Ciekawostki

Świetny timelapse z ostatniego lotu SpaceX

przeczytasz w 1 min.

Firma SpaceX zrealizowała w tym roku osiemnaście misji. Oto efektowny film poklatkowy, który uwiecznia ostatnią z nich.

Jesse Watson ustawił cztery kamery, które dały mu 2452 zdjęcia, z czego 1315 trafiło do filmu typu timelapse, który możecie obejrzeć nieco niżej. To materiał, który uwiecznia ostatni w tym roku lot rakiety zrealizowany przez firmę SpaceX.

Tuż przed Wigilią kosmiczne przedsiębiorstwo Elona Muska przeprowadziło osiemnasty w tym roku lot rakiety, ustanawiając tym samym światowy rekord dla prywatnych firm. SpaceX może nawet rywalizować z państwami: dla porównania Chiny przeprowadziły 16 startów, a Rosja – 20 (Stany Zjednoczone zaś 28). 

W osiemnastej tegorocznej misji (Iridium-4) firma wykorzystała pierwszy stopień „z odzysku” (a konkretnie z czerwcowej misji Iridium-2). Nie podejmowała próby lądowania nim, gdyż i tak nie byłby on już ponownie wykorzystywany. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że SpaceX może pochwalić się ciągiem 16 udanych lądowań (choć początki były trudne).

W przyszłym roku SpaceX chce ustanowić kolejny rekord, a także wysłać w dziewiczy lot największą ze swoich rakiet – Falcon Heavy. Na razie jednak wciąż mamy 2017 rok i wideo do obejrzenia…

Jesse Watson chciał zarejestrować rakietę w locie w nieco inny, widowiskowy sposób. Czy to się udało? Cóż, na pewno pomógł utworzony na niebie efekt, ale on sam nie byłby wystarczający. Spójrzcie sami:

Robi wrażenie, prawda? A jeśli chcecie zobaczyć oficjalną transmisję, oto jej zapis:

Źródło: Digital Trends, SpaceX, Quartz. Foto: SpaceX/Flickr

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Zdobywanie kosmosu jest piękne, szczególnie budujący jest drugi film :-).
  • avatar
   bodziokrak
   2
   Ciekawe czy ktoś w kosmosie obserwuje nasze próby podboju.
   • avatar
    rahl_r
    2
    Prot to raczej obserwuje małych chłopców ;)
    • avatar
     sebmania
     1
     Firma spaceX czyli kerbale dla bogatych.
     • avatar
      kitamo
      1
      Poszukajcie na necie zapis z kamerek w samochodach ktore zarejestrowaly start. Widać ile wypadków ludzie powodują na drogach bo zapatrzyly się nibo :D
      • avatar
       krzychopata
       -11
       Nie ma żadnego ''kogoś'' w kosmosie! Pan Bóg stworzył tylko i wyłącznie życie na ziemi! Pan Bóg celowo stworzył tak ogromny Wszechświat który jest dla nas niewyobrażalnie wielki żebyśmy my małe ludziki mieli co robić do przyjścia Sądu Ostatecznego!
       Wszystko co jest w kosmosie galaktyki, gwiazdy, planety, czarne dziury, supernowe, gwiazdy neutronowe, kwazary i inne obiekty które są dla nas tajemnicze zostały stworzone przez Boga! Tak samo czas, czasoprzestrzeń i wszystkie prawa jakie są we wszechświecie!
       Tak w we wszechświecie są bilony planet ale życie jest tylko tu na ziemi!! Dar życia jest darem Bożym!
       Bez Boga niebyłoby całego wszechświata w tym nas ludzi!