Bezpieczeństwo

Symantec: mniej spamu, więcej phishingu

przeczytasz w 1 min.

Raport na temat niechcianych wiadomości i phishingu, opublikowany przez Symantec, pokazuje, że liczba ataków spamerów stopniowo zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Nadal jednak 90% wysyłanych w świecie wiadomości elektronicznych to spam.

Powszechniejszym zagrożeniem staje się za to phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. danych dostępowych do konta bankowego) przez cyberprzestępców podszywających się pod zaufane instytucje i firmy.

 Warto przeczytać:
 

Liczba stron o takim przeznaczeniu wzrosła we wrześniu o 46%, a liczba unikalnych adresów URL służących wyłudzeniom - aż o 83%. W Internecie pojawia się też coraz więcej domen phishingowych z adresami IP w nazwie (np. http://255.255.255.255) – w poprzednim miesiącu eksperci firmy Symantec wykryli ich o 35% więcej niż w sierpniu tego roku. Najgłośniejszy ostatnio przykład ataku phishingowego to nieprawdziwe wiadomości rozesłane do użytkowników portalu LinkedIn, który pomaga w utrzymywaniu kontaktów biznesowych.

Jak pokazują wyniki raportu, najczęstszym tematem niechcianych wiadomości są usługi internetowe (42%) i szeroko pojęta tematyka produktowa (16%). Maile kwalifikowane jako spam zazwyczaj wysyłane są z adresów o popularnej domenie .com (60%) oraz rosyjskiej – .ru (23,2%, wzrost o ponad 10%). Maile tego typu ważą w większości od 2 do 5 kilobajtów (prawie 60%). Co ciekawe, ponad jedna piąta tego typu wiadomości pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie jest w przypadku hostów służących do ataków typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

Kraj
Proc. wysłanych niechcianych wiadomości
Stany Zjednoczone
23 proc.
Indie
6 proc.
Brazylia
5 proc.
Holandia
5 proc.
Wielka Brytania
4 proc.

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

Kraj
Proc. wszystkich hostów  phishingowych
Stany Zjednoczone
51 proc.
Kanada
11 proc.
Niemcy
6 proc.
Wielka Brytania
3 proc.
Korea Południowa
3 proc.

Źródło: Symantec

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  E tam spam zawsze będzie...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Spam to raczej upierdliwy problem a phishing moze uderzyc po kieszeni jak zalatany klikniesz nie to co potrzeba
   • avatar
    piezol
    0
    Jestem ciekaw, jak oni do tych danych dochodzą.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Spam zawsze bedzie, ale po to programy takie jak Symantec robi, zeby minimalizowac dzialanie tego spamu.. Bo na dzis to zyc sie nie da z takim natlokiem.. A inna sprawa na co chyba i Norton nie pomoze - reklamy wysylane przez serwisy pocztowe.. to jest dopiero plaga :(