Technologie i Firma

Tim Cook, szef Apple: „firmy powinny mieć wartości, tak jak ludzie”

przeczytasz w 2 min.

Według Tima Cooka, jeśli firma jest w stanie wpływać na ludzi i świat, to ma moralny obowiązek to robić.

„Jestem przekonany, że firmy powinny mieć wartości, tak jak ludzie” – powiedział Tim Cook, piastujący od pięciu lat stanowisko dyrektora generalnego Apple

W trakcie swojej pięcioletniej pracy Tim Cook tylko raz stracił nad sobą panowanie. Było to w 2014 roku, kiedy podczas spotkania inwestorów zarzucono mu, że jego działania prowadzą do obniżenia wartości ROI – zwrotu z inwestycji. – „Jeśli chcecie, żebyśmy robili wszystko pod kątem ROI, powinniście opuścić nasze szeregi” – mówił wtedy Cook. 

„Naszą strategią jest pomaganie ludziom w każdej sferze życia, w której jesteśmy w stanie pomóc” – powiedział Cook. I faktycznie to, co wyraźnie da się zauważyć w Apple podczas jego rządów, to kierowanie kroków w stronę projektów, które robią coś dobrego dla społeczeństwa, ale niekoniecznie mają sens z punktu widzenia inwestora. Przykłady?

Firma Apple postanowiła w jak największej mierze przejść na energię odnawialną (obecnie jest to około 90 proc.). Ma własne farmy słoneczne i wiatrowe, a jej przyszła siedziba ma być w stu procentach zasilania tzw. zieloną energią. – „Nie chcemy debatować na temat zmian klimatycznych. Chcemy je zatrzymać” – mówił Cook. Gigant z Cupertino zatrudnił też Lisę Jackson – wcześniejszą liderkę amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

Spore kontrowersje wzbudziło również odejście od konserwatyzmu. Cook ogłosił swego czasu, że jest gejem i opublikował szereg artykułów na temat dyskryminacji. Firma Apple publicznie sprzeciwiła się także sądowym nakazom odblokowania iPhone’a. – „Musimy głośno o tym mówić, gdy rząd nadużywa swojej władzy”.

Kojarzona głównie z kilkoma najważniejszymi urządzeniami (jak iPhone, iPad, iPod czy Mac) firma Apple w dużej mierze koncentruje się teraz na zupełnie nowych kategoriach produktowych. Mając pokaźne zaplecze finansowe gigant z Cuperitno chce (i może) „czynić świat lepszym miejscem” poprzez tworzenie bezpiecznych samochodów autonomicznych, urządzeń medycznych i innych tego typu technologii, które mogą mieć znaczenie w codziennym życiu.

A co na to wszystko inwestorzy? Widać wśród nich wyraźny podział. Podczas gdy jedni doceniają Apple za takie starania, inni woleliby, by firma skoncentrowała się na produktach, a nie na oddziaływaniu na kulturę i „zmienianiu świata”. Tym drugim jednak Cook powiedział już, co powinni zrobić.

Źródło: Business Insider. Foto: Mike Deerkoski/Flickr

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zeniu
  5
  Co on się na tym zdjęciu tak trzyma za pupę?
  • avatar
   Tabalan
   3
   Hmm, jeżeli firmy mają mieć swoje wartości to może niech przestaną oszukiwać z podatkami. No chyba że Cook chce, aby Apple było cwaniaczkiem.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Z tego co mówił Snowden, Apple (razem z MS, Google i innymi) od dawna grzecznie siedzą na dywaniku NSA. Zdaje sobie sprawę z faktu że największe firmy w USA na swój sposób "nie ma lekko". Agencje rządowe się nie patyczkują i zazwyczaj przedstawiają 2 drogi do wyboru: zgodzić się na ścisłą współprace, szpiegostwo wedle ścisłych wytycznych NSA a przy okazji DOBRZE ZAROBIĆ
    lub... nic nie zarobić i spodziewać się regularnych kłopotów.

    Cóż..
    • avatar
     Foxy the Pirate
     1
     Rozumiem, że bycie szczerym z konsumentem to marketingowy strzał w stopę, ale celowe odstawianie szopki...poważnie Tim? Nawet ludzie tak wpływowi co ty powinni mieć godność.
     • avatar
      shamoth
      0
      Lol jak można mówić o tym żeby firmy miały wartości jeżeli ludzie powoli je zatracają. Poza tym o ile się nie mylę każda firma ma kilka uniwersalnych wartości, zarobić, wydoić, wyeksploatować, zostawić, zakopać, wyprzeć się...