• benchmark.pl
  • Sony zapowiada 500GB na 12-centymetrowym nośniku

Sony zapowiada 500GB na 12-centymetrowym nośniku

przeczytasz w 0 min.

Pomimo ciągłego braku ostatecznego wyniku pojedynku między Blu-Ray a HD-DVD, Sony nie traci czasu i w tle wielkiej kampanii na rzecz dysków BD, ciężko pracuje nad jeszcze pojemniejszymi rozwiązaniami. Mowa tu o medialnych spekulacjach na temat dysków holograficznych, o których głośno zrobiło się już kilka lat temu. Producent nieco rozwiewa plotki podając, że jest wstanie zapisać i odczytać dane na nośniku zawierającym siedem warstw – 1.2GB na warstwę. Udało się tego dokonać przy udziale technologii „Micro-Reflector”. Przypomnijmy, że dużym problemem przy odczycie danych z wielu warstw, jest wysoki poziom błędów, który do poprawnej pracy musi zostać ograniczony do minimum.

Co ciekawe, jeszcze niedawno Sony był w stanie zapisać i odczytać dane tylko na 4-warstwowym nośniku. Producent zapowiada, że do 2010 roku, opanuje technologię tak aby możliwe było zapisywanie i odczytywanie danych na nośniku zawierającym 20 warstw po 25GB każda. Nośnik o średnicy 12 centymetrów zyskałby łączną pojemność 500GB. Choć często powtarza się, że Sony pracuje nad dyskami holograficznymi, sam producent zastrzega, że aktualna technologia powinna być ujmowana jako wielowarstwowy zapis danych, a nie holograficzny.

Sony podał informację w trakcie sympozjum ISOM'07 (międzynarodowe sympozjum poświęcone zapisowi danych na nośnikach optycznych), która zakończyła się kilka dni temu w Singapurze.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!