Ciekawostki

Jak pić kawę w kosmosie? Prosta instrukcja z ISS

przeczytasz w 2 min.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w końcu okazała się przydatna. Dzięki wysiłkom tamtejszych astronautów udało się znaleźć sposób na wygodne spożywanie kawy w przestrzeni kosmicznej. Jak działa Space Cup?

Miłośnicy kawy mogą spokojnie wybierać się w przestrzeń kosmiczną. Co więcej, z ich doświadczeń mogą korzystać fani napojów wszelakich. Czym jest Space Cup i dlaczego bez niego trudniej byłoby podbijać Marsa?

Jak pija się kawę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Problem spożywania płynów na pokładzie ISS ma już swoją historię i dobrze wiemy, że świat poza Ziemią pozwala na więcej. Grawitacja nie obowiązuje i posiłki, w tym płyny, nie wymagają powstrzymywania przed upadkiem. Spragniony astronauta może korzystać z napoju, który krąży wokół niego w formie kropli.

kropla wodyKropla wody w towarzystwie astronauty Pedro Duque na pokładzie ISS. Źródło: ESA

Codzienność wyklucza jednak podobne rozrywki. Przede wszystkim na pokładzie ISS obowiązuje restrykcyjny reżim spożywczy. Astronauci nie dysponują pożywieniem, które może się kruszyć. Nie mogą też cieszyć się swobodą życia wśród kropel płynów. Wszystko dla dobra stacji, której uszkodzenie może stać się drastyczne w skutkach.

worek wodyAstronautka Samantha Cristoforetti z workiem wody na pokładzie ISS. Źródło: ESA

Od kilku miesięcy uważni obserwatorzy życia na stacji mogą być więc zaskoczeni.  Okazuje się, że niekulturalne siorbanie kawy z worka wcale nie jest koniecznością. Niektórzy astronauci używają nietypowych w kształcie filiżanek.

kawa na ISSAstronautka Samantha Cristoforetti pijąca kawę na pokładzie ISS. Źródło: NASA

Takie obrazki są dobrym materiałem dla teorii spiskowych na temat stacji. W zarodku zdusiło je jednak kolejne śmiałe posunięcie mieszkańców ISS.  Astronauci pokusi się o przygotowanie małego  instruktażu baristycznego.

Jak działa Space Cup?

Tak wygląda prawidłowe przygotowanie oraz spożywanie kawy w kosmosie:

Parzenie kawy odbywa się w tradycyjny kosmiczny sposób, czyli w worku. Nowością jest fakt, że jest ona przelewana do  fikuśnego naczynia o nazwie Space Cup. Płyn jest utrzymywany w miejscu dzięki napięciu powierzchniowemu oraz geometrii filiżanki. Astronauci nie potrzebują słomek, ani innego mechanicznego wspomagania, żeby ciecz skierować do ust.

Space CupSpace Cup. Źródło: NASA

Dlaczego wycieczka na Marsa i Księżyc wymaga Space Cup?

Space Cup prezentuje się wręcz komicznie, ale jest wyjątkowo specjalistycznym narzędziem bez którego droga na Marsa mogłaby być trudniejsza. Kosmiczne filiżanki zostały opracowane przy okazji badań nad siłami kapilarnymi  w warunkach mikrograwitacji. Ich główny celem są systemy podtrzymywania życia i to nie byle jakie.

Ekspansja międzyplanetarna nie będzie możliwa jeśli Gateway i wszystkie elementy potrzebnej nam kosmicznej autostrady, nie zostaną wyposażone w lekkie i energooszczędne systemy filtrujące wodę oraz powietrze. Badania sił kapilarnych są nadzieją na technologie, które pozwolą wykorzystywać dynamikę płynów w tej kwestii. W ten sposób ze Space Cup możemy podbijać wszechświat. Poprzestawanie na mechanice i workach z kawą, przywiązuje nas do Ziemi.

Źródła: NASA, ESA, ISS Research

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  3
  To mały kubek kawy dla człowieka, ale wielki dla ludzkości.
  • avatar
   xxx.514
   3
   A śmiali się, jak Brytyjczycy fabrycznie montowali w swoich czołgach serwis herbaciany. To jest niesamowite, gdy proste - banalne wręcz czynności - stają się dużym wyzwaniem gdy zabrać grawitację. A jeszcze bardziej niesamowite są rozwiązania i pchanie maleńkimi kroczkami rozwoju i wiedzy ludzkości.
   • avatar
    vacotivus
    1
    > który krąży w formie życiodajnej kropla wokół niego.

    Polska język...
    • avatar
     Qazzy
     0
     "Grawitacja nie obowiązuje"
     Serio? Co to za kocopoły? Fizyka przestaje działać?
     • avatar
      pawluto
      -2
      Nam zabraniają picia przez plastikową słomkę a sami w kosmosie piją z plastiku...Mega skandal :)
      • avatar
       Dzentel
       0
       @Kasia Rutkowska well done - prawie bezbłędnie tym razem
       • avatar
        Dzentel
        0
        @Katarzyna Rudkowska

        widzę, że poczuła się Pani urażona moim komentarzem i zapadła decyzja o zablokowaniu moich wypowiedzi. Przykre to jest, że pomimo wielu uwag jakie Pani otrzymała, w obecnej sytuacji, jedynym rozwiązaniem na jakie Panią stać i redakcję, jest ograniczanie wolności słowa. Dno i 40m mułu. Szkoda się szarpać z takimi jak wy. Powodzenia.
        • avatar
         subspace
         0
         Patrząc na kubek centralnie z góry,kształt jakiś znajomy...