Ciekawostki

Kontynent nam wysechł. Potworna susza w Europie jest widoczna z kosmosu 

przeczytasz w 2 min.

Za nami wyjątkowo ciepła i sucha zima. Dla Europy oznacza to potężną suszę. Wielu z nas jej nie dostrzega, ale bardzo wyraźnie widać ją z kosmosu. Jak prezentuje się nadciągający Armagedon? 

Zima, którą właśnie pożegnaliśmy, była drugą najcieplejszą w historii obserwacji pogodowych Europy. Od grudnia 2022 do lutego 2023 średnia temperatura była wyższa o 1,4°C od średniej z ostatnich 30 lat. W lutym 2023 wysokie temperatury w połączeniu z brakiem deszczu sprawiły, że zachodnia i południowa Europa doświadcza potężnej suszy glebowej. Ten cichy Armagedon ma szanse dać nam o sobie znać już niebawem. Jak poważna jest sytuacja? 

Jak wygląda kosmiczna susza w Europie? 

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelita SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) dostarcza globalnych danych na temat wilgotności gleby. Jest ona wyposażona w radiometr interferometryczny, którego czułość naukowcy porównują z wykrywaniem łyżeczki wody w garści ziemi. Tymczasem tak zarejestrowała ona Europę w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.  

susza w EuropieMapa Europy na podstawie danych sondy SMOS. Źródło: ESA

Północ i środkowa część naszego kontynentu w 2022 roku była zielonkawa, a jest biała, żółta i pomarańczowa. Wyspy Brytyjskie, Francja, Niemcy, aż po pólnocne Włochy są pozbawione koloru nadziei. W Hiszpanii, której barwy nie prezentują się alarmująco, w marcu stały się obrazem rozpaczy. Niemal brązowe barwy na Półwyspie Iberyjskim i południowo-wschodniej częsci Bałkanów są mocno widoczne. To oznacza, że tamtejsze gleby wyschły na wiór. Różnica względem zeszłego roku jest ogromna także w Polsce, a raport ESA wyraźnie wspomina o poważnym zagrożeniu dla rolnictwa, produkcji energii elektrycznej oraz zaopatrzeniu w wodę

Jakie skutki ma zimowa susza w Europie? 

Mapy całego kontynentu nie zawsze przemawiają do wyobraźni. Tak jednak wygląda z perspektywy kosmosu fragment Doliny Loary.  

susza w Dolinie Loary Dolina Loary w latach 2021-2023 na podstawie danych obserwacyjnych zgromoadzonych przez misję Copernicus Sentinel-2. Źródło: ESA

W 2021 i 2022 roku koryto tej potężnej rzeki jest szeroką, zieloną wstęgą. Na zdjęciu z 2023 roku Loara jest zaledwie ciemną, niemrawą strużką.  

Europa wysycha i nie jest to zaskakująca informacja. Ciepła, pozbawiona opadów zima doprowadziła jednak kontynent na skraj katastrofy hydrologicznej. Ratuje nas tylko fakt, że sezon wegetacyjny dopiero się rozpoczyna. Deszczowa wiosna jest jednak naszą jedyną szansą na złagodzenie skutków niełaskawej zimy. Bez niej czeka nas kryzys i to nie byle jaki. Dotknąć może rolnictwo, energetykę i komunikację w sposób paraliżujący życie każdego z nas.  

Wilgotność gleby w niektórych rejonach Europy obniżyła się o 4 do 8%, co już teraz oznacza poważną suszę glebową. Długofalowo taka sytuacja grozi degradacją gleb, a nawet nieodwracalnymi zmianami w całym ekosystemie. Nie będzie też obojętna dla rasowych mieszczuchów, ponieważ wielomiesięczne susze zwielokrotnią skutki skrajnych zjawisk atmosferycznych i zagrożenie pożarowe.

