Benchmarki

Nowy benchmark Star Swarm lepiej oddaje potencjał Mantle API

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
36 komentarzy Dyskutuj z nami

Poprzednia wersja miała przypadkowo zablokowany tryb wielowątkowości, a zatem jej wyniki nie oddawały całkowitego potencjału nowej technologii.

Kilka dni temu zadebiutowało Mantle API, którego potencjał najlepiej obrazował benchmark Star Swarm ze specjalnie zoptymalizowanym silnikiem – przynajmniej w teorii, bowiem podczas jego tworzenia wkradł się błąd i został on sztucznie przytłumiony. Oxide Games wydał jego nową wersję, która jeszcze lepiej obrazuje możliwości nowej technologii.

Mantle API to niskopoziomowy interfejs programowania, który wprowadza udoskonalenia do wysokopoziomowego DirectX i w efekcie pozwala rozwinąć skrzydła akceleratorom graficznym bazującym na architekturze Graphics Core Next (Radeon HD 7000 i R7/R9 200) – zwłaszcza w przypadkach, gdzie mamy do czynienia ze słabszym procesorem i powstaje tak zwane wąskie gardło wynikające z narzutu API czy nieefektywnego dzielenia obliczeń na wątki.

W poprzedniej wersji benchmarka Star Swarm, na której większość redakcji obrazowała potencjał Mantle API, przypadkowo zablokowano wielowątkowość i mieliśmy do czynienia z porównaniem jednowątkowej platformy Mantle z wielowątkową DirectX. W efekcie jego wyniki nie oddawały pełnego potencjału nowego rozwiązania, a czasami nawet obrazowały przewagę trybu DirectX. W nowej wersji już rozwiązano ten problem.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi testami wydajności Mantle API vs DirectX, które przeprowadziliśmy w grze Battlefield 4 i benchmarku Star Swarm (w starej wersji).

Starm Swarm pobierz download
Kliknij, aby pobrać nową wersję benchmarka Star Swarm

Źródło: AMD, Oxide Games, Steam

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  Przez chwilę zastanawiałem się dlaczego mam zużycie CPU na poziomie 15% kiedy w internecie pojawiały się komentarze, że Mantle potrafi wykorzystywać wielordzeniowość.

  Pora odpalić benchmark ponownie :)
 • avatar
  kosmita
  Hehe zaraz się okaże to mantle które jest w BF4 to jakaś wczesna alfa była :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Jedna rzecz mnie zastanawia. Jak CPU może być wąskim gardłem skoro na wolniejszych procach (mniej wydajnych) jest większa korzyść z Mantle? Mowa jest o wielowątkowości, ale przecież słabsze proce mają mniej rdzeni oraz mogą obsłużyć mniej wątków, więc to nie procek jest wąskim gardłem.
  -1
 • avatar
  bajbusek
  może "sperm swarm" zamiast "starm swarm" ? :}
  -2
 • avatar
  mgkiler
  Benchmark napisany tak by faworyzować Mantle.

  Wszystkie statki identyczne. Każdy ma tą samą teksturę i ten sam shader.
  Różnią się tylko macierzą pozycji i orientacji.

  Czyli wszystko nastawione na jedną jedyną rzecz w której Mantle jest szybsze.
  -7
 • avatar
  Franz
  Benchmark benchmarkiem, a ja bym chciał zobaczyć jak realnie spisuje się to ulepszenie w grach - wiadomo, że benchmarki sa tak pisane by uwypuklić pewne efekty.
  No i szkoda, że gry juz wydane nie skorzystają z tego przyspieszenia - chyba, że producenci gier je poprawią (w co za bardzo nie wierzę).
  I jaki daje efekt w przypadku dosyć mocnej konfiguracji z np. i5 2500K oraz HD7850 lub HD7870?
  Dla mnie to na razie ciekawostka (oczywiscie zaktualizuję sterowniki do najnowszej wersji jak pojawi sie stabilna wersja) - nie wiadomo nawet jakie nowe gry zostana zoptymalizpwane pod kontem Mantle API i czy jakieś gry już wydane (poza BF4) zostana poprawione bo to mnie by najbardziej interesowało - bo na horyzoncie nie widzę dla siebie jakichś nowych tytułów, które koniecznie musiałbym mieć.