Ciekawostki

Tysiące bakterii w klawiaturze komputerowej

przeczytasz w 2 min.

Mimo świadomości istnienia wielu groźnych chorób, nadal nie dbamy o odpowiednią czystość sprzętu komputerowego. Być może pora zadbać o czystość miejsca pracy?

Zagrożenie świńską grypą skłoniło do większej dbałości o higienę stanowiska pracy jedynie co trzeciego pracownika biurowego. Blisko połowa z nas (44%) czyści swoje stanowisko pracy rzadziej niż raz w tygodniu. Specjalnych środków przeznaczonych do tego celu używa zaś tylko 16% ankietowanych.

Rzeczywiście, jak pokazują badania, stanowisko komputerowe może być siedliskiem blisko 10 milionów bakterii, a na przeciętnego użytkownika komputera mogą czyhać m.in. wirusy grypy, gronkowca złocistego czy pałeczki okrężnicy (E-coli).

Mikroorganizmy mogą przeżyć np. na klawiaturze w zależności od gatunku od 1 godziny do nawet 60 dni. Wirusy zaś (włączając wirus tzw. świńskiej grypy, czyli A/H1N1) mogą przetrwać na powierzchni biurka nawet do 24 godzin.

Świadomość zagrożeń związanych z pracą w niehigienicznych warunkach jest wśród pracowników biurowych wysoka. Aż 88% zdaje sobie sprawę z faktu, że na nieczyszczonym sprzęcie komputerowym mogą rozwijać się bakterie i wirusy.

Badani dostrzegają tez wpływ czystości i higieny stanowiska na komfort pracy. Aż 82% uważa, ze wpływ ten jest bardzo duży, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3%.

Wszystko to nie przekłada się jednak na zachowania. Regularnie, to znaczy przynajmniej raz w tygodniu, swoje stanowisko pracy czyści jedynie 56% pracowników biurowych. Specjalistycznych środków używa w tym celu jedynie 16% badanych. Ponad trzy czwarte zaś (78%) dba o czystość sprzętu komputerowego używając jedynie szmatki nawilżonej wodą, środków chemicznych do czyszczenia mebli lub płynu do czyszczenia szyb.

Brud dostrzegamy głównie na biurku – połowa badanych (51%) uważa, że właśnie biurko powinno być czyszczone najczęściej. Mniej boimy się zarazków na słuchawkach telefonów i na klawiaturach – te najczęściej czyścić chce 7 % ankietowanych. Tymczasem, jak wynika z badań laboratoryjnych, na niektórych z nich można znaleźć do 2500 bakterii na 100cm2 powierzchni klawiszy.

Wyniki ankiety „Ergotest - Czyste Biuro” (ergotest.pl) pokazują, że sprzęt komputerowy powszechnie używany w biurach jest rzadko i nieskutecznie czyszczony. Pracownicy biurowi powinni być edukowani w zakresie dbania o higienę miejsca pracy, aby pracować w miejscu nie tylko przyjemnym, ale przede wszystkim bezpiecznym dla zdrowia.

Źródło: informacja prasowa


    

Masz swój ulubiony sprzęt, program lub grę? Zapraszamy do udziału w Plebiscycie Roku 2010. Zgłoś swój Produkt Roku 2010!


Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Bardzo drażni mnie niezidentyfikowany brud na ogólnodostępnych klawiaturach i myszkach... ale miękka szmatka nasączona technicznym etanolem załatwia sprawę szybko i bezproblemowo :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   3% brudasów^^
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    6% leni
    • avatar
     Terrorek
     0
     hehe zaliczam sie do tych 10 procentach(2 wykres) a na 3 wykresie do 82 :D
     • avatar
      Baleryon
      0
      Dziwne, myślałem, że w biurach chodzą regularnie ekipy z firmy sprzątającej i wszystko przecierają. Użytkownicy domowi to co innego - sam wycieram kurz z blatu dopiero, jak mi, ekhm, mysz szorstko chodzi...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja tam zacznę myśleć o wyczyszczeniu jak klawiatura zacznie kota w***rdalać xD na razie nawet nie jest nawet zielona hehe, wiec myślę, że jest ok.Czasem lepiej kupić nową niż sprzątać ten cały syf w środku.Zaliczę się do tych 10% jak już sprzątam to kończy się to na ścieraniu kurzy i czyszczeniu ekranu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        buheh świńska grypą? ja was prosze
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         kiedyś był przeprowadzony test w domach informatyków, najczystrzym miejscem okazał się klop, a najbardziej zanieczyszczonym bakteryjnie... klawisze
         o czymś to świadczy... ;)
         • avatar
          matijas
          0
          czyściłem raz, jak sprzedawałem kompa xD
          • avatar
           slow17
           0
           Po co czyścić? Lepiej postawić sobie na biurku przepołowioną cebulę, ona przyciągnie zarazki lol ;-)