Technologie i Firma

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani

przeczytasz w 2 min.

Jak podaje KPMG, 68 proc. przedsiębiorstw w Polsce odczuło skutki działań cyberprzestępczych. Odpowiednie zabezpieczenia wiążą się jednak ze sporymi kosztami, ...ale z drugiej strony to atrakcyjna praca. Mimo to brakuje chętnych.

Firmy w dzisiejszych czasach coraz częściej potrzebują i chcą mieć dobre systemy cyberbezpieczeństwa. Z raportu KPMG wynika jednak, że dla 63 proc. z nich jest to niemożliwe ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników. Eksperci z Cisco szacują konkretnie, że już teraz brakuje na polskim rynku około 5 tysięcy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, a w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy ta liczba może się nawet podwoić. 

Dla przedsiębiorstw, które zatrudniają maksymalnie 300 osób, filarem jest oficer bezpieczeństwa IT – taki pracownik nie potrzebuje wykształcenia technicznego, ale musi mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie w branży. Może zarobić od 16 do 20 tysięcy złotych brutto na miesiąc, a do jego zadań należy nie tylko samo czuwanie nad cyberbezpieczeństwem organizacji, ale też odpowiednie outsourcowanie i nadzorowanie procesów z tym związanych.

W większych firmach naturalnie wymagania są większe. Dlatego też najczęściej tworzone są w nich kilku-, na przykład 3-osobowe zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na ich czele stoi manager, który musi dysponować dużą wiedzą i doświadczeniem, za co może otrzymywać wynagrodzenie na poziomie 20-25 tysięcy złotych brutto. – „Na rynku cenieni są managerowie, którzy nie boją się pracy u podstaw i potrafią zaprogramować czy skonfigurować jakieś rozwiązanie, a niekoniecznie tylko zajmować się wdrażaniem nowych projektów” – dodał Robert Bedrij z firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Pozostali członkowie zespołu mogą liczyć na zarobki rzędu 10–12 tysięcy złotych (w przypadku rocznego doświadczenia), 12-15 tysięcy (w przypadku trzyletniego) i 16-25 tysięcy (w przypadku jeszcze większego doświadczenia). Ta najwyższa kwota najczęściej oferowana jest analitykom podatności i testerom penetracyjnym, a więc osobom o szczególnie wysokich umiejętnościach w tym sektorze.

Certyfikaty, jakie warto posiadać, gdy chce się pracować w obszarze cyberbezpieczeństwa, to CISSP, CISA, CISM, CRISC, Lead Auditor ISO 27001, CEH, GSEC i OSCP. 

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa mogą więc zarabiać bardzo dużo i… to jest właśnie jeden z powodów, dla których przedsiębiorstwa nie decydują się na ich zatrudnianie czy też rozszerzanie zespołów. Innymi słowy: brakuje pieniędzy w budżecie. Rośnie jednak świadomość wśród firm i te coraz częściej przeznaczają dodatkowe środki na ten cel – wiedzą bowiem, że potencjalne straty znacząco przewyższają te poniesione koszty. 

Źródło: MultiPR, Michael Page, inf. własna. Ilustracja: JanBaby/Pixabay

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  7
  Problem istniejący bodajże od niepełnych dwóch lat, nikt tym wcześniej się specjalnie nie przejmował, nie było żadnych kierunkowych studiów w tym zakresie i nagle wszyscy chcą minimum 5 lat doświadczenia w temacie... Może dorzućcie do tych wymagań maksymalnie 18 lat i preferowany tryb pracy wolontariat, może więcej chętnych się pokaże?
  • avatar
   Elomin
   0
   Jestem samoukiem, nigdy nie kończyłem żadnych (gów#o dających)kursów w tej materii, co jednak nie przeszkadza mi w zakładaniu w małych firmach sieci i zabezpieczaniu ich, czy to na SBSach czy linuxach. W mojej karierze na tym polu (jeśli tak mogę to nazwać) poznałem wielu tychże "prezesów" i wieczne powtarzanie, że " ... drogo, nie da się taniej..." itp. ale autka po bańce i droższe to co kilka lat by wymieniali. Później taka sytuacja, telefon sobota wieczór " Panie, ratuj pan, komputer u głównej księgowej nie działa.." ( a ostatni backup wykonany przez panią księgową był prawie rok wcześniej :)) a kilka miesięcy wcześniej w tej samej firmie, przeprowadziłem (jak to tak ładnie się dzisiaj nazywa) audyt sprzętu komputerowego i jednym z głównych punktów do natychmiastowego wykonania było powiedziane o modernizacji tegoż komputera u Pani księgowej, takich przykładów mógłbym tu przytaczać do wieczora ... tylko po co?