Ta aplikacja pomaga ukraść Teslę, oferując burgera

przeczytasz w 1 min.

Jeden darmowy burger (którego i tak zresztą nie dostaniemy) może kosztować nas utratę naszej cennej Tesli Model S.

Samochody elektryczne Tesla Motors mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnej. Z poziomu smartfona możemy otworzyć drzwi, uruchomić silnik, sprawdzić stan naładowania, zlokalizować auto, wyregulować parametry itp. Mobilna aplikacja jest więc niesamowitym zwiększeniem komfortu dla kierowcy, ale przy okazji – jednym z największych zagrożeń.

Inżynierowie z norweskiej firmy Promon przeprowadzili eksperyment, w którym pokazali jak łatwo jest ukraść samochód Tesla, wykorzystując w tym celu aplikację mobilną. Wszystko czego potrzebujemy, by zlokalizować auto i nim odjechać, to tak naprawdę login i hasło, a te wykraść nietrudno.

Specjaliści utworzyli hotspot Wi-Fi – gdy kierowca się z nim połączył, był zachęcany do pobrania i zainstalowania aplikacji, dzięki której otrzyma burgera za darmo na najbliższej stacji ładowania. W rzeczywistości jednak na telefonie instalowane było złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje dane logowania i przesyła je potencjalnemu cyberprzestępcy. Ten musi już tylko uruchomić aplikację u siebie, zlokalizować samochód i może już odjechać nim w siną dal. 

Nie jest to zupełnie nowa metoda, co tak naprawdę tylko pogarsza całą sprawę. Okazuje się bowiem, że auto Tesli nie jest odporne nawet na tak proste ataki. Trzeba też pamiętać, że podobne rozwiązania planują wprowadzić do swoich samochodów inni producenci. Na razie nie napawa to optymizmem.

Źródło: Fossbytes

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  I to tym właśnie się cały czas mówiło ale z ludzka ignorancją i głupotą nie wygrasz.
  Elektroniczna kontrola zamiast manualnej sprawia że wystarczy poprzez sieć zdalnie zaatakować mobilny OS i wszystko szlag trafia.

  Tęsknię do czasów gdy samochód był samochodem a nie komputerem z dodatkiem samochodu.
  • avatar
   Buuren
   2
   Złodziej sobie odjedzie ale co z tego skoro auto cały czas można namierzyć, chyba że można to wyłączyć.
   • avatar
    Hello
    0
    I ukraść konto bankowe i Facebooka i WSZYSTKO inne!

    Jak się wykorzystuje błąd w ANDROIDZIE (a nie aplikacji Tesli!) aby zdobyć "root'a" to można k. wszystko.

    A że Teslę pokazują to dlatego jedynie że ta firemka oferuje swój programik ochronny - takiego root-killera i nic więcej.
    I robi szopkę na pokaz.

    "Hackers show how to steal a Tesla with a hack that has nothing to do with Tesla…"
    https://electrek.co/2016/11/23/tesla-hacker-steal-car/