Telewizory

Nie tylko rozdzielczość - telewizor 8K zdefiniowany przez Samsung i innych

przeczytasz w 1 min.

Określenie „telewizor 8K” odnosi się bezpośrednio do rozdzielczości. Samsung i inni producenci postanowili jednak przygotować znacznie szerszą specyfikację dla tak właśnie nazywanych urządzeń.

Stowarzyszenie 8K Association (8KA) – w którego skład wchodzą między innymi Samsung, TCL, Panasonic, Hisense, Tencent, Intel czy Chili – opublikowało oficjalną specyfikację telewizorów 8K. To już najwyższy czas, wszak pierwsze takie urządzenia pojawiają się już na rynku.

Telewizor 8K - co to znaczy (według 8KA)

Dosłownie „telewizor 8K” oznacza tyle, że na jego ekranie może być wyświetlany obraz o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, czyli właśnie 8K. To ponad 33 miliony pikseli, a więc 4 razy więcej niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w 2K (FullHD). Stowarzyszenie 8KA podaje jednak dodatkowe cechy, jakimi charakteryzować powinno się takie urządzenie. 

telewizor 8k samsung

Przede wszystkim telewizor 8K musi być w stanie wyświetlać obraz 8K z płynnością 60 klatek na sekundę, dlatego też na jego pokładzie musi znajdować się co najmniej jeden port HDMI 2.1. Za oficjalny kodek (podobnie jak w przypadku 4K) uznano natomiast HEVC. W specyfikacji odnajdujemy też informację o obsłudze HDR i jasności przekraczającej 600 nitów. Nie zostały podane konkrety dotyczące głębi czy kontrastu, ale członkowie 8KA otrzymali podobno takie informacje w dodatkowej „specyfikacji wydajności i interfejsu”.

Podsumowując…

(Wzorcowy) telewizor 8K - specyfikacja: 

 • Rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli
 • Płynność 24, 30 i 60 kl./s
 • Jasność powyżej 600 nitów
 • Interfejs HDMI 2.1 i kodek HEVC

O tym, że dany telewizor spełnia wymagania, będzie informować specjalny znaczek na pudełku, ale na razie jego wygląd nie został ujawniony. A jaki jest tego wszystkiego cel? To „zwiększenie uznania dla produktów 8K i wiedzy o nich, jako że zapewnią one jeszcze doskonalsze wrażenia wizualne, co ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości rozrywki na dużych ekranach” – jak czytamy we wpisie na stronie firmy Samsung.

Źródło: FlatpanelsHD, Samsung, TechRadar

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SadSam
  1
  przydalo by sie tez cos o odwzorowaniu kolorow, powidzmy zgodnosc z Rec 2020 - w 8K powinni byc juz w stanie to osiagnac.
  • avatar
   musslik
   0
   8K coś dla ludzi lubiących siedzieć nosem w ekranie...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tak ogromne rozdziałki, i jak zwykle kompletnie zignorowali problem kodeków oraz tego, aby kodeki w ramach jednego strumienia video pozwoliły na transmisję dwóch obrazów dla lewego i prawego oka, tzw. 3D. Dobrze by było, aby też powstała furtka na alternatywnych strumieni video. Przy tak ogromnej rozdziałce 3D wreszcie nabiera sensu, bez odczuwalnej utraty jakości obrazu. w przypadku FullHD traciło się połowę rozdzielczości pionowej dla rozwiązań pasywnych.