Źródło: ESA

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  5
  W miejscu w którym mieszkam (kotlina w Sudetach) było prawie 60 dni z pokrywą śnieżną od połowy listopada 2022 do końca marca 2023, co jest wynikiem wykraczającym poza normę wieloletnią i to sporo. Tak, wszystkie dni z pokrywą śnieżną zapisuję i liczę i to od lat, aby mieć porównanie. Do tego było kilkanaście dni z temperaturą minus 18 w nocy, a za dnia do minus 10, szczególnie w lutym. Ba! Śniegu było tak wiele, że dni z ciągłymi opadami dzień w dzień było u mnie z 20. Dodam ile później, bo mam to na kompie, a piszę na fonie. A teraz już 3 dzień pod rząd leje jak z cebra. Ale to nie przeszkadza w pisaniu co roku tych samych dyrdymałów typu "zima była rekordowo ciepła, bez śniegu i w ogóle to jest susza" ludziom, które nie wiedzą co piszą i a priori wmawiają naiwnym nieprawdę na podstawie jednego raportu, zamiast własnych doświadczeń.
  • avatar
   xmexme
   4
   U nas państwo od kilku kat ostro wzięło się za przerzedzanie lasów. Lasy traktowane są jak pola uprawne.
   W dodatku betonuje się i osusza nowe tereny, oraz asfaltuje łąki, lasy pod nowe drogi.
   Ludzi coraz więcej, a rządy państw się cieszą z tego powodu i zachęcają do mnożenia się bo mają wysokie profity od każdego nowego płatnika podatków..
   Tej pandemii ludzkości na ziemi nie da się zatrzymać i przyroda sama sobie z tym też nie poradzi.
   • avatar
    stanczyk
    3
    Pierd..... (autocenzura) Do autorki nic nie mam. Ale brak mózgu u tzw. ekologów bije po oczach. Przykład w XV wieku w Europie wyschły praktycznie wszystkie rzeki. Dobrze, że wtedy nie było lewackich idiotów. Bo w XXI wieku białego człowieka w Europie byśmy tylko w muzeach oglądali..
    • avatar
     antytalent
     2
     Opadów tej zimy jak i poprzedniej nie brakowało. Pachnie tu jak zwykle manipulacją. Ktoś chce osiągnąć pewne cele za pomocą tego typu prezentacji a nawet zwykłej prognozy pogody.
     • avatar
      Mr. Ail
      1
      Patrząc na te mapy i fakty, pozwolę sobie powiedzieć, że mapy te wyglądają jakby były pokazane na odwrót wystarczy spojrzeć, Hiszpania w której w tym roku jest większa susza niż rok temu na mapie jest oznaczona na mniej pomarańczowo, za to rok temu w większości Europy, w tym i naszej części był niedobór wody, a nawet jeśli ktoś powie, że ta mapa jest prawdziwa to znaczy, że artykuły sprzed roku kłamały na temat suszy? Bo z tej mapy wynika, że w poprzednim marcu, który był nazywany rekordowo suchym było więcej wilgoci od normy. W tym roku styczeń i druga połowa lutego nie były specjalnie zimne, ale za to te miesiące tak jak marzec miały dużo więcej opadów, teraz nie dość, że w Polsce nie ma suszy to wody jest wręcz więcej, a zauważę, że w jak na razie opadów nie brakuje, zarówno deszczu jak i śniegu, jeśli ktoś zamierza się z tym kłócić to niech spojrzy na mapy imgw i z nimi się kłuci. W tym roku nie ma u nas suszy, jak i opady są duże, a mapa Europy wygląda dokładnie tak jak by lata w których przedstawia ona stan hydrologiczny były wpisane na odwrót.
      • avatar
       MokryN
       1
       W Starym Testamencie są p
       opisy urodzaju przez 7 lat a potem 7 lat głodu. Ludzie mają po to rozum żeby się na takie rzeczy przygotować. Problem w tym że stajemy się coraz głupsi i nie potrafimy się zabezpieczyć na przyszłość.
       • avatar
        Fa_sol
        0
        Według tej mapy w Holandii jest niesamowita susza, gdzie od ponad dwóch miesięcy nie było bezdeszczowego tygodnia. Wszędzie jest zielono, pierwsze kwiaty zaczęły już przekwitać, na drzewach i krzewach pojawiają się liście. Przed końcem zeszłego roku faktycznie był okres że przez dwa tygodnie było sucho, ale to tyle :P Zeszłe lato natomiast było bardzo suche, to fakt.
        • avatar
         pawluto
         0
         Ocieplenie klimatu...hahahaha...Dziś tak ciepło że mamy 4 stopnie ...
         A zapowiadają mrozy...
         Tak więc te bajki o ociepleniu klimatu to niech pani Kasia wciska naiwnym...
         • avatar
          kkastr
          0
          Bez porównania do innych podobnych zim i ich późniejszych skutków (a według artykułu była przynajmniej jedna jeszcze cieplejsza i pewnie wiele podobnych) cała ta sytuacja nic nie znaczy. Kolorki na mapie nie są nawet zdefiniowane ani nie są określone jednostki. Równie dobrze mogę powiedzieć, że samochód osiągnął wyjątkową, czerwoną prędkość, która była prawie najwyższa w historii i o 5% większa niż rok temu.
          • avatar
           Marek1981
           0
           Redaktor w akcji.... kłamstwa itd. Przez kilkanaście lat w wielkopolsce mieliśmy susze i bywały lata z kilkunstodniowymi temperaturami powyżej 36.6. Od 2 lat zimy są zimniejsze i dłuższe a i więcej pada. W zeszłym roku 1 raz nie było pyłu wywiewanego z pól, co oznacza większą wilgotność gleby.
           • avatar
            Veritatis
            0
            Mózg co niektórym wysechł. XD
            • avatar
             Kasuja Wpisy Automatem
             -1
             w tamte wakacje byłem w górach. kiedyś w górnym biegu Sanu ciężko było tę rzekę nawet łodzią przepłynąć z powodu zdradliwego nurtu. a w tamte wakacje dało się po prostu przejść w klapkach. trochę po błocie, trochę po kamieniach, trochę w wodzie po łydki. to jest po prostu straszne.
             • avatar
              LubieBigos
              -2
              Straszenie ludu ciąg dalszy aby eko terroryzmem odbierać coraz wiekszej wolności i wprowadzić eko komunę i trzymać całe narody za mordy.
              Jeden film już nawet przewidział coś podobnego.
              Człowiek Demolka gdzie system wykorzystał naukę i rozwój technologiczny do narzucenia chorych praw i pozbawienia samodzielnego myślenia jednostki.
              Jeszcze będziecie żreć tylko trawe popijając sama woda bo mięsko i napoje będa zabronione.
              Ja przejdę do podziemnego ruchu oporu i będę walczył z eko komuna gdzie będę planował zasadzki bombowe na eko komunistycznych dygnitarzy.
              • avatar
               barteeek
               -2
               taaaa sami specjaliści od pogody jak mój dziadek/ojciec.
               Małe mróweczki co wszystko wiedzą lepiej od naukowców z satelitami, stacjami badawczymi i TYTUŁAMI naukowymi co od lat badają dany temat...
               Nie zauważyliście czasem, że nad każdym jeziorem są takie "schody" jak co roku się jezioro kurczy ? tafla wody się oddala od linii drzew...
               Każde oczko wodne, bagienko, mokradło coraz mniejsze, zanika, zarasta, znika.
               Przez moją posesje płynie rzeka, gołym okiem widzę jak prze ostatnie lata się zmniejsza i zmniejsza.....
               Ale NIE to ściema nas straszą złe ekologi i ta UŃA niedobra ------- przecież jest woda w kranie
               • avatar
                Ruffriders1988
                -2
                Akurat w Polsce jest bardzo deszczowa wiosna i ciągle pada, to co w innych krajach nie ma? Pogode oglądamy codziennie, deszcze non stop idą z zachodniej Europy więc co to za brednie?
                • avatar
                 Sander Cohen
                 -2
                 Zakazmy używania wody. Do wszystkich celów. I przestańmy gasić elektryczne samochody bo to bez sensu, totalna strata wody. Niestety takie są następstwa zmian klimatycznych, które były zawsze, nawet przed nastaniem ludzkości. Inna sprawa ze nieudolne próby ratowania klimatu jaki ludzie zastali powodują często więcej szkód niż dobrego. Np tak popularne studnie głębinowe (tłumaczące ze jestem eko bo nie używam wody z wodociągu) spowodowały obniżenie poziomu wód gruntowych co ma bezpośredni wpływ na wiele innych czynnikow. Podziękujmy UE, Greenpeace i innym tworom za forsowanie „eko” rozwiązań i dopłacanie do takich projektów (UE).
                 • avatar
                  piterk2006
                  -5
                  Pitu pitu. Jaka ciepła bezopadowa zima? To była chyba pierwsza zima od 5 lat gdzie porządnie sypało śniegiem. Poza tym gleba potrafi się zwilżyć w ciągu 3 dni opadów.
                  • avatar
                   eskowik
                   -11
                   chodzi o to że tworzy sie korytarze wodne o nazwie najcześciej kanały do gleby które ją nawadniają to jest taka wiedza na poziomie no niewiem conajmniej 2000 lat na pewno ,w Polsce to pewnie jakas najnowsza technika bo oni tylko wiedza żeby cos kupić srajfona po prostu marny lud i glupi.
                   • avatar
                    eskowik
                    -13
                    Wysychaja to tylko mózgi polaków i palaczek które nie wiedza jak działa gospodarka wodna a o tym wiedzieli już starożytni egipcjanie.Ale w Polsce o tym nie wiedzą bo mało co oni wiedza chyba żeby sobie kupić srajfina tylko ale jak działa nawadnianie gleby to nie wiedza.