Akcesoria

Dotykowa bezprzewodowa karta pamięci Toshiba SDHC TransferJet

przeczytasz w 1 min.

Technologia znana z pamięci Sony Memory Stick trafia na najpopularniejsze nośniki

Toshiba TransferJet 16 GB SDHC

Bezprzewodowe karty SD, czyli wyposażone w moduły Wi-Fi, to akcesoria dobrze już nam znane. W ofercie producentów mamy kilka tego typu autorskich rozwiązań znanych pod nazwami Eye-Fi, Pentax FluCard czy Toshiba Air. Wspomniana Toshiba poszerza swoje portfolio, na razie tylko w Japonii, o bezprzewodowe karty pamięci SDHC lecz wyposażone tym razem w szybką dotykową  technologię TransferJet.

TransferJet jak sugeruje nazwa to połączenie, które ma zapewnić bardzo szybki transfer danych. Jest to rozwiązanie, którego karierę zapoczątkowało Sony, wprowadzając już wiele lat temu do kart Memory Stick. Mimo to była to raczej demonstracja technologii, a w przypadku kart SD nie było nawet realnych produktów. Dopiero teraz doczekaliśmy się pierwszej karty SDHC o pojemności 16 GB z TransferJet.

Podczas ubiegłorocznych targów IFA 2014, Toshiba pokazywała jedynie demo technologii, czyli same moduły TransferJet, które są podłączane do smartfona czy aparatu. Przekazywanie danych inicjowane było po zetknięciu dwóch urządzeń. Czyli podobnie jak w przypadku NFC, jednak z tą różnicą, że cała transmisja odbywała się w ramach technologii TransferJet, co wymusza stałą bliskość urządzeń. Tę drobną niedogodność rekompensuje bardzo duża szybkość, rzędu kilkudziesięciu MB/s.

Toshiba TransferJet

Moduły TransferJet w przyszłości trafią do urządzeń mobilnych, a być może i aparatów, lecz na razie tę rolę spełniają adaptery USB (zgodne z platformami iOS i Android). Dołącza do nich wspomniana karta pamięci, co umożliwi przesyłanie z wyposażonych w nią aparatów oraz kamer wideo. Oczywiście z drugiej strony konieczny będzie odpowiedni moduł odbiorczy.

Warto kibicować tej technologii tak tak jak każdej bezprzewodowej technologii. A ze względu na krótko zasięgowe działanie TransferJet (rzędu centymetrów) jest dużo bezpieczniejszy niż rozwiązania bazujące na Wi-Fi.

Źródło: Toshiba

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Uważam że takie karty to świetna sprawa! Jak i pomysł świetny. Tylko ciekawe jakie będą transfery... Bo podobne karty ma SanDisk a tam prędkość była w granicach 1MB/s... Co przy np lustrzance która zdjęcia tworzy o wielkości nawet ponad 10MB to trochę wolno... LICZĘ NA TĄ KARTĘ!