Samochody elektryczne

Tesla zmienia zdanie. Wolanty jednak się nie sprawdziły

przeczytasz w 1 min.

Zmiana w amerykańskim konfiguratorze Tesli dotyczy wolantu montowanego w Modelu S oraz X. Do tej pory był on domyślnym rozwiązaniem – teraz jednak producent postanowił traktować go jako opcjonalny dodatek.

Jeszcze pod koniec marca zwracaliśmy uwagę, że kierowcy decydujący się na zakup najnowszych Tesli Model S oraz X chętnie dopłacali do opcjonalnej klasycznej kierownicy zamiast instalowanego fabrycznie wolantu (tzw. yoke). Doszło nawet do tego, że popularność tradycyjnego rozwiązania była tak duża, że w sklepie pojawiła się informacja o braku dostępności konwencjonalnego koła. Problem został zauważony przez Muska.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Wraca klasyczna kierownica

Rewolucyjny wolant w nowych Teslach miał być odpowiedzią na rozwój autonomicznej motoryzacji. W dobie, kiedy kierowcy mają mieć jak najmniej interakcji z samochodem – yoke był teoretycznie dobrym rozwiązaniem. Zajmował mniej miejsca i był nowocześniejszy. Praktyka jednak pokazała, że Tesle nie potrafią jeszcze poruszać się w pełni autonomiczne, a zatem okrągła kierownica jest wygodniejszym rozwiązaniem.

Wolant w Tesli

W końcu amerykański konfigurator Tesli uległ zmianom, a domyślnie montowany wolant (bez dodatkowych opłat) został zamieniony na tradycyjną kierownicę. Od teraz każdy klient bez dopłacania 700 dolarów amerykańskich otrzyma samochód z tradycyjnym kołem kierownicy. Wolant stał się akcesorium dodatkowym, za które obecnie trzeba dopłacić 250 dolarów.

Warto jednak zaznaczyć, że zmiana dotyczy amerykańskiego konfiguratora. W Europie (m.in. w Polsce oraz Niemczech), zamawiając Model X lub S nie występuje dodatkowa dopłata za zmianę rodzaju kierownicy. Domyślny wybór stanowi wolant, aczkolwiek wymiana na okrągłą kierownicę nie zwiększa ceny samochodu.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  paankracyki
  0
  Czyli pomysł na odtworzenie wspomnień z Knight Ridera upadł...
  • avatar
   0
   Trudno się prowadzi jedną ręką? ;)