Internet

Szerokopasmowy internet na całą Polskę [aktualizacja]

Paweł | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Paweł
51 komentarzy Dyskutuj z nami

[Aktualizacja 01.12.2010]

 Misja zakończyła się powodzeniem! Satelita HYLAS 1 zawisł w przestworzach :)

Poniżej prezentujemy filmiki ukazujące umieszczenie satelity na orbicie:

 

wersja skrócona

 

wersja pełna składająca się z trzech części

HYLAS 1 jest obecnie w fazie testów, by już w przyszłym roku dostarczać internet z orbity .

 

[News z dnia 26.11.2010]

Internet w Polsce wkracza w nowy etap. Już dziś (26.11) wyposażony w najnowszą technologię satelita firmy Avanti, zostanie umieszczony na orbicie. Satelita wyeliminuje miejsca, w których dostęp do Internetu był do tej pory technicznie niemożliwy lub znacznie ograniczony.

  Warto przeczytać:
 

Grupa Avanti Communications umieszcza na orbicie satelitę, który umożliwi mieszkańcom Polski szerokopasmowy dostęp do internetu o dużej przepustowości i w atrakcyjnej cenie (od 25 euro miesięcznie). Celem projektu jest zniwelowanie przeszkód w dostępie do internetu i usług cyfrowych, z którymi borykają się mieszkańcy wielu regionów kraju. 

Usługi oferowane przez Avanti skierowane są do mieszkających poza większymi skupiskami miejskimi osób, które mają utrudniony dostęp do rozwiniętej infrastruktury szerokopasmowej.

 

Informacje dodatkowe

Satelita o nazwie HYLAS 1 jest pierwszym tego typu satelitą, który zostanie wystrzelony na orbitę spoza terenu Stanów Zjednoczonych. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń rakietą Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Firma Avanti prowadzi już zaawansowane prace nad budową drugiego satelity o nazwie HYLAS 2, który zostanie umieszczony na orbicie wiosną 2012 roku. Satelita ten zapewni jeszcze lepszy dostęp do Internetu na terenie Europy, obejmując również swoim zasięgiem część Bliskiego Wschodu i Afryki. Oba satelity będą mogły obsłużyć łącznie milion klientów indywidualnych.

Avanti świadczy swoje usługi za pośrednictwem firm telekomunikacyjnych, współpracując na terenie Europy z 60 partnerami.

Mapa zasięgu

Fakty:

 • Avanti to dwukierunkowy, satelitarny dostęp do Internetu. Dane są wysyłane i odbierane poprzez satelitę, nie jest więc potrzebne jakiekolwiek połączenie z naziemnymi sieciami telekomunikacyjnymi.
 • Satelita HYLAS 1 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w piątek, 26 listopada 2010 roku, o godzinie 19:39 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita został zbudowany przez firmę EADS ASTRIUM i zostanie wyniesiony w przestrzeń na rakiecie Ariane 5. Umieszczenie satelity na orbicie można obejrzeć na żywo pod adresem: http://www.videocorner.tv/index.htm
 • Satelita będzie wykorzystywał technologię pasma KA - fragment widma o bardzo wysokiej częstotliwości.
 • Łączny koszt satelity w wysokości 120 milionów funtów został poniesiony przez inwestorów oraz Europejską Agencję Kosmiczną i Brytyjską Agencję Kosmiczną.
 • Podstawowy szerokopasmowy dostęp satelitarny o przepustowości 2 Mb/s - 10 Mb/s będzie dostępny dla klientów indywidualnych już od 25 euro miesięcznie.
 • Dostęp szerokopasmowy będzie można uzyskać na terenie następujących krajów: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, Czechy, Węgry, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Bośnia, Chorwacja i Francja.

Dostęp do partnerów firmy Avanti na terenie Europy można uzyskać na stronie: http://www.avantiplc.com/partners/view-our-partners.

Źródło: Avanti

Polecamy artykuły:    
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Baleryon
  Proszę sprecyzować. Megabajtów? Megabitów? Na sekundę?
 • avatar
  Konto usunięte
  W Polsce dowalą pewnie cenę ok. 200zł... za najtańszy wariant...
 • avatar
  Konto usunięte
  Chociaż alternatywa dla LTE 1800mhz bardzo ciekawa.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jakby nie można było zrobić podobnego projektu w Polsce, nawet Kazachstan czy Wietnam mają swoje satelity komunikacyjne nie wspominając o kilku państwach Afryki...
 • avatar
  Gasek
  Około 100zł za 2Mb/s to za dużo..
 • avatar
  Konto usunięte
  cena z kosmosu, ale tak to jest w gorach glownie jest ten problem ze ciezko z sygnalem, WIFI oraz providerzy komorkowi conieco pomagaja na ten problem
 • avatar
  Konto usunięte
  lol... jak na na wsi płace 65zł za 10-15mb/s(15mb od 22 do 12)
 • avatar
  michal_229
  "Satelita wyeliminuje miejsca, w których dostęp do Internetu był do tej pory technicznie niemożliwy lub znacznie ograniczony." - wyeliminuje? Cholera... Dobrze, że mam internet...
 • avatar
  Konto usunięte
  Oto nasza biedna i głupia Polska. Mamy inżynierów i naukowców .ale zawsze i tak musimy płacić komuś innemu...za robienie dla nas czegoś.

  A cena z kosmosu.25 euro na polskie warunki ? Wolne żarty.
 • avatar
  WaxYL
  Kto oglądał start? Nudny jak flaki z olejem:D Myślałem że coś pójdzie nie tak.
 • avatar
  Konto usunięte
  Cienki start bo jadą na AMD, jednak jakby korzystali z technologii nVidii Fermi to start byłby lepszy i szybszy i byłby lepsze satelity, a tak to jadą na nędznym trochę tańszym i dużo słabszym AMD. nVidia FTW Rulezz
 • avatar
  raffal81
  Marudzicie ;] tyle powiem, a co maja powiedziec Ci ktorzy nigdy nie mogli miec internetu ;))) Oni na pewno sie Ciesza :)))
 • avatar
  Pixel
  Jest się z czego cieszyć, 36 miechów umowa i mam Kompa za 3600zł :P
 • avatar
  Konto usunięte
  "Oba satelity będą mogły obsłużyć łącznie milion klientów indywidualnych." Trochę mało. Myślę, że na całą Europę znajdzie się więcej niż milion użytkowników mogących płacić podany w którymś komentarzu przykładowy abonament 200zł. Pewnie będzie to raczej oferta dla "klientów biznesowych", którzy za dostęp do internetu w każdej czarnej dziurze będą w stanie płacić dużo większy abonament.
 • avatar
  constantine86
  przyda się dla wojskowych, albo dziennikarzy w dziwnych rejonach świata. Takie cudo to cukierek, kiedy jest się gdzieś gdzie łatwiej o wyrzutnię granatów niż maila :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Przyszłość to LTE 1800 z Polski czekam na to bardzo, 70 mega na sekunde to nie byle co.
 • avatar
  okar19
  cena jest jakimś nieporozumieniem......
 • avatar
  Baleryon
  Ciekawe, czy sygnał jest szyfrowany czymś niełamliwym. Jak ślę zapytania HTTP itp. otwartym tekstem po kablu Tepsy to godzę się jakoś z tym, że być może zrzuca ona to do jakiegoś archiwum i potem pokaże ABW albo komuś tam. Ale jak spora część naszej półkuli potencjalnie mogłaby to widzieć, to mi by się nie uśmiechało.
 • avatar
  Konto usunięte
  Widziałem cały start w necie, może im sie uda ale nie w polsce, przy konkurencji rzędu upc 25Mb/s za 79zł, chyba tylko dla tych co chcą mieć neta w jakimś zadupiu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Żal..żal...żal... jesli ktos ma w okolicy gsm 3g to niech poczeka pare tygodni na LTE 1800.. bo to jest kpina.. 30 razy wolniej za takie same pieniadze.. pfffft.
 • avatar
  MastaLama
  a może nie każdy może zainstalować jakąś super wypasioną sieć osiedlową 10 mega za 50zł albo nawet podłączyć neostradę? Przecież wyraźnie jest napisane, że to ma dostarczyć sieć tam gdzie są z tym problemy a nie do waszego domu a wy to porównujecie z tym co wy znacie i macie :|
 • avatar
  projectdarkstar
  Teraz włącznie TV satelitarne i popatrzcie jak często są zakłócenia w obrazie. Jak myślicie, jak stabilne będzie takie łącze? Dostaniesz 2Mb przy czym i tak przez 50% czasy będziesz ponownie prosił o przesłanie uszkodzonych pakietów.
 • avatar
  Gothar
  25 Ojro dla Niemca to jak 25 zł dla nas dlatego to będzie miało dużo klientów może nie z Polski, ale z reszty europy. W polsce 100zł za 2mb nikt nie da chyba że ma na wsi sąsiada i podzielą transfer i koszta na pół.
 • avatar
  mutissj
  szybkość połączania jest nieistotna, najważniejsza jest stabilność, niskie pingi i dobre wysyłanie - ciekawe co z tego będzie miał ten nowy internet ;s