Telefony

Spójrz stary, bez kluczyków!

przeczytasz w 1 min.

Co ma telefon komórkowy do samochodu? Niewiele. Chociaż już niedługo może się to zmienić – Sharp wyprodukował komórkę, która ma być najlepszym przyjacielem kierowcy.

Telefon firmy Sharp (tak, tej od telewizorów) jest pierwszym, który został wyposażony we wbudowany elektryczny klucz samochodowy. Komórka jest kompatybilna z funkcją „inteligentny klucz”, która jest dostępna w 950 000 samochodach marki Nissan. Nowość została opracowana przez koncern Nissan, Sharp oraz japoński NTT DoCoMo. Telefon oferuje te same funkcje co typowy „inteligentny klucz” Nissana.

Dla przykładu, kierowca może łatwo zamknąć lub otworzyć zamki w drzwiach samochodu, pod warunkiem że znajduje się nie dalej niż metr od pojazdu. Klucz ten może być także używany do uruchamiania, co oznacza, że w stacyjce znajduje się wówczas… telefon komórkowy. Dość nietypowe rozwiązanie.

Specjalny sensor elektromagnetyczny wbudowany w telefonie pozwala na to, aby kierowca najzwyczajniej włączał silnik za pomocą przycisku umieszczonego na urządzeniu. Ten sam sensor umożliwia również otwieranie bagażnika i przedniej klapy.

Komórka w dużej mierze wykorzystuje telefon Sharp SH906i. Tym, co wyróżnia nowy telefon na tle modelu SH906i, są dwa dodatkowe przyciski pozwalające otwierać/zamykać samochód. Z kolei firma NTT DoCoMo dba o bezpieczeństwo tego rozwiązania, oferując funkcję wyłączenia „inteligentnego klucza”, gdy np. zgubimy nasz nietypowy gadżet.

W Japonii telefony komórkowe już dawno przestały służyć do telefonowania, wysyłania SMS-ów czy też rejestrowania zdjęć. Obecnie w kraju Kwitnącej Wiśni możemy używać tych gadżetów w różny sposób. Dobrym przykładem jest korzystanie z komórki jak z portfela w trakcie płacenia za zakupy. Firma Nissan poinformowała zaś, że wielu ludzi domagało się zintegrowania funkcji „inteligentnego klucza” z telefonem. Tak więc koncern wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów.

Źródło:PC World.com

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragon
    0
    Tylko ciekawe w jaki sposob odbierze telefon w czasie uruchomionego silnika (nie jazdy!)? Inteligentnych kluczy nissana nie trzeba wkladac do stacyjki tylko wystarczy byc blisko samochodu i juz mozna odpalic samochod przyciskiem. Zadnych sensorow magnetycznych nie potrzeba umieszczac w stacyjce.