Technologie i Firma

Tysiąc ofiar fałszywego profilu Media Expert na Facebooku

przeczytasz w 2 min.

Choć nie każdy, kto dał się nabrać na przekręt, stracił w ten sposób pieniądze, mógł się przyczynić do tego, że uboższy stał się ktoś inny.

Znowu – to słowo jako pierwsze ciśnie się na usta, gdy czyta się wiadomość, że ludzie raz jeszcze dali się nabrać na facebookowy przekręt. Tym razem cyberprzestępcy utworzyli fałszywy profil Media Expert, a liczba ofiar przekroczyła tysiąc.

Nie, nie wygrasz zakupów za darmo

Jak informuje Niebezpiecznik ponad tysiąc osób dało się nabrać na konkurs, na potrzeby którego „postanowiliśmy założyć fanpage”, jak można było przeczytać na stronie „Media Expert- Czyszczenie magazynów” na Facebooku. Na czym polegał konkurs? Wystarczyło polubić fanpage, udostępnić post i dodać komentarz o treści „Nowy Rok”, by wziąć udział w losowaniu. Dla 20 zwycięzców przewidziano możliwość napełnienia koszyka w sklepie za darmo, bez limitu kwoty.

Fanpage pozostawał aktywny przez dwa dni i w tym czasie wpis o konkursie udostępniło ponad tysiąc osób. W ten sposób poszerzany był zasięg fałszywego fanpage’a i tym samym zwiększała się liczba potencjalnych ofiar. 

Następnie ogłoszone zostały wyniki. Wśród linków prowadzących do profilów zwycięzców znajdował się link kierujący na nasz własny profil (to znana od wielu lat sztuczka). W efekcie ofiara myślała, że wygrała. Mogła więc wykonać kolejny krok – przejść na stronę, z której miała pobrać formularz. Po kliknięciu przycisku „Pobierz” pojawiała się informacja o rzekomym skanowaniu pliku w poszukiwaniu wirusów, a następnie wyświetlał się komunikat:

„Prosimy wysłać 2 SMSY”

Cyberprzestępcy stojący za tym przekrętem okazują się bardzo pazerni. Aby możliwe było pobranie pliku, konieczne jest wysłanie nie jednego (jak zazwyczaj), lecz dwóch esemsów na numer 92548. Jak można wyczytać z numeru, każdy SMS to koszt 25 złotych netto (czyli 30,75 złotych brutto). 

Nie ma sposobu, by stwierdzić, ile osób faktycznie nabrało się na ten przekręt i wysłało dwa esemesy Premium. Przy takich kwotach nie potrzeba ich jednak dużo, by kieszenie cyberprzestępców zostały porządnie zasilone. 

Jak żyć w świecie pełnym pułapek?

To nie pierwszy i najpewniej nie ostatni tego typu przekręt. Tym bardziej może zaskakiwać to, jak wiele osób wciąż daje się nabrać. Dlatego też należy jeszcze raz przypomnieć kilka istotnych kwestii:

Po pierwsze, konkursy na Facebooku to przeważnie ściema, szczególnie jeśli organizują je fanpage’e istnieją od kilku dni. 

Po drugie, żaden organizator konkursu nigdy nie każe wysyłać esemsów Premium w zamian za pobranie formularza czy uzyskanie dostępu do jakichkolwiek treści.

Jeżeli zaś nie jesteście w stanie samodzielnie odróżnić, czy ktoś próbuje wyłudzić od was pieniądze za pomocą usługi SMS Premium, możecie włączyć w swoich telefonach blokadę – umożliwia to każdy z operatorów działających w Polsce.

Źródło: Niebezpiecznik

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Wiecej tego gówna w sieci jak portali społecznościowych itp...
  Zakładać więcej kont, klikać gdzie się da a na koniec opuścić gacie i wypiąć dupsko i oczywiście nie zapominając o klnknięciu lubie to!
  • avatar
   andzi18
   14
   "bez limitu kwoty" - ludzka naiwność nie zna granic.
   • avatar
    Radical
    9
    Ja wysłałem na wszelki wypadek 3 esemesy ale niestety nie polubiłem fanpejdża :( Myślicie że mam szanse coś wygrać?
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     Miliard ofiar pejsbuka. O tym już nikt nie napisze.
     • avatar
      mrocznysedes
      3
      No cóż. Każdy rozsądny człowiek kuma, że nauka nie jest darmowa. W tym wypadku nauka kosztuje 2 x 25 zeta + VAT. To i tak dosyć tanio w porównaniu z innymi okazjami do nauki jak drugi raz nie dać się zrobić w who ja w internecie. ;-)
      • avatar
       kawon
       3
       Ostatnio był konkurs gdzie można było "wygrać" Porsche 911 GT3 RS.
       Zasady konkursu takie same jak w artykule.

       Wystarczy czytać regulamin na stronie gdzie należy wpisać swoje dane aby "otrzymać" nagrodę. Często jest tak że można otrzymywać płatne sms`y premium za które pobierana jest opłata (maksymalnie ok. 100 zł miesiąc).
       Jeśli ktoś akceptuje takie warunki to nie ma prawa do roszczeń o to że został oszukany.
       Ludzka naiwność i głupota nie mają granic.
       • avatar
        deseczka
        1
        Szczerze? selekcja naturalna. Nigdy nie dał bym się nabrać na taką lipę. Nie myślisz to płacisz tym co potrafią to wykorzystać.
        • avatar
         darioz
         -1
         Skoro o tym piszecie to powinniście zawiadomić prokuraturę a nie tylko ostrzegać!
         • avatar
          -AKATSUKI-
          -8
          Tylko polacy moga byc takimi downami by to kupic haha zal mi gimbow...