Ciekawostki

Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Przyda się na lotnisku

przeczytasz w 2 min.

Zauważyliście, że nowsze dowody osobiste mają dodatkowy symbol? Nie każdy zwraca na niego uwagę, ale warto go mieć. Opisujemy co oznacza i jakie daje korzyści.

Większość z nas codziennie korzysta z dowodu osobistego, ale rzadko zwracamy uwagę na jego szczegóły. Od 2019 roku nowe dokumenty zostały wzbogacone o dodatkowy symbol, który oznacza, że są teraz tzw. e-dowodami. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak zwykłe dowody osobiste, jednak w rzeczywistości mamy do czynienia z dowodem z warstwą elektroniczną.

Co to jest e-dowód?

Chodzi o symbol na awersie w prawym górnym rogu (w najnowszych dowodach wydawanych po 7 listopada 2021 r. jest on umieszczony obok flagi Unii Europejskiej). Symbol jest wskazówką dla właściciela, że trzyma w rękach dokument, który posiada warstwę elektroniczną.

Dowód osobisty i e-dowód - porównanie
Nowe dowody osobiste mają specjalny symbol, który oznacza dodatkową warstwę elektroniczną

Warstwa elektroniczna w praktyce oznacza czip zatopiony w plastiku, który umożliwia logowanie się do portali administracji publicznej za pomocą zbliżeniowej weryfikacji oraz podpisywanie dokumentów. Aby skorzystać z tych funkcji, konieczne jest jednak posiadanie specjalnego czytnika. Od listopada 2021 roku na tych dokumentach zapisywany jest również odcisk palca.

Na awersie dokumentu znajduje się numer CAN, który jest również zapisany jako kod kreskowy na drugiej stronie. Numer jest niezbędny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz chroni go przed nieautoryzowanym odczytem danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Warto zaznaczyć, że mDowód (aplikacja w telefonie) nie jest tym samym co e-dowód (fizyczny dokument z warstwą elektroniczną).

Jakie korzyści daje e-dowód?

E-dowód osobisty to nie tylko dowód tożsamości, ale także narzędzie, które przynosi wiele korzyści. Osoby, które posiadają dowody osobiste z warstwą elektroniczną, mają możliwość samodzielnego przejścia odprawy granicznej na lotnisku, korzystając z automatycznych bramek. Rozwiązanie zdecydowanie skraca czas pobytu na lotnisku, co jest szczególnie korzystne w okresie wakacji. E-dowód może również służyć jako podpis elektroniczny online. Dlatego jeśli planujesz wymienić stary dowód na nowy i składasz wniosek, warto zaznaczyć w formularzu, że chcesz certyfikat podpisu osobistego.

E-dowody osobiste są wydawane od marca 2019 roku, ale nie ma konieczności wymiany obecnego dokumentu, jeśli jest on nadal ważny. Co warto wiedzieć, wniosek o wydanie e-dowodu musi być złożony osobiście, na przykład w Urzędzie Miasta. Od 27 lipca 2021 roku nie jest już możliwe złożenie wniosku drogą elektroniczną.

Nowe paszporty

Co z paszportami Polaków? Od 2006 roku Polska wprowadziła paszporty biometryczne, które zawierają dane biometryczne. Rozpoznaje się je po specjalnym symbolu umieszczonym na okładce dokumentu, co jest niezbędne m.in. przy wjeździe do USA.

Technologia biometryczna przyspiesza proces identyfikacji oraz utrudnia fałszowanie dokumentów. Od 2016 roku do bezwizowego wjazdu do USA akceptowane są wyłącznie paszporty biometryczne. Elektronika w paszportach zwiększa również bezpieczeństwo przechowywanych danych osobowych.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login