Laptopy

System MeeGo przekształci się w platformę Tizen

przeczytasz w 2 min.

O perypetiach związanych z mobilnym systemem MeeGo słyszał już pewnie każdy. Wiele osób, prognoz i przewidywań skazywało ten linuksowy system na upadek, nic jednak mylnego jak się okazuje, będzie on nadal rozwijany, a dokładniej wejdzie on do nowo powstałej platformy Tizen.logo systemu Tizen

Początki rozwoju systemu sięgają do czasów Ubuntu Mobile Internet Device (MID), na jego bazie powstał system Mobiln, za rozwój którego odpowiadał koncern Intel. W kolejnym etapie swojego rozwoju projekt połączył się z tworzonym przez fińską Nokię systemem Maemo. Z tego mariażu powstał właśnie system MeeGo, który był wówczas rozwijany przez potężnego Intela oraz Nokię - największego producenta telefonów i smartfonów na świecie.

Dzięki takiemu zapleczu system zapowiadał się nad wyraz optymistycznie, gdyż niecodziennie się zdarza zaangażowanie liderów rynku w jednym projekcie. W międzyczasie systemem interesowali się również inni producenci, gdyż był on coraz głośniej nazywany tym, który poskromi Androida.

talefon samsung z logo systemu Tizen
Smartfony Samsung prawdopodobnie będą działały z systemem Tizen

Tak się jednak nie stało, bowiem z rozwoju tej linuksowej dystrybucji nagle wycofała się Nokia, zawiązując tym samym umowę z Microsoftem, na mocy której w jej smartfonach będą instalowane systemy z Windows Phone. W tym momencie system znalazł się na tak zwanym "zakręcie", gdyż nie było wiadomo jaka przyszłość go spotka. System był rozwijany wyłącznie przez Intela, który nie doczekał się wsparcia innych producentów, prócz pewnych deklaracji o zainteresowaniu. Poza debiutem w kilku netbookachsmartfonach m.in. N9 - nie doczekał się szerszego użycia.

logo systemu MeeGo

MeeGo z popularnymi maskotkami, niestety będzie musiało zniknąć

W ostatnich tygodniach pojawiły się również pewne plotki, iż Intel ma zamiar porzucić rozwój wspomnianego systemu. "Niebieski" gigant jednak szybko je zdementował twierdząc, iż MeeGo jest ciągle jednym z jego priorytetów. Teraz jak się okazuje, MeeGo znika z mapy systemów mobilnych, ale tylko po to aby przybrać inną nazwę i stać się częścią platformy Tizen. Będzie spełniał te same założenia co MeeGo, ale będzie obsługiwał nowe technologie i standardy takie jak HTML5. Co ciekawe docelowymi zastosowaniami systemu mają być netbooki, tablety, smartfony, telefony, samochodowe systemy multimedialne, jak też zaawansowane telewizory.

logo tizen i linux foundation - organizacji odpowiedzialnej za jego rozwój
Fundacja Linuxa będzie jednym z podmiotów odpowiedzialnych za rozwój Tizen'a

System ma mieć dalej charakter otwarty (open source), a producenci, jak również użytkownicy, będą mogli go dowolnie modyfikować i dostosować do własnych potrzeb podobnie jak w jest to przypadku Androida. Sprawę w dodatku ułatwia fakt, iż Tizen/MeeGo jest dystrybucją systemu Linux, dopasowaną i zmodyfikowaną pod kontem mobilnych zastosowań, a nie jak w przypadku systemów Android czy też bada OS, jedynie systemem bazującym na jądrze Linuksa.

slajd z prezentacji Intela ws. tizen
Tizen na prezentacji firmy Intel

Mimo wszystko nowo powstała platforma zapowiada się obiecująco, gdyż za jej rozwój od tej pory będą odpowiadali znani "gracze" jak: Linux Foundation, LiMo Foundation, Panasonic, NTT DoCoMo, SK Telecom, którzy będą pracowali pod przewodnictwem Intela oraz Samsunga.

firmy skupione w fundacji LiMo
Firmy skupione w fundacji LiMo - będą brały udział w rozwoju systemu Tizen

Co ciekawe, system ma w dalszym ciągu być budowany w taki sposób, aby dział zarówno w architekturze x86 jak i ARM. Nieoficjalnie mówi się, iż Tizen'em jest zainteresowanych kilku innych producentów, jednak to wciąż spekulację i nie wiadomo, czy przerodzi się ono w faktyczny udział w rozwoju systemu.

Pierwsze wydanie systemu wraz z kompleksowym pakietem SDK zostało wstępnie zaplanowane na pierwszy kwartał 2012 roku. Od tego momentu należy się również spodziewać pojawienia się pierwszych urządzeń z wbudowanym systemem i jak zapewniają twórcy, będzie ich sporo i nie zakończy się tak jak w przypadku MeeGo. Urządzenia wykorzystujące MeeGo otrzymają aktualizację do Tizen'a.

Sam muszę przyznać, iż brzmi to obiecująco, lecz należy pamiętać, iż podobne deklaracje padały w przypadku systemu MeeGo, a skończyło się zupełnie inaczej. A Wy co sądzicie o systemie Tizen?


Więcej o systemie MeeGo:

Źródło: Tizen, TechConnect, Vr-Zone, Engadged

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Ciężko będzie mu się wybić w czasach gdy Android rządzi. Chyba, że byłby w czymś naprawdę innowacyjny i byłby pod jakimś względem wyraźnie lepszy od andka.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Te konferencje zawsze prowadzi starszy koleś z koszulą w spodniach....
   • avatar
    Fourth Illusion
    0
    co by nie zrobili i tak to sa utopione pieniadze
    • avatar
     KaYteck
     0
     "... i zmodyfikowaną pod kontem mobilnych zastosowań..." Litości!