Ciekawostki

Sony nie chce już dłużej pakować w plastik, więc wymyśliło to

przeczytasz w 2 min.

Realizując swoje ekologiczne cele, Sony – jak wielu innych producentów – dąży do eliminacji plastiku z opakowań. Stawia w tym celu na własne rozwiązanie, ukryte pod nazwą Original Blended Material.

Original Blended Material – ekologiczne tworzywo Sony

Original Blended Material to nowe tworzywo papierowe opracowane przez Sony. Powstaje w wyniku połączenia trzech składników: 

 • bambusa z górskiego regionu Kuejczou w Chinach (a konkretnie gatunku innego niż ten, którym żywią się tamtejsze pandy i selekcjonowane w zrównoważony sposób), 
 • wytłoków trzciny cukrowej (będących odpadem z produkcji cukru, a pozyskiwanych w promieniu 100 km od Nakhon Sawan w Tajlandii) 
 • oraz makulatury pokonsumenckiej (a więc recyklingowanej) – również nietransportowanej na duże odległości. 

A zatem Sony wykorzystuje odpady oraz rośliny o krótkim okresie wegetacji – wszystko z najbliższej okolicy, aby jak najbardziej minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Co więcej, nie trzeba stosować żadnych farb czy barwników: kolor opakowania w dużej mierze zależy od wykorzystanej makulatury, a wszelkie napisy mogą być po prostu tłoczone. To możliwe, ponieważ uzyskany materiał – jak zachwala japoński producent – jest wytrzymały i trwały

Sony OBM

Poprzez zmianę proporcji surowców można uzyskiwać równe kształty i cechy – to zapewnia „uniwersalność i szeroki zakres zastosowań”. Dodajmy, że Original Blended Material nie tylko jest tworzony w zrównoważony sposób, ale też może zostać poddany recyklingowi – i to w całości, bez sortowania. 

Całkowicie bezprzewodowe słuchawki Sony WF-1000XM4 pierwszym produktem w opakowaniu z OBM

Japończycy chcą pakować w ten sposób jak najwięcej swoich przyszłych urządzeń, a pierwszym produktem w pudełku z tego tworzywa są nowe słuchawki bezprzewodowe Sony WF-1000XM4. Swoją drogą – zapowiadają się świetnie. Już poprzednia generacja oferowała znakomitą jakość dźwięku, doskonale redukowała hałas z otoczenia i była bardzo wygodna, a teraz wszystko to ma działać jeszcze lepiej.

Sony WF-1000XM4

W skuteczniejszym pozbywaniu się szumów pomoże zintegrowany procesor V1, jakość dźwięku na wyższy poziom wniosą nowe przetworniki z większą objętością magnesu i obsługa technologii LDAC (o trzy razy większej przepustowości niż Bluetooth Audio), a wygodę na co dzień poprawią zmniejszone gabaryty. 

Źródło: Sony

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcin1ja1
  8
  A ja mam jeszcze inny lepszy pomysł. Niech Sony wróci do niezawodności swoje sprzętu sprzed kilkunastu lat. Ograniczy elektrośmieci oraz opakowania po nowym sprzęcie.
  • avatar
   piomiq
   2
   Sony WF-1000XM4. to mistrzowskie słuchawki w kwestii NFC. Póki co nikt nie ma lepszego NFC w słuchawkach dousznych/dokanałowych. Zresztą tak samo jest w nausznych (zamknięta muszla).
   • avatar
    zack24
    2
    Dobry pomysł, ale najważniejsze to, aby sprzęt był produkowany z takowych biodegradowalnych materiałów. Bo opakowanie wyrzucisz i zapomnisz, to na pewno ma swoje plusy, ale co ze sprzętem, który już przestanie działać? Teraz wszystko liche, a jak wyrzucisz to się marnuje środowisko na potęgę.
    Jestem za robieniem trwałych sprzętów. A jak przy okazji będą z materiałów eko to podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     czy możemy liczyć na powrót opakowań z tektury?