Telewizory

Telewizor 16K - Sony prezentuje (imponującego) olbrzyma

przeczytasz w 2 min.

Firma Sony zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: to ogromny telewizor 16K, a więc taki, na którego obraz składa się 64 razy więcej pikseli niż w przypadku odbiornika FullHD.

1920 centymetrów szerokości i 540 centymetrów wysokości ma ekran olbrzymiego telewizora firmy Sony, na którym wyświetlany jest obraz w oszałamiającej rozdzielczości 16K, zwanej też Quad Ultra HD (QUHD). Domyślnie wynosi ona 15360 x 8640 pikseli, co oznacza, że obraz utworzony jest łącznie z ponad 132 milionów punktów – to 4 razy więcej niż w przypadku 8K, 16 razy więcej niż w 4K i 64 razy więcej niż w FullHD.

Choć brakuje oficjalnego potwierdzenia, ze względu na proporcje 32:9 można jednak przypuszczać, że w tym przypadku mamy do czynienia z rodzielczością 16K rozumianą jako 15360 x 4320 pikseli (czyli szczegółowość 2 x 8K, 8 x 4K i 32 x FullHD).

Tak czy inaczej, szczegółowość obrazu wyświetlanego w takiej rozdzielczości jest więc niesamowita, choć oczywiście miną lata zanim ta technologia zawita do naszych domów, gdzie dopiero zdążyły rozgościć się telewizory 4K i do których malutkimi kroczkami zmierzają telewizory 8K. 

Sony 16K TV telewizor

Telewizor Sony 16K został zaprojektowany i zainstalowany na życzenie japońskiej grupy Shiseido z branży kosmetycznej, w mieście Yokohama na południe od stolicy kraju, Tokio. Podobne ekrany mogą być jednak umieszczone także w innych miejscach, na przykład w celu wyświetlania transmisji z Igrzysk Olimpijskich 2020, które będą realizowane w rozdzielczości 8K.

Nie jest to pierwszy ekran 16K stworzony przez firmę Sony, ale dotychczas projektowała ona ściany stworzone z kilku(nastu) wyświetlaczy, a więc efektem nie był spójny obraz. Tym razem jest inaczej, co robi jeszcze większe wrażenie.

Sony 16K TV panel

Właściwie: nowa instalacja również jest złożona z wielu paneli, ale nie są to odrębne wyświetlacze, lecz bezramkowe moduły wideo. Firma Sony nazywa tę technologię Crystal LED, ale jest to bliźniacze rozwiązanie do MicroLED, z którym już od jakiegoś czasu eksperymentuje firma Samsung, czego owocem był na przykład 146-calowy Wall TV zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów CES.

Technologia ta ma olbrzymi potencjał, nie tylko ze względu na modułowość, ale też dużą jasność czy głęboką czerń. Jedynym problemem są wysokie koszty produkcji, które – przynajmniej na razie – wykluczają możliwość upowszechnienia tego rozwiązania.

Źródło: ChannelNews, BBC, inf. własna. Foto: Sony

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  4
  i tak wychodzi 22.44 PPI, czyli dość mało.
  • avatar
   Arael
   2
   "Firma Sony zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: to ogromny telewizor 16K, a więc taki, na którego obraz składa się 64 razy więcej pikseli niż w przypadku odbiornika FullHD."
   – dlatego właśnie tak ważne jest podniesienie poziomu nauczania w Polsce.
   • avatar
    wojtas626
    1
    1920cm x 540cm, czyli 32:9, a pikseli 16:9
    To ma różne zagęszczenie w pionie względem poziomu?
    • avatar
     bodziokrak
     1
     Mam dwa pytania techniczne, jakim kablem jest przesyłany sygnał (10 kablami hdmi)? Jaki jest HDR, docelowo chciałbym sobie puścić krajobraz plażę z youtube i móc się przy tym opalać inaczej to jest paździerz.
     • avatar
      zeniu
      1
      Tu nawet Quad SLI z RTX 2080 Ti byłby za słaby (chyba że z detalami Low).
      • avatar
       zielony888
       0
       Philips już kiedyś eksperymentował z konsumenckim 29:9 czy coś takiego. Był na rynku i nawet znalazł swoją niszę. Ja osobiście najbardziej lubię te standardowe 16:9 :)
       • avatar
        adamgr
        0
        Kupiłem TV Sony ze średniej półki.
        Badziew jakich mało.
        Może i obraz fajny ale oprogramowanie żenujące.
        Wiesza się, sam restartuje a po update nie rzadko trzeba zrobić factory reset bo pół pilota nie działa :)
        Szczerze nie polecam.