Systemy operacyjne

Telemetria jest „akceptowana” przez 7 na 10 użytkowników Windows 10

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
47 komentarzy Dyskutuj z nami

Microsoft zdaje się wręcz twierdzić, że 71 proc. użytkowników Windows 10 nie ma zupełnie nic przeciwko zbieraniu i przesyłaniu takich danych.

71 proc. użytkowników systemu Windows 10 jest zadowolonych z aktywowanych funkcji zbierania i wysyłania danych o ich aktywności do firmy Microsoft i chętnie pomaga w ten sposób w naprawianiu i ulepszaniu jej produktów. Tak przynajmniej zdaje się to przekazywać sam gigant.

Sceptycy tymczasem odpowiadają, że po prostu tylko 29 proc. użytkowników zdołało odnaleźć narzędzie do wyłączenia telemetrii. I ta opcja może być zdecydowanie bliższa prawdzie, bo zbieranie i wysyłanie danych jest domyślnie włączone. Innymi słowy: 71 proc. użytkowników nie zmieniło domyślnych ustawień prywatności.

Należałoby więc raczej napisać, że 71 proc. użytkowników jest zadowolonych z aktywowanej telemetrii LUB nie wie jak ją wyłączyć LUB nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że coś takiego istnieje. 

Czy 71 proc. osób, które zainstalowały już Creators Update (bo to o nich mowa), faktycznie nie ma nic przeciwko telemetrii (dzięki której zyskują „zaawansowane funkcje systemu Windows 10”), czy też po prostu przeleciało przez instalację, nie zatrzymując się na ekranie ustawień – nie wiadomo. 

Jeśli jednak chcecie pokazać Microsoftowi, że nie – nie jesteście zadowoleni z faktu, że system monitoruje wasze poczynania, w zablokowaniu telemetrii pomocny może okazać się program ShutUp10. Systemowo ustawienia można zmienić wchodząc w „Ustawienia” > „Prywatność”. Tam znajdziemy kilka zakładek, między innymi „Opinie i diagnostyka”, gdzie należy zaznaczyć „Podstawowe” zamiast „Pełne”.

Windows 10 prywatność

Źródło: The Register, Microsoft, inf. własna

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  16
  Część też nie wiem że w ogóle coś takiego istnieje.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Dodatkowo, co jakiś czas aktualizacje potrafią z powrotem powłączać śledzenie i inne guwna. Nad tym systemem użytkownik nie ma żadnej kontroli.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  11
  Raczej ignorowana przez tylu użytkowników...
 • avatar
  brusss
  7
  W takim razie 100% ludzi korzystających z Androida i iOS jest zadowolona z faktu telemetrii w ich systemach. Tam nawet nie ma takiej opcji. ;)
 • avatar
  AndreoKomp
  3
  Mam dwa pytania do zorientowanych w temacie:
  - Na dzień dzisiejszy można już wyłączyć całkowicie telemetrie korzystając tylko z ustawień w Windowsie 10?
  - Jeśli nadal nie, to czy przy użyciu programów zewnętrznych można to zrobić w 100%?

  Ja do rozważań dołożył bym fakt, że każdy kto jeszcze nie przeszedł na Windows 10 ze starszego systemu, mógł tego nie zrobić ze względu na telemetrię w Windows 10. Wtedy statystyki wyglądają fatalnie dla telemetrii.
 • avatar
  Fiona
  0
  Dobra zdradzę Wam tajemnicę tych 7/10

  Nikt tych badań nie robił w imperium Polskim. Bali się takiej potęgi od morza do morza.

  Natomiast na zachodzie większość populacji nie ma pojęcia dlaczego po nocy jest dzień, a co dopiero o ukrytych funkcjach Win10.

  No i ci co mieli pojęcie o atrakcjach systemu Win10 - nie zainstalowali go - to też wpłynęłoby na statystyki...

  A i dla fanów teorii spiskowych. Wyniki podaje microsoft - to jakie ma podawać ?? Podaje takie które służą firmie !!!

  Ale ciiiiiiiiiiiiii, nikomu ani słowa.....

 • avatar
  Mkozlowski
  0
  Dobra i jakie to dane zbiera i wysyła? Ile razy korzystałem z kalkulatora? Czy szukałem lotu na Sycylie i ile gier zainstalowałem w tym tygodniu??
 • avatar
  mic_dys
  0
  Jedyną satysfakcjonującą mne opcją byłaby z grubsza następująca: wyłącz wysyłanie JAKICHKOLWIEK danych o tym komputerze na zewnętrzne serwery.
  W OSTATECZNOŚCI można by jeszcze dopuścić opcję: z DOKŁADNEJ LISTY DANYCH, jakie są wysyłane wybierz te, które uważasz za właściwe.
  Dopóki użytkownik nie jest informowany są to za "podstawowe" informacje są wysyłane, dopóty może to być praktycznie wszystko, co sobie zażyczy MS. Dopiero PRECYZYJNA ŚCISŁA LISTA przypadków, jakie dane opuszczają mój komputer i KIEDY (powinienem móc odkliknąć każdy incydent takiej transmisji - jeśli tylko sobie tego zażyczę) jest satysfakcjonująca mnie - użytkownika nauczonego nieufności (nauczył mnie tej nieufności również sam Microsoft).
 • avatar
  supercharger
  -1
  moj kolega w pracy jest kapus zbiera haki na mnie i wysyla organom szpiegowskim, toleruje go bo alternatyw malo, tak samo z winda
 • avatar
  kitamo
  -1
  Ja mysle ze problem jest mega wyolbrzymiony - telemetria jest wszechobecna w wielu dziedzinach i nikogo to nie powinno już dziwic.
  Lepiej już uwazac na to co się robi zamiast martwic się ze ktoś może zobaczyć cos czego byśmy nie chcieli.
 • avatar
  HardCorak
  -1
  w xp była telemateria viscie 7, 8 i nikt nie płakał ale jak MS rozgłśnił że zbiera dane w 10 od razu wielki płacz że szpiegowanie
 • avatar
  MarTum
  -11
  Beka z prywaciarzy zawsze i wszędzie. Siedzi na Windowsie i smartfonie i on gada o szpiegowaniu w W10 :D :D :D
 • avatar
  patol1984
  0
  Skoro 7 na 10 nie wie jak i gdzie wyłączyć telemetrie to znaczy, że nie mają nic przeciwko? :D
  Próbowałem te O&O shut up, firewall'e i takie tam, cokolwiek się nie zrobi to i tak coś wysyła i ściąga. Jedyny sposób to chyba monitoring ruchu sieciowego i blokowanie niechcianych IP z poziomu routera aż do skutku ;d
 • avatar
  wiktorn86
  0
  7 na 10 użytkowników może sobie nawet skakać w ogień jak ma taki kaprys. Mama tego Hindusa nie uczyła, że "inni" nie są wytłumaczeniem?
 • avatar
  michael85
  0
  Ludzie to idioci albo MS kłamie!
 • avatar
  Marucins
  0
  W domu mam wyłączone, w robocie też.
  Inni i statystyki mi wiszą ;)
 • avatar
  Fenio
  0
  Z tych 71% może 5% wie co to jest telemetria w ich Windowsie.
 • avatar
  sambaverde
  0
  Telemetria w Windows - problem na miarę Intela pasty pod IHS :P