Karty graficzne

Popularne hasła vs 448 kart GeForce RTX 2080 - łamanie haseł na klastrze Terahash

przeczytasz w 1 min.

Klaster obliczeniowy Terahash pokazuje, że większość krótkich haseł można stosunkowo szybko złamać. Warto więc je zmienić hasła na 10-znakowe lub dłuższe.

Karty graficzne nadają się nie tylko do grania, ale też… łamania haseł. Co jednak, gdyby wykorzystać do tego celu rozbudowany klaster obliczeniowy składający się z wielu nowoczesnych kart graficznych?

Ciekawe dane na ten temat opublikował Prof B Buchanan OBE, który zademonstrował potencjał klastra obliczeniowego Terahash składającego się z 448 kart graficznych GeForce RTX 2080 (44 węzły Terahash Inmanis i 1 węzeł Terahash Brutalis).

448x GeForce RTX 2080 - szybkość łamania haseł

Możliwości serwera są potężne. Dysponując taką konfiguracją można stosunkowo szybko złamać 8-znakowe hasła kodowane popularnymi algorytmami. Dobre bezpieczeństwo dają kombinacje 10-znakowe lub dłuższe... przynajmniej jak na razie.

Terahash Inmanis
Klaster składał się z 44 węzłów Terahash Inmanis (podobnych do tego na zdjęciu powyżej)

Warto jednak zauważyć, że opisany klaster obliczeniowy to bardzo drogie rozwiązanie. Koszt wszystkich serwerów to ponad 1,4 mln dolarów. Do tego dochodzi koszt zapewnienia odpowiedniego miejsca i bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Źródło: Twitter @ Prof B Buchanan OBE, Terahash

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  2
  A potem kuźwa zdziwienie, że grafika z górnej półki za 5000 PLNów. Nie mogli Quadroxów lub Keplerów zakupić, tylko zwykłe karty wyciągają z rynku...
  • avatar
   xmexme
   -1
   tabelka dla idiotów, świetnie nadaje się na newsa na portale internetowe ale nie nadaje się do realnego zastosowania bo nie uwzględnia że :
   - żadna usługa nie będzie w stanie z taką prędkością odpowiadać na generowane klucze
   - żadna poważna firma nie pozwoli odgadywanie kolejnych sekwencji kluczy bo zablokuje dany adres ip już po kilku nieudanych próbach.
   • avatar
    kitamo
    0
    hmm pytanie zasadnicze - na tej maszynce ze zdjęcia to crysis pojdzie w 60fps? :D
    Pieknie to wygląda