Ciekawostki

Toilet 2.0: Bill Gates wymyśli toaletę na nowo

przeczytasz w 2 min.

Co jest bezwzględnie potrzebne krajom Trzeciego Świata? Oczywiście żywność i dostęp do edukacji. Fundacja Billa Gatesa zwraca uwagę na jeszcze jeden problem – higienę, a zwłaszcza dostęp do toalet. Wielki plan przewiduje wymyślenie toalety na nowo, co wcale nie jest takie trywialne, gdy wziąć pod uwagę wymagania, jakie są stawiane temu urządzeniu w wersji 2.0.

Do konkursu na dofinansowanie projektu, który pozwoli wymyślić toaletę na nowo, przystąpiły 22 uczelnie. Ostatecznie 8 z nich otrzymało granty na prowadzenie dalszych prac. Fundusze w wysokości 42 milionów dolarów na badania przeznaczyła fundacja Billa i Melindy Gatesów.
 

Bill Gates
 

Na pierwszy rzut oka pomysł wydaje się być nieżyciowy. Bo jak można wymyślić coś, co zostało wymyślone w 18 wieku (toaleta ze spłuczką). Jednak Bill zapewne ma głowę nie od parady i z doświadczenia, jakiego nabył w świecie IT, wie, że można stworzyć niejedną rzecz na nowo.
 

toaleta Toilet 2.0
 

W przypadku toalety według pomysłu Billa może to być prostsze niż nam się wydaje. Oczywiście, jeśli uda się już taką skonstruować. Wymagania są bowiem niemałe. Toaleta ma zapewniać pełną higienę, być tania w użytkowaniu i łatwo dostępna dla ludzi w krajach Trzeciego Świata. Na razie ok, ale czytajcie dalej: nowy typ toalety ma nie wykorzystywać zewnętrznych źródeł energii i nie wymagać podłączenia do kanalizacji, a co za tym idzie, nie korzystać z wody do spłukiwania nieczystości. Konieczne jest opracowanie łatwego systemu opróżniania jej z zawartości.
 


 

Wymyślenie toalety będzie wymagało zaangażowania umysłów z różnych dziedzin nauki, a być może przyda się tu doświadczenie z projektów kosmicznych. Toaleta ma bowiem przetwarzać odpady biologiczne w energię, czystą wodę i inne substancje odżywcze. Koszt eksploatacji ma nie przekraczać więcej niż 5 centów amerykańskich dziennie.

Obecnie 40 procent światowej populacji nie ma dostępu do tradycyjnych toalet. Miliard ludzi nie korzysta nawet z tzw. wygódki. Taki brak higieny to przyczyna wielu chorób, które pochłaniają miliony ofiar rocznie - niepotrzebnie.
 

Więcej o ciekawych rozwiązaniach dla ludzkości:

Źródło: mashable

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Gówniana sprawa.
  • avatar
   SowaSS
   1
   Zobaczymy co z tego wyjdzie.
   • avatar
    krzysiek
    1
    Świetny pomysł. Nie tylko w krajach trzeciego świata ale np. zamiast tradycyjnego szamba albo jako zamiennik tojtoja czy slawojki.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     śliczne ;-)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To Bill jeszcze żyje??
      Pomysł świetny, tyle że myśl ludzka jak zawsze znacznie wyprzedza realia :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Przepraszam że się czepiam, ale ten artykuł chyba się na tym portalu przez pomyłkę znalazł. A jeśli nie to jutro poproszę jeden o postępach medycyny w leczeniu raka trzustki, bo Steve Jobs się leczy, albo estetycznych aspektach łysienia, bo Steve Ballmer się z tym zmaga.
       • avatar
        marekwjk
        0
        "Toaleta ma bowiem przetwarzać odpady biologiczne w energię, czystą wodę i inne substancje odżywcze" - dziękuję, nie skorzystam z tych substancji ........
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Co do jedzenia to z tego co wiem (nie jest to zbyt wiarygodne źródło) japońce już pracują nad robieniem go z gówna
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dobrze, że tutaj w Centralnej Europie nie ma takich problemów. A w przyszłości i tak wole mieć przestarzały kibel ver. 1 niż Toilet 2.0 ;d