Ciekawostki

Masz dość hałaśliwych sąsiadów? Ten kawałek metalu załatwi wszystko

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu w Malmo w Szwecji opracowali wynalazek, który ma szansę zmienić dużo, jeśli chodzi o komfort mieszkania w bloku. Chodzi o wkręt, który pochłania dźwięki.

Niejeden mieszkaniec osiedla musi się mierzyć z codziennym hałasem. Wrzaski dzieci, odgłosy aut czy głośne imprezy to tylko przykłady utrapień, jakie otoczenie serwuje spokojnym ludziom. Wynalazek szwedzkich naukowców ma na celu znaczne ograniczenie natężenia dźwięków, które do nas docierają. Wszystko dzięki niewielkiemu wkrętowi ze sprężyną.

Wkręt tłumiący dźwięki - jak to działa?

Na ten pomysł uczeni wpadli już jakiś czas temu. Pochłaniające dźwięk wkręty umożliwiają montowanie płyt gipsowo-kartonowych do drewnianych elementów umieszczonych na ścianie. Pomija się tu warstwę o właściwościach izolacyjnych. Sprężyny sprawiają, że fale dźwiękowe przenoszone przez ściany i drewniane legary są rozbijane na wkrętach. W ten sposób dochodzi do redukcji głośnych dźwięków.

Laboratoryjne testy potwierdziły skuteczność wynalazku. Poziom hałasu został obniżony o dziewięć decybeli.

Projekt musi przejść dalsze testy, które mają na celu zbadanie, jak wkręty sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Niemniej jednak pomysłem od samego początku interesują się różne przedsiębiorstwa, w tym te z Ameryki Południowej i Japonii.

źródło: Tech.wp.pl (zdjęcie: mau.se)

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SerwusX
  17
  Wystarczy umieścić go w mózgu hałaśliwego sąsiada. xD
  • avatar
   Kasiorek
   8
   Od kiedy to nasze betonowe bloki są wykańczane płytami gips/karton mocowanymi do drewnianego stelażu?
   • avatar
    skrzypek281
    5
    Jako mieszkaniec bloku największym problem są menele hałasujący pod blokiem, jakby tak wkręt na to pomógł:)
    • avatar
     Silver
     4
     Czyli użyteczność w polskim budownictwie żadna. O ile kanadyjki są czasem spotykane o tyle jakiekolwiek wykończenie opiera się na metalowych stelażach. No bo gdzie z drewnem do łazienki? W bloku hałasujący sąsiad to zwykle ten z góry - czyli też nijak, bo sufit podwieszony na metalowej konstrukcji (drewniana za ciężka i za mało sztywna).
     Po za tym parę kilo wkrętów na wykończeniu idzie, cena kilkukrotnie wyższa niż za paczkę zwykłych. O ile efekt mile widziany całość zabija możliwość zastosowania. Osobiście wyciszyłem sufit płytą mineralną (taką jak na ocieplenie) niestety rezultat niewielki - na sąsiada nigdy to nie zadziała ale akustyka pomieszczenia się poprawiła - mniejsze echo.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      O ile lat jest spóźniony ten pomysł? A może coś do współczesnego budownictwa? Stalowe zbrojenie w murach, stropy na stalowych dźwigarach, wszystko zalane betonem? W dodatku sąsiad z góry ma podłogę z płyt kamiennych a jego żona bardzo lubi chodzić w szpilkach.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Pomysł spóźniony u nas nieco. Może ktoś wymyśli coś na nasze budownictwo. Zbrojenie stalowe, stropy na dźwigarach stalowych, całość zalana betonem. U sąsiada u góry podłoga kamienna a sąsiadka biega w szpilkach.
       • avatar
        aku-styks
        1
        "W efekcie hałas nie dociera do uszu osób znajdujących się w pomieszczeniu" w warunkach laboratoryjnych zmniejszenie o 9 decybeli
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mój budynek ma mury zbrojone stalowymi prętami, stropy betonowe na stalowych dźwigarach. U sąsiada u góry goła podłoga z płyt kamiennych, sąsiadka lubi chodzić w szpilkach nawet po północy. Jakaś rada?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A jakie wkręty dla mnie? Mury - żelbeton, stropy - żelbeton. U sąsiada nade mną - goła podłoga z kamienny płyt. Sąsiadka czasami lubi spacerować w szpilkach do pierwszsej w nocy.
          • avatar
           risingsun255
           0
           Wkrecone wkręty hałasują w ścianie? Ciekawe :D
           • avatar
            tuna007
            0
            tytul mnie zachecil a text rozczarowal , mialem nadzieje dowiedziec sie ze istnieje jakis gadzet ktory by doprowadzil do obledu wkurwiajacych sasiadow a tio klops , jakas sruba.....fuck it
            • avatar
             aku-styks
             0
             "W efekcie hałas nie dociera do uszu osób znajdujących się w pomieszczeniu" w warunkach laboratoryjnych zmniejszenie o 9 decybeli

             Witaj!

             Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
             Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

             Połącz konto już teraz.

             Zaloguj przez 1Login