Internet

Tylko 15% Europejczyków wie, czym jest Internet rzeczy

przeczytasz w 1 min.

Korzystamy z inteligentnych urządzeń, które będą częścią tego ekosystemu, jednak nadal nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Internet rzeczy

Wprawdzie określenie Internet rzeczy pojawia się coraz częściej, a użytkownicy przyczyniają się do jego rozwoju, ale sama wiedza na temat tego pojęcia okazuje się być jeszcze znikoma.

Z badania Samsung Techonomic Index wynika, iż jesteśmy bardzo otwarci na nowe technologie. Gospodarstwa domowe w Europie mogą pochwalić się obecnie średnio 19 urządzeniami, czyli o jednym więcej niż w ubiegłym roku. Smartfony, komputery, laptopy, urządzenia gospodarstwa domowego oraz telewizory są prawie w każdym domu w Europie.

Używamy ich coraz częściej – długość codziennego korzystania z urządzeń elektronicznych wzrosła w 2015 roku o 24%. Nasze domy są już nie tylko miejscem gdzie jemy, śpimy czy relaksujemy się. Przy rosnącej liczbie sprzętów podłączonych do Internetu domy stały się swojego rodzaju centrami kultury.

Internet rzeczy badanie

Nie ma wątpliwości, iż znajdujemy się u progu nowej ery, w której dzięki inteligentnym funkcjom urządzenia będą automatycznie łączyć się z Internetem i wymieniać pomiędzy sobą informacje. Wyniki Techonomic Index wskazują jednak, że 85% badanych nie wie, czym jest Internet rzeczy. Wielu ludzi już korzysta zatem z inteligentnych urządzeń, które będą częścią tego przyszłego połączonego ekosystemu, jednak nadal nie zdaje sobie z tego sprawy.

„Wkrótce będziemy żyć w świecie, w którym można przesłać wytyczne z samochodu do kuchenki, a ta  automatycznie przełączy się w stan nagrzewania. Następnie piekarnik połączy się z telewizorem, aby   sprawdzić, czy film wybrany na wieczór będzie gotowy do odtworzenia w momencie, gdy posiłek już   będzie stał na stole. Wszystkie te czynności mogą być sterowane przez prostą aplikację w smartfonie.” – Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska

Źródło: Samsung

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  12

  ...a społeczeństwo będzie coraz bardziej odmóżdżone. Coraz bardziej leniwe i mniej samodzielne. Aż pojawi się wizja życia rodem z wnętrza okrętu ukazanego w animacji Pixara: WALL-E.

  Postęp i rozwijanie technologii jest niezmiernie korzystne, jednak czy naprawdę potrzebujemy kuchenki mikrofalowej gadającej z telewizorem o tym, kiedy nam podać obiad? ;))

  • avatar
   labik
   6
   Jesli moj odkurzacz polacze z moim smartfonem poprzez bluetooth to moge powiedziec ze mam internet rzeczy?

   Ktorys raz z kolei czytam newsa na benchmarku o tej nowoczesnej technologii przyszlosci i w dalszym ciagu nie mam zielonego pojecia co to takiego.
   • avatar
    Gładziu
    5
    Ktoś sobie wymyślił nową bzdurną definicję i badacze się dziwią, że nikt o niej nie słyszał. Te 15% to i tak pewnie naciągany wynik, żeby pokazać że niby się przyjęło przez 16 lat od premiery.
    • avatar
     StartX_pl
     4
     Przy rosnącej liczbie sprzętów podłączonych do Internetu domy stały się ... wysypiskami elektrośmieci, dlatego nasze domy nie są już miejscami, gdzie odpoczywamy itd, a oglądanie bzdur nie ma nic wspólnego z kulturą, tylko tworzeniem bezmózgiego społeczeństwa.
     • avatar
      Kenjiro
      1
      Pozostaje się cieszyć, że mało ludzi wie co zacz, bo póki co to są wyłącznie nic niewarte gadżety. Łączenie się z Internetem jest kompletnie niepotrzebne większości sprzętom domowym. Lepiej, aby zajęli się opracowaniem odpowiednich systemów "inteligencji", które autonomicznie będą zarządzać np. strefami ciepła z predykcją obecności, czy przepływem powietrza w korektą wilgotności pomiędzy pomieszczeniami, będą integrować wymianę ciepła pomiędzy chłodziarką/zamrażarką/klimatyzacją, a grzaniem wody, etc.
      Elementów do połączenia, monitorowania, zarządzania jest mnóstwo, a pseudo-naukowcy zajmują się połączeniem z internetem... zamiast kompleksowego i co ważne taniego pomysłu na cały dom/mieszkanie.
      • avatar
       Snack3rS7X
       0
       A mnie zawsze zastanawiało czy to że się rozwijamy nie będzie stanowiło dla nas upośledzenia w sferach w których już się nauczyliśmy żyć np. kalkulator - umiejętność liczenia