Ciekawostki

Nadchodzi rewolucja w elektronice. Ogłosili przełom w budowie akumulatorów

przeczytasz w 2 min.

Firma TDK opracowała prototypowy akumulator półprzewodnikowy o 20-krotnie większej pojemności niż dotychczasowe rozwiązania. Sprzęt ma szansę zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych, takich jak słuchawki czy smartwatche.

Współczesna elektronika korzysta z zaawansowanych akumulatorów, które są kluczowym elementem jej funkcjonowania. To właśnie akumulatory w znacznym stopniu wpływają na rozwój nowoczesnego sprzętu, umożliwiając dłuższą pracę i lepszą wydajność urządzeń. 

Japońska firma TDK chwali się przełomem w budowie akumulatorów do małych urządzeń elektronicznych, takich jak słuchawki bezprzewodowe czy smartwatche.

Przełom w budowie akumulatorów 

Japońska firma opracowała nowe materiały do budowy akumulatorów, które zapewniają dużo większą pojemność – mówi się o gęstości energii rzędu 1000 Wh/l, czyli 100 razy większej niż w obecnie masowo produkowanych akumulatorach tego producenta (w przypadku baterii z ciekłym elektrolitem gęstość dochodzi do 400 Wh/l).

Akumulator ceramicznyMiniaturowy akumulator ceramiczny, który może być stosowany w smartwatchach i słuchawkach bezprzewodowych (foto: TDK)

W nowych akumulatorach zastosowano materiał ceramiczny ze stałymi elektrolitami na bazie tlenków i anodami ze stopu litu. Nowa technologia zapewnia wyższy poziom magazynowania ładunku elektrycznego, co ma przekładać się na mniejsze rozmiary urządzenia, dłuższy czas pracy na baterii, ale też większą stabilność i bezpieczeństwo. 

Dyrektor generalny TDK, Noboru Saito, zwrócił uwagę na potencjalny wpływ rozwoju nowej technologii na transformację energetyczną społeczeństwa oraz podkreślił bieżące wysiłki zmierzające do jej szybkiej komercjalizacji: 

"Wierzymy, że nasz nowo opracowany materiał do akumulatorów półprzewodnikowych może wnieść znaczący wkład w transformację energetyczną społeczeństwa. Będziemy kontynuować rozwój w kierunku wczesnej komercjalizacji.” 

TDK szykuje się do masowej produkcji

Nowe akumulatory są obecnie w fazie prototypu. Firma planuje dostarczyć klientom próbki nowych baterii w przyszłym roku, mając nadzieję na szybkie rozpoczęcie masowej produkcji. Jednym z odbiorców ma być Apple. Spekuluje się, że smartwatche Apple Watch mogą być jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w nową technologię. 

Technologia ma jednak swoje ograniczenia. Głównym wyzwaniem przy wprowadzaniu nowej technologii na szerszą skalę, na przykład do samochodów czy smartfonów, jest delikatność większych baterii ceramicznych.

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yamaraj6
  18
  Już tyle razy czytałem, że mamy rewolucję w bateriach, że dopóki nie zobaczę urządzenia z tą baterią, to nie uwierzę.
  • avatar
   oreonoreon
   8
   "Współczesna elektronika korzysta z zaawansowanych akumulatorów, które są kluczowym elementem jej funkcjonowania." - ten napisany przez sztuczny generator. Dla takiego generatora wszystko jest "kluczowe".
   • avatar
    Warmonger
    5
    Nawet, jeśli technologia na to pozwala, to nie opłaca się wprowadzać takich produktów na rynek. Lepiej dodawać te 5% pojemności co roku (i tylko w produktach premium), żeby utrzymać sprzedaż kolejnych generacji.
    • avatar
     piomiq
     5
     "1000 Wh/l, czyli 100 razy większej niż w obecnie masowo produkowanych akumulatorach tego producenta (w przypadku baterii z ciekłym elektrolitem gęstość dochodzi do 400 Wh/l)."
     Znaczy 100 razy więcej niż 400 to jest 1000? Aha.
     • avatar
      J.B FIN
      3
      Pic na wode foromontaz juz 10-20% wiecej to ogromny sukces. Pozatym fizyki nie da sie oszukac...juz teraz gestosc energii upakowanej w bateriach dochodzi do max limitow ktore da sie przekroczyc ale bedzie to kosztem czegos (Cena,bezpoeczenstwo,powtarzalnosc ladowania,temperature)
      • avatar
       Marek1981
       2
       Bla bla bla, jak zwykle przeszacowane wzrosty i pytanie jak z samozapłonem. Poczekamy zobaczymy
       • avatar
        GejzerJara
        1
        kolejny akumulator którego nigdy nie zobaczymy.

        a na serio @Paweł, problem nie jest w pojemności akumulatora, lecz w ogromnej prądożerności elektroniki. to jest po prostu tragedia, kiedy wydajność robi się siłowo, do momentu aż dalej zegara nie da się po prostu podnieść, bo układ zacznie się wieszać z powodu przegrzania.
        • avatar
         denali
         -1
         fantastyczna wiadomość mam nadzieję że inne formy pójdą tym samym tropem:)
         • avatar
          vacotivus
          0
          Aha. A jak długo się ładują i ile cykli wytrzymują?

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login