Bezpieczeństwo

Bardziej świadomi internauci i nowe typy cyberataków w 2014 roku

przeczytasz w 2 min.

Symantec opublikował prognozy na temat bezpieczeństwa w przyszłym roku.

bezpieczeństwo sieć

Bezpieczeństwo w sieci to aktualnie jedna z najważniejszych gałęzi technologii. Mijający rok upłynął pod znakiem cyberprzestępców i ich coraz szerszej działalności, a także wielu ataków typu scam. Analizując to wszystko, firma Symantec opublikowała swoje prognozy na temat tego, co w dziedzinie bezpieczeństwa przyniesie rok 2014.

Przede wszystkim firma Symantec prognozuje, że internauci zaczną bardziej dbać o aktywną ochronę swoich prywatnych informacji. Wiele firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci prowadziło w tym roku akcje na ten temat i szacuje się, że świadomość użytkowników znacząco wzrosła. Eksperci Symantec twierdzą, że w celu zachowania anonimowości coraz więcej osób decydować będzie się na fałszywe imiona i nazwiska w sieciach społecznościowych, a także przejście z Facebooka na mniej znane portale. Dotyczyć ma to szczególnie młodzieży, która zgodnie z wcześniejszymi raportami najbardziej troszczy się o prywatność.

Pojawienie się większej liczby osób na bardziej niszowych portalach społecznościowych spowodować ma, że cyberprzestępcy zaczną się interesować wszystkimi tego typu serwisami. Nowe portale będą miały początkowo gorsze zabezpieczenia, co umożliwi oszustom uzyskiwanie dostępu do informacji w znacznie prostszy sposób. Słowem – sieci społecznościowe staną się głównymi celami ataków różnego rodzaju cyberprzestępców, ze zbieraczami danych na czele.

W 2014 roku spodziewa się także znacznego rozrostu działki „Smart”. Poza standardowymi urządzeniami mobilnymi i telewizorami inteligentne staną się systemy monitoringu, akcesoria gospodarstwa domowego czy sprzęty medyczne. Coraz więcej będzie też tzw. „wearables” – inteligentnych zegarków, okularów czy pierścionków. Wszystko to natomiast ma być połączone w jedną wspólną sieć. To właśnie ona stanie się – według prognoz Symantec – celem cyberprzestępców. Nowe technologie mogą też spowodować, że wkrótce zobaczymy zagrożenia, z jakim dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Wiele przyszłorocznych ataków dotyczyć ma również urządzeń mobilnych, ze wskazaniem na smartfony. Co więcej – cyberprzestępcy nie muszą nawet martwić się o tworzenie wirusów. Ludzie są już tak związani ze swoimi telefonami, że bardzo mocno wierzą w ich bezpieczeństwo. W tym roku, dla przykładu, na rynku pojawiła się mobilna aplikacja zapewniająca dodatkowej polubienia dla ich postów na Instagramie. Wszystko, co należało zrobić to podanie swojego loginu i hasła użytkownikowi z Rosji. Ponad 100 tysięcy ludzi nie widziało w tym nic złego i dało się nabrać. W roku 2014 ma być tego jeszcze więcej.

Na koniec infografika prezentujące poruszone problemy:

Symantec 2014 infografika

Aby być z bezpieczeństwem na bieżąco, zachęcamy do zaglądania do naszej strefy – Bezpieczeństwo.

Źródło: Symantec, GBTimes

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sakret
  8
  Trzeba jedynie myśleć co i jak się robi , używać programów ze znanego źródła i wszystko bedzie cacy.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Dokładnie, świadome korzystanie z internetu i podstawowa znajomość działania PC i sieci i nawet można obejść konieczność instalacji oprogramowania antywirusowego.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Niedługo ktoś mi się włamie do lodówki podłączonej do routera i opierniczy mi szynkę:-)
    • avatar
     miedzianek
     1
     'najlepzym zabezpieczeniem jest nasz wlasny rozum' :) ale jak ktos podaje dane na talerzu, to tak jest
     • avatar
      mardun
      0
      Symantec jak zwykle uspokaja - antywirusy będą nadal potrzebne !
      • avatar
       tomto
       0
       Czy ktoś rozumie o co tutaj chodzi ???
       "na rynku pojawiła się mobilna aplikacja zapewniająca dodatkowej polubienia dla ich postów na Instagramie"