Sieci

Thunderbolt 2: pierwsze urządzenia z interfejsem o transferze 20 Gb/s pojawią się w 2014 roku

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa wersja interfejsu pozwoli na przesyłanie danych z transferem 20 Gb/s oraz transmisję obrazu w rozdzielczości Ultra HD 4K

Intel Thunderbolt interfejs logo

Na kwietniowej konferencji National Association of Broadcasters Show 2013 zaprezentowano nową generację interfejsu Thunderbolt o nazwie kodowej Falcon Ridge. Intel, a więc jeden z twórców standardu, ujawnił jego oficjalną nazwę oraz termin pojawienia się pierwszych urządzeń w niego wyposażonych.

Thunderbolt 2, bo właśnie tak finalnie będzie się nazywać nowy standard, umożliwia przesyłanie danych z transferem 20 Gb/s – jest to dwukrotnie więcej niż w przypadku obecnej wersji Thunderbolt'a. Ponadto pozwala on na transmisję obrazu w rozdzielczości Ultra HD 4K (3840 x 2160 pikseli) lub dwóch obrazów naraz w rozdzielczości Quad HD (2560 x 1440 pikseli). Wcześniej tak duża rozdzielczość również była dostępna, lecz trzeba było w tym celu wykorzystać dwa złącza Thunderbolt – rozwiązanie to było dostępne np. w płytach głównych firmy Gigabyte.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż nowy interfejs będzie wstecznie kompatybilny z obecną wersją – oznacza to zatem, że zastosowane złącza/przewody będą takie same i pozwolą one podłączyć również starsze urządzenia. Z pewnością ucieszy to już korzystających z Thunderbolt'a.

Intel Thunderbolt 2 interfejs schemat

Intel zapowiedział, że produkcja nowych kontrolerów rozpocznie się jeszcze w tym roku, natomiast pierwsze urządzenia pojawią się dopiero w kolejnym.

Źródło: Intel

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  still23
  Idea uniwersalnego złącza dobra tylko złe podejście do sprawy wdrażania.
 • avatar
  Anavrin990
  Mało kto korzysta z Thunderbolt a to już mówią o nowej wersji.
 • avatar
  Konto usunięte
  A zewnętrznych kart graficznych do laptopów z tym standardem jak nie było tak nie ma:/
 • avatar
  Konto usunięte
  Mam nadzieję, że to nie zniszczy USB, bo jak za pare lat będę miał 10 różnych "uniwersalnych" wtyczek to ja p.....le.
  Wyobrażacie sobie kwestię podłączenia zwykłego pendrive'a?

  Myślę, że ten wtyk i tak nie ma przyszłości, no bo po co producentowi wydawać urządzenie, które będzie mogło podłączyć 5% użytkowników; nie dość, że niecałe 5% osób to kupi, to jeszcze trzeba podwyższyć cenę bo licencja.

  Jak to ma się przyjąć, to USB musiałoby całkowicie zaprzestać swój rozwój (na co na pewno nie pozwolą AMD i inne firmy)
 • avatar
  Konto usunięte
  Niech se Intel wsadzi to nie napisze gdzie -> cena licencji złącza jest zaporowa i to jest jeden z głównych czynników dzięki którym nie mamy wielu urządzeń z tym interfejsem, jedyne chyba apple idzie w zaparte i produkuje wszystkie kompy z tym interfejsem. Jak Intel zejdzie z ceny to wtedy standard się spopularyzuje bo sama idea jest bardzo dobra tylko zła polityka wprowadzania. USB jest tak zakorzenione, że jak kowalski ma płacić drożej za dysk tylko dlatego, że Intel chce kasę za licencję to wiadomo, że kupi coś na zwykłe USB.

  AMD nie wdroży tego bo to im nie na rękę a dwa po co podwyższać ceny produktu końcowego.

  Ciekawy punkt widzenia obrał za to Intel myśląc, że zwiększy transfery i ludzie masowo przyjdą do niego a się zdziwi.
 • avatar
  Konto usunięte
  Zginie tak jak FireWire. Mimo że lepsze, to zmiażdżone przez USB bo tańsze
 • avatar
  Konto usunięte
  ...ale komu to zjawisko,przecież nie dla nas,o AMD nie wspomnę-strzał w d...brak zajęcia widzę u intela w pomysłach na takie cuda,masówka panowie się liczy,dla MAS.
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdyby nie ta cena. Super sprawa, szybki i uniwersalny interfejs.