• benchmark.pl
  • Sony zapowiada 500GB na 12-centymetrowym nośniku

Sony zapowiada 500GB na 12-centymetrowym nośniku

przeczytasz w 0 min.

Pomimo ciągłego braku ostatecznego wyniku pojedynku między Blu-Ray a HD-DVD, Sony nie traci czasu i w tle wielkiej kampanii na rzecz dysków BD, ciężko pracuje nad jeszcze pojemniejszymi rozwiązaniami. Mowa tu o medialnych spekulacjach na temat dysków holograficznych, o których głośno zrobiło się już kilka lat temu. Producent nieco rozwiewa plotki podając, że jest wstanie zapisać i odczytać dane na nośniku zawierającym siedem warstw – 1.2GB na warstwę. Udało się tego dokonać przy udziale technologii „Micro-Reflector”. Przypomnijmy, że dużym problemem przy odczycie danych z wielu warstw, jest wysoki poziom błędów, który do poprawnej pracy musi zostać ograniczony do minimum.

Co ciekawe, jeszcze niedawno Sony był w stanie zapisać i odczytać dane tylko na 4-warstwowym nośniku. Producent zapowiada, że do 2010 roku, opanuje technologię tak aby możliwe było zapisywanie i odczytywanie danych na nośniku zawierającym 20 warstw po 25GB każda. Nośnik o średnicy 12 centymetrów zyskałby łączną pojemność 500GB. Choć często powtarza się, że Sony pracuje nad dyskami holograficznymi, sam producent zastrzega, że aktualna technologia powinna być ujmowana jako wielowarstwowy zapis danych, a nie holograficzny.


Sony podał informację w trakcie sympozjum ISOM'07 (międzynarodowe sympozjum poświęcone zapisowi danych na nośnikach optycznych), która zakończyła się kilka dni temu w Singapurze.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login