdzielczości, trafiła do Sony DSC-RX100.

Sony porównanie rozmiarów matryc
Porównanie rozmiarów sensorów. Po lewej matryca z nowego Sony DSC-RX100, a po prawej matryce stosowane w dotychczasowych Sony Cyber-shot.

Jeśli Sony dotrzyma kroku jakością zdjęć temu co potrafi seria Nikon 1, będzie naprawdę przyjemnie. Musi jednak najpierw stawić czoła dwa razy większej liczbie pikseli. Aparaty Nikon 1 pierwszej generacji mają sensory 10,1 Mpix. Ale być może druga generacja cyfrówek Nikona będzie miała sensory o identycznych parametrach jak nowy kompakt Sony. To oczywiście tylko przypuszczenia, ale przyznacie, że całkiem prawdopodobne.

Sony planuje wprowadzić model DSC-RX100 na Polski rynek w cenie około 3000 złotych. Jest to kwota porównywalna z ceną Canona G1X, a także serii Nikon 1 (zależnie od wyposażenia). Liczymy na to, że konkurencja doprowadzi do obniżenia cen tego jak i innych aparatów.

Sony DSC-R1

Sony w roku 2005 zabłysło na firmamencie fotografii cyfrowej z modelem R1 wyposażonym w sensor zbliżony rozmiarem do formatu APS-C oraz niewymienny obiektyw. Jednak wtedy technologie nie były jeszcze w pełni gotowe na takie wyzwanie i zarzucono rozwój tej serii aparatów. Sony DSC-RX100 nie robi już takiego wrażenia jak R1, ale jest z pewnościąprawidłowo obranym kierunkiem rozwoju.
 

Więcej o aparatach cyfrowych:

Źródło: digicame-info

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  breen
  3
  "Canon już wcześniej w tym roku pokazał kompakt z bardzo dużą matrycą - model G1X. Wprawdzie ochrzciliśmy go mianem pierwszego takiego aparatu na rynku". Panowie redaktorzy a Sigma DP1 i DP 2, te aparaty były dużo przed Canonem. Sony oczywiście był prekursorem, nie wiem skąd ta nobilitacja Canona?

  "Sony nie jest aż tak postępowe jak Samsung". A niby co takiego wymyślił Samsung, że jest taki postępowy? Jeśli chodzi o sprzęt foto to najbardziej postępowymi firmami są Sony i Olympus. Samsung poza EX1 nie wymyślił nic sensownego w kompaktach, a system NX jak na razie kuleje i niczym się nie wyróżnia. Rozumiem, że ktoś z redakcji lubi markę Samsung ale promowanie jej na siłę jest nie na miejscu.

  Teraz do rzeczy. Nowy kompakt Sony to ciekawa propozycja, tylko ciekawe jak z ceną? Jeśli to będzie cena ok 2tys to jeszcze ujdzie, jednak powyżej tej kwoty ten aparat nie będzie miał sensu bo są tańsze belzusterkowce z większymi matrycami. Canon G1X jest strasznie drogi, cena powyżej 3300zł to zdecydowanie za dużo. Do tego jest strasznie wolny i przegrywa z każdym bezlusterkowcem. Sony powinno ustalić cenę nowego aparatu an poziomie 1800-2000zł wtedy ma szansę na sukces modelu.
  • avatar
   michal_229
   0
   'Sony DSC-
   RX100 ma otrzymać matrycę o
   rozdzielczości 20 Mpix i
   przekątnej wynoszącej 1 cal.' - typ matrycy 1" nie oznacza wcale, że jej przekątna ma wymiar jednego cala (w tym przypadku bedzie to 0,6").
   Jest to oznaczenie "wywodzące się od stosowanych dawniej lamp analizujących. Liczby te określały średnicę zewnętrzną lampy. Pole obrazowe lampy o średnicy 1 cala miało przekątną 16 mm" (wiki)
   • avatar
    michal_229
    0
    wiem, że się czepiam, ale musiałem :p