Nauka

Czy miedziany przewód może magazynować energię?

przeczytasz w 1 min.

Spoiler: tak. I może to nieść za sobą sporo korzyści.

Superkondensator nano miedź

Jednym z podstawowych wyzwań technologicznych jest obecnie zaprojektowanie następcy litowo-jonowych akumulatorów – zdecydowanie najlepszej i najczęściej używanej dziś opcji – które mają spore ograniczenia i z natury są ciężkie i nieporęczne. Zespół badawczy z University of Central Florida twierdzi, że jest w stanie rozwiązać te problemy, a w szczególności kwestię gabarytów. Naukowcy potrafią ponoć przemienić tradycyjne miedziane przewody w superkondensatory przesyłające i jednocześnie magazynujące energię.

Według przekazanych przez naukowca z dziedziny nanotechnologii Jayana Thomasa informacji, koncepcja polega na ogrzewaniu drutu miedzianego w taki sposób, by powstały metalowe nano-druciki wielkości kocich wąsów, które są wydzielone z głównego przewodu. Następnie są one chronione przez naturalnie tworzącą się osłonkę z tlenku miedzi. Wówczas nano-druciki zmieniają się w elektrody. Cała konstrukcja owijana jest w osłonie z tworzywa sztucznego z drugim zestawem nano-drucików. Efektem końcowym jest warstwowa struktura, w której miedziany przewód w środku nadal przewodzi, a dodatkowe elementy w nanoskali przy okazji magazynują energię elektryczną.

Pozostaje pytanie ile energii faktycznie może być przechowywane w takich nanodrucikach i jaka jest w ogóle ich trwałość. Niektórzy mówią bowiem o bardzo interesujących zastosowaniach, jak na przykład zatapianie takich przewodów w karoserii samochodu, dzięki czemu zwolniłoby się miejsce zajmowane przez akumulator. Czy to jednak jest w ogóle możliwe? To z pewnością okaże się już wkrótce.

Źródło: ExtremeTech

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  COD418
  14
  I tak nic to nie da. Co chwile pisze się o jakiś rewolucjach w bateriach, a i tak nikt tego nie stosuje i nadal lecimy na tych badziewiastych bateriach...
  • avatar
   Nathir
   5
   No super. Przypomnijcie sobie teraz dlaczego nie łączycie swoich urządzeń takimi samymi kabelkami?
   Ano właśnie - jest coś takiego jak częstotliwość sygnału.
   Dlaczego inny kabel jest od anteny TV a inny od zasilania?

   Pojemność pasożytnicza przewodu to podstawowy problem w przesyłaniu wysokiej częstotliwości.

   Kto uczył się elektrotechniki na przyzwoitym poziomie, wie że to idiotyczny pomysł. Mógłby się nadać do łączenia diodki przy monitorze, żeby po wyłączeniu zasilania świeciła 0,1s dłużej. Innego zastosowania nie widzę.
   • avatar
    krecik88
    -2
    "To z pewnością okaże się już wkrótce."
    To się nie okaże, a jeśli już to w innej epoce.
    • avatar
     wdowa94
     0
     Ktoś w końcu pomyślał o tym że kondensatory jest bardzo dobrym elementem do magazynowania energii elektrycznej.

     A to coś z newsa bardziej pasowało by mi jako element prądotwórczy a nie jako element magazynujacy energię
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Byly juz nanodoty, dualcarbon teraz to, to wszystko pieknie i w ogole superextra tylko niech w koncu ktos scisnie posladki i wprowadzi to na rynek! zapalenia pojecia mozna dostac od tych wszystkich newsow.