• benchmark.pl
 • Foto
 • Innowacyjny sensor Sony ułatwi miniaturyzację dobrych obiektywów
Foto

Innowacyjny sensor Sony ułatwi miniaturyzację dobrych obiektywów

przeczytasz w 1 min.

Kluczowe jest zastosowanie specjalnej soczewki umieszczonej przed całą powierzchnią światłoczułą

Sony obiektywy z mocowaniem E

Czy tego chcemy, czy nie, miniaturyzacja to przyszłość fotografii. Oczywiście nie mamy na myśli niewielkich smartfonowych aparatów, ale ogólny trend polegający na zmniejszaniu w miarę możliwości rozmiaru poszczególnych elementów aparatu. Szczególną uwagę firmy przykładają do zmniejszania obiektywów. W przypadku bezlusterkowców, ze względu na niewielką odległość obiektyw-sensor, jest to tym bardziej kłopotliwe. Zwłaszcza gdy obiektyw ma mieć jak najlepszą jakość w całym polu obrazowym. Sony zdaje się mieć pomysł na sensor, który nie będzie zmuszał producentów do walki z aberracjami pojawiającymi się na brzegach powierzchni światłoczułej.

Patent na sensor opisuje wielowarstwowy układ, którego część światłoczuła ma strukturę podobną do matryc typu Foveon X3, ale co najważniejsze wykorzystuje dodatkową soczewkę umieszczoną przed powierzchnią rejestrującą obraz. Podkreślamy, że nie chodzi tu o tak zwane mikrosoczewki umieszczane przed poszczególnymi pikselami, ale jeden element optyczny przed całą matrycą. Jego zastosowanie pozwala skorygować abberacje, które są dokuczliwe zwłaszcza na brzegach obrazu. Kto używał aparatu z optyką nienajlepszej klasy wie, co to znaczy - środek kadru prezentuje się świetnie, ale na brzegach jest już bardzo nieciekawie.

Sensor Sony wielowarstwowy z dodatkową soczewką

Pomysł jest ciekawy, a wspomniana przez nas miniaturyzacja obiektywów, to oczywista konsekwencja zastosowania takich sensorów w aparatach. Producenci optyki nie będą musieli bowiem walczyć z optymalizacją za wszelką cenę szkieł dla mocowań bezlusterkowych. Wiąże się ona bowiem ze zwiększeniem rozmiarów obiektywu poprzez dodanie dodatkowych elementów optycznych.

Wielowarstwowy sensor z dodatkową soczewką to nie jedyny pomysł Sony na poprawienie jakości obrazu rejestrowanego na brzegach matrycy. Inny to wersja wygiętego sensora, która przeznaczona będzie do aparatów z pełnoklatkowym sensorem. Dokumenty patentowe, które prawdopodobnie dotyczą tego rozwiązania, wraz z opisem przeznaczonej dla wygiętych sensorów optyki, opublikowano w marcu.

Źródło: SonyAlphaRumors

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Ot wynalazek przełomowy!! SOCZEWKA!!! Jupii, mamy soczewkę!!! No bez jaj :(
  • avatar
   Konto usunięte
   -4
   ;;Zdecydowanym kupować tanio polecam stronke:
   www.make.my/aukcje
   Mega okazje, licytacje za grosze.
   Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)
   • avatar
    zakius
    0
    Dlaczego nadal można patentować banalne połączenia dwóch dawno znanych wynalazków, tak oczywiste że nikt jeszcze na nie nie wpadł?
    • avatar
     TasogareA
     0
     Wydaje się, że najłatwiej to rozwiązanie wprowadzić w aparatach bez wymiennej optyki. Dużo zależy od tego jak nowe rozwiązania będą działały ze dostępnymi obiektywami. Ostatnia rzecz jakiej Sony potrzebuje to nowego systemy, bez zaplecza istniejących obiektywów